Dębno nie tylko dla wielbicieli historii

 

Położona niedaleko Tarnowa gmina Dębno, to interesujące pod wieloma względami, choć nie przez wszystkich odkryte miejsce na turystycznej mapie Małopolski. Co świadczy o jego wyjątkowości? Rzadkie zabytki architektoniczne, wysokiej klasy gospodarstwa agroturystyczne i największy turniej rycerski w regionie.

Największą atrakcją Dębna jest tutejszy zamek, uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów polskiej architektury z czasów późnego gotyku, a od 1978 r. pełniący funkcję siedziby oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Zbudowany w latach 70 – tych XV w. budynek zachował oryginalną strukturę murów i dawny układ wnętrz. Włodarze muzeum urządzili w nim stałą ekspozycję historycznych wnętrz budowli. – To jedyny tego typu obiekt w Polsce, gotycko-renesansowy, który historia szczęśliwie oszczędziła i zachowała do naszych czasów – podkreślają pracownicy Muzeum. – Mamy przepięknie urządzoną kuchnię, spiżarnię, salon barokowy, rokokowy, skarbiec, niezwykłej urody salę koncertową, której centralny punkt stanowią organy datowane na 1684 rok. W podziemiach na odwiedzających czeka ekspozycja dawnego lochu więziennego – opowiadają.

Do atrakcji zamku należy też sala rycerska z gotyckim wykuszem. Świetnie utrzymany zamek, który w przeszłości często zmieniał właścicieli jest dziś wizytówką gminy Dębno oraz miejscem licznych wydarzeń kulturalnych, w tym słynnego w całej Polsce turnieju rycerskiego. Nieopodal zamku usytuowany jest kościół z tego samego okresu co zamek oraz cmentarz z kaplicą Jastrzębskich, wybudowaną przez ostatnich właścicieli zamku. Kaplica pochodzi z XX w., oglądając jej wnętrze warto zwrócić uwagę na secesyjne witraże zaprojektowane przez córkę ostatnich właścicieli.

O warkocz Tarłówny

W trzecią niedzielę września na Zamku w Dębnie odbywa się Międzynarodowy Turniej Rycerski o „Złoty Warkocz Tarłówny”, na który zjeżdżają bractwa rycerskie nie tylko z Polski, ale i Europy (głównie Węgier, Czech i Słowacji). – Przyjeżdżają miłośnicy tego typu imprez, historycy ale nie tylko. Z uwagi na to, że podobne widowiska odbywają się w kilku miejscach w Polsce, od lat ustalony jest stały termin turnieju, tak by wszyscy zainteresowani mogli w nim uczestniczyć – mówią pracownicy Muzeum.

Pokazy walk odbywają się na fosie zamkowej, a organizowana z rozmachem impreza przemienia się w wielki rodzinny piknik i widowisko historyczne.

Sceny bitewne z udziałem artylerii, piechoty i konnicy, prezentacja zwyczajów dworskich i rycerskich, scenek z życia codziennego, pokazy kaskaderskie, przeglądy formacji zbrojnych z różnych okresów poczynając od wojów z wczesnego średniowiecza, husarię po ułanów, pokazy tańców z XVI i XVII wieku to tylko część atrakcji, które co roku oglądają goście. Organizatorzy nie zapominają również o oprawie widowiska z udziałem kilkuset rycerzy, na którą składa się muzyka, światło i efekty dźwiękowe. Charakter imprezy podkreśla scenografia tworzona na potrzeby turnieju. Na polu, gdzie odbywają się walki ustawiane są namioty rycerskie, chałupy i inne elementy dawnej zabudowy. Kulminacyjnym punktem turnieju o trofeum „Złoty warkocz Tarłówny” jest rywalizacja łuczników i rycerzy ciężkozbrojnych. Turniej w dębnickim zamku to największa tego typu impreza w regionie. W ubiegłym roku wzięło w niej udział aż 20 tys. osób. Dębno jest dobrze przygotowane na przyjęcie gości, część osób zatrzymuje się w położonej tuż obok wsi Porąbka Uszewska.

Oprócz turnieju zamek organizuje również koncerty muzyki klasycznej. Ich dodatkową atrakcją jest fakt, iż muzycy często ubierają stroje z epoki, a wykonując renesansowe i nie tylko kompozycje, używają tradycyjnych instrumentów.

Po sąsiedzku

Zaledwie kilka kilometrów dzieli Dębno od Porąbki Uszewskiej, niewielkiej, malowniczo położonej wsi, która dwukrotnie została laureatem współorganizowanego przez MOT Plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”. O atrakcyjności turystycznej tego miejsca przesądza położenie i znakomita lokalna kuchnia. Porąbka Uszewska usytuowana jest nad Potokiem Niedźwiedź, w pobliżu Jeziora Czchowskiego i Dunajca. Wiodą przez nią szlaki turystyczne, z których wycieczkowicze mogą podziwiać panoramę Beskidów, a przy dobrej pogodzie – również Tatr. Porąbka Uszewska jest także częstym miejscem odwiedzin pielgrzymów, którzy przybywają tu ze względu na Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes „Grota”. Budowla wzniesiona na początku XX wieku z inicjatywy Ks. Jana Palki, do złudzenia przypomina grotę z francuskiego Lourdes – jednego z najbardziej znanych i popularnych sanktuariów maryjnych. Porąbka Uszewska ma też swoje stałe święta: w pierwszą niedzielę lipca władze gminy zapraszają turystów spragnionych regionalnych przysmaków na Biesiadę Agroturystyczną. Miejscowość jest dobrze przygotowana na przyjęcie turystów – w okolicy działa kilkanaście gospodarstw agroturystycznych, w których zatrzymują się między innymi goście przyjeżdżający co roku na turniej rycerski w Zamku w Dębnie.

Joanna Jałowiec

fot. www.muzeum.tarnow.pl
Źródło: www.turystykamalopolska.pl

Blog Podróżniczy: twoje okno na świat pełen przygód i odkryć
W dzisiejszym, nieustannie rozwijającym się świecie cyfrowym, w którym wszystkie informacje są dostępne...
Małopolska: Miejsce, gdzie wypoczynek spotyka przygodę!
Małopolska to niezwykłe miejsce, które oferuje zarówno możliwość relaksu, jak i niezapomniane przygody....
W jaki sposób można dostosować branżę turystyczną do oczekiwań pokolenia Z?
W epoce cyfrowej, gdzie granice między wirtualnością a rzeczywistością stają się coraz bardziej płynne,...
Jak pokolenie Z wpływa na trendy w turystyce?
W erze cyfrowej, w której żyjemy, pokolenie Z, urodzone między 1995 a 2012 rokiem, wkracza na arenę turystyczną...
Jakie trendy będą obowiązywać w turystyce w roku 2024?
Zmierzch roku 2023 otacza branżę turystyczną aurą oczekiwania. Na horyzoncie majaczy rok 2024, który...
Hotel Biznesowy 2.0. Nowoczesne podejście do gościnności w erze cyfryzacji i pracy zdalnej
Zapomnij o stereotypowym obrazie hotelu biznesowego jako bezdusznej, korporacyjnej przestrzeni, gdzie...