Dlaczego warto czytać regulaminy przewoźników lotniczych przed podróżą?

Zanim jednak udamy się na wycieczkę, warto zaznajomić się z regulaminem wybranego przewoźnika lotniczego, bowiem da to nam pogląd na wysokość oraz zakres odszkodowania lotniczego, o które będziemy mogli się ubiegać w przypadku, gdy nasz lot zostanie odwołany, opóźniony, czy też z różnych przyczyn nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu.

Sprawdźmy przede wszystkim jakie formy zadośćuczynienia oferują linie lotnicze za odwołany lot, bowiem to właśnie takie zdarzenie może nam pokrzyżować wszystkie plany i sprawić, że będziemy musieli zapomnieć o wypoczynku na ciepłej plaży czy też na górskich stokach. Zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, przewoźnik powinien pokryć koszty lotu zależnie od jego długości. Oznacza to, że jako pasażerom przysługuje nam prawo do otrzymania zwrotu kwoty wahającej się w przedziale od 250 do nawet 600 euro (w przypadku lotów międzykontynentalnych). To jednakże nie wszystko, bowiem przepisy nakazują także, aby linie lotnicze zadbały o pełen komfort pasażera w przypadku odwołania lotu, zapewniając mu posiłki, zakwaterowanie, a także – w razie konieczności – transport z lotniska do najbliższego hotelu.

 

 

 

Podobne przywileje powinny nam przysługiwać także jeżeli dany lot znacznie się opóźnił lub też nie mogliśmy dostać się na pokład. Mimo, że wydawać by się mogło, iż drugi ze scenariuszy jest raczej mało prawdopodobny, to warto mieć na uwadze, że ma on miejsce o wiele częściej niż można by sądzić. Jest to spowodowane faktem, iż każdy lot generuje znaczne koszty po stronie przewoźnika. Aby je zminimalizować, na przelot sprzedawanych jest więcej biletów niż dostępnych jest miejsce w samolocie. Oznacza to, że w sytuacji, gdy żaden z pasażerów nie odwoła rezerwacji i wszyscy oni zdecydują się wybrać w podróż danym lotem, konieczne będzie ograniczenie ilości osób, które mogą wsiąść na pokład. Jeżeli przytrafiło się to właśnie nam, ubiegać się możemy nie tylko o zwrot kosztów, ale także o zakwaterowanie w pobliskim hotelu do czasu, gdy możliwe będzie obycie lotu na pokładzie innego statku powietrznego zmierzającego do odpowiadającego nam miejsca docelowego.

Jak doskonale widać, warto zaznajomić się z regulaminem przewoźnika, którego zamierzamy wybrać, bowiem jeżeli działa on zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, musi on nam zagwarantować odpowiednie odszkodowanie i rekompensatę za lot, którego nie mogliśmy odbyć. Nie powinniśmy także obawiać się dochodzić swoich praw, bowiem zadośćuczynienie jest nam zagwarantowane w sytuacji, gdy lot się nie odbył, znacznie się opóźnił oraz gdy nie ze swojej winy nie byliśmy w stanie wsiąść na pokład. Kwota jaka nam przysługuje jest także zbyt wysoka, aby zwyczajnie ją sobie odpuścić – za rekompensatę możemy bowiem wykupić kolejny bilet do interesującego nas miejsca lub też, gdy okaże się że turnus nam przepadł, w komfortowych warunkach wrócić do domu i rozpocząć planowanie wyprawy od nowa.

Trip.com. Twoja globalna platforma podróży.
Czy jesteś zapalonym podróżnikiem, czy też planujesz swoją pierwszą wyprawę, Trip.com jest tu, aby uczynić...
Samolotem z Wrocławia na wczasy
Starsi wrocławianie pamiętają jeszcze czasy, gdy na Strachowicach stacjonował pułk lotniczy, wyposażony...
Skazany za żart o bombie w samolocie Small Planet (Centrum Prasowe)
W listopadzie 2015 r. załoga samolotu Small Planet Airlines lecącego z Warszawy do Hurghady otrzymała...
Wirtualna rzeczywistość podczas lotów Air France
Francuska linia rozpoczęła testy nowego system rozrywki pokładowej.
LINIE QATAR AIRWAYS OFERUJĄ ZNIŻKI NA LOTY W KLASIE BIZNES ORAZ DARMOWE WIZY TRANZYTOWE I NOCLEG W HOTELU
LINIE QATAR AIRWAYS OFERUJĄ ZNIŻKI NA LOTY W KLASIE BIZNES ORAZ DARMOWE WIZY TRANZYTOWE I NOCLEG W HOTELU...
TRANSAVIA ZAINAUGUROWAŁA NOWĄ TRASĘ Z KATOWIC DO AMSTERDAMU
POŁĄCZENIE OBSŁUGIWANE BĘDZIE TRZY RAZY W TYGODNIU, CENY BILETÓW ZACZYNAJĄ SIĘ OD 79 ZŁ W JEDNĄ STRONĘ.