Doktorantka zbada, jak wynagrodzić szkodę niemajątkową

Turyści, którzy zawierają umowy z biurami podróży, pacjenci umawiający się z lekarzami, a także osoby będące stroną umów z przewoźnikami, aptekami czy umów o dzieło, mogą być niewystarczająco chronieni, gdy druga strona umowy nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Problem zadośćuczynienia pieniężnego za szkodę niemajątkową w polskim prawie bada Katarzyna Kryla, laureatka programu stypendialnego „Doktoraty dla Mazowsza”.

Doktorantka określa zasady przyznawania zadośćuczynienia pieniężnego za szkodę niemajątkową, która powstała wskutek niewykonania obowiązków umownych. Okazuje się, że przyjęta w Polsce regulacja tego zagadnienia odbiega od rozwiązań obowiązujących w innych państwach europejskich.

“Według polskiego Kodeksu cywilnego, przyznanie zadośćuczynienia pieniężnego za szkodę niemajątkową jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy sprawca dopuścił się czynu niedozwolonego. Zasądzenie zadośćuczynienia pieniężnego nie jest natomiast dopuszczalne, jeśli szkoda niemajątkowa wynikła z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy” – wyjaśnia PAP Katarzyna Kryla.

Jak tłumaczy, dłużnik, który nie wywiązał się z umowy, musi jedynie zapłacić odszkodowanie za poniesioną przez wierzyciela szkodę majątkową. Z kolei przepisy prawne obowiązujące w pozostałych państwach europejskich pozwalają na zasądzenie odszkodowania także za szkodę niemajątkową, której doznał wierzyciel.

O jakich szkodach mówimy? Stypendystka wylicza wiele przykładów. Kiedy z winy przewoźnika znacznie opóźni się nasza podróż, możemy nie zdążyć na ważne spotkanie czy uroczystość rodzinną, np. ślub czy pogrzeb. Gdy przewoźnik zagubił nasz bagaż, borykamy się podczas wycieczki z problemem braku ubrań i innych niezbędnych przedmiotów.

W przypadku umów zawieranych z lekarzem szkodą niematerialną może być niezadowalający efekt operacji plastycznej. W przypadku umowy o dzieło: niestawienie się fotografa na ślub lub pozostawienie w zakładzie fotograficznym do wywołania kliszy z pamiątkowymi zdjęciami, która zostaje zagubiona przez pracowników zakładu.

Przy umowie sprzedaży bywamy poszkodowani, kiedy kupiliśmy bilet na długo oczekiwany koncert lub mecz, który w ostatniej chwili został odwołany z winy organizatora. Nasze rozczarowanie powinno mieć przełożenie na pieniądze, podobnie utrata przyjemności z wycieczki w związku z zarezerwowaniem przez biuro podróży hotelu o znacznie niższym standardzie, niż wynikający z umowy.

Kolejne przykłady szkód niematerialnych to niezapewnienie przez biuro podróży atrakcji przewidzianych w umowie (np. wycieczek fakultatywnych), które skłoniły turystę do skorzystania z danej oferty, a także „zmarnowanie” urlopu w związku z odwołaniem w ostatniej chwili wycieczki przez biuro podróży.

Czy polska regulacja w wystarczającym stopniu chroni interesy wierzycieli? A jeśli nie, jakie zmiany należy wprowadzić w polskim Kodeksie cywilnym, aby zapewnić właściwy poziom ochrony? Na te pytania ma odpowiedzieć praca doktorska pt. Kompensacja szkody niemajątkowej w kontraktowym reżimie odpowiedzialności odszkodowawczej.

***

„Doktoraty dla Mazowsza” to program stypendialno-szkoleniowy dla najlepszych uczestników studiów doktoranckich Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach istotnych dla rozwoju gospodarki regionu. Projekt prowadzi Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW. Jego założeniem jest zwiększenie transferu wiedzy do gospodarki oraz rozwinięcie powiązań sfery badawczo-rozwojowej pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a przedsiębiorcami w województwie mazowieckim.

W tej edycji Programu Stypendialnego 29 laureatów otrzymuje roczne stypendia naukowe. Wyróżnieni zostali ci kandydaci, których osiągnięcia badawcze mogą być przedmiotem transferu do gospodarki, a tym samym mają szansę wpłynąć na podniesienie innowacyjności regionu. Zwycięzcy konkursu uczestniczą w kursie internetowym “Podstawy komercjalizacji wiedzy”. Szkolenie e-learningowe z zakresu komercjalizacji wiedzy dostępne jest nie tylko wyłonionym stypendystom, ale także wszystkim doktorantom i studentom UW.

Program otrzymał dofinansowanie dzięki Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Kraków przyciągnie turystów polskim jedzeniem, polską wódką i szaloną taksówką?
Kraków przyciąga zagranicznych gości już nie tylko Wawelem i Kazimierzem, ale też wódką i specjalnie...
Ekolodzy biją na alarm. Rosnąca liczba turystów dokona nieodwracalnych spustoszeń w tatrzańskiej przyrodzie
Ekolodzy nie kryją oburzenia. - To skandal. Wyraźnie teraz widać, że mieliśmy rację. 80 tys. ludzi więcej...