Czy opłaca się jeździć autem czy latać do Polski z Wielkiej Brytanii

Kto mieszka na stałe lub często wybiera się do Wielkiej Brytanii, czy to w celach zarobkowych, turystycznych, czy w odwiedziny do rodziny lub znajomych, staje przed wyborem środka transportu. Tu pojawia się pytanie: lecieć samolotem czy jechać samochodem z Polski do UK? Postarajmy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Samochodem

Transport samochodem z Warszawy do Londynu trwa 15-20 godzin w zależności od natężenia ruchu i szybkości jazdy. Tak długi czas podróży sprawia, że potrzebnych jest dwóch kierowców, aby bezpiecznie dotrzeć do celu bez noclegu i wielogodzinnych postojów.

Jadąc do Wielkiej Brytanii z Polski w pojedynkę, nie obejdzie się zatem bez drzemki. Komfort podróży zależy w tym przypadku od Twojego auta – jeżeli jest ono sprawdzone i wygodne, zapewne dojedziesz do celu bez większych problemów. Gorzej, jeśli Twój samochód to kilkunastoletni i często psujący się egzemplarz – w takim przypadku zdecydowanie nie warto ryzykować i jechać nim do UK.

Niewątpliwą zaletą podróży autem do Wielkiej Brytanii jest pełna niezależność. To Ty wybierasz, kiedy, o której godzinie i jaką drogą dotrzesz do celu – nie musisz dopasowywać się do rozkładu lotów, tak jak ma to miejsce przy korzystaniu z linii lotniczych. Inny plus podróży samochodem to możliwość zapakowanie dużej ilości bagażów bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Autem przewieziesz znacznie więcej przedmiotów aniżeli samolotem, co jest szczególnie pomocne w razie przeprowadzki.

Jeśli chodzi o koszt podróży z Polski do UK, to zależy on od poziomu spalania Twojego samochodu. Do pokonania jest ok. 1500-2000 km, co przy spalaniu rzędu 8 l/100 km daje kwotę ok. 500 zł.

Zalety:

  • pełna niezależność;
  • możliwość zapakowania wielu bagażów.

Wady:

  • długi czas podróży;
  • konieczność odpoczynku lub prowadzenia auta przez dwóch zmieniających się kierowców.

Samolotem

Teoretycznie podróż samolotem z Polski do UK trwa 2,5 godziny, czyli znacznie krócej niż korzystając z samochodem, jednak do tego czasu należy doliczyć również transport z i na lotnisko, który może pochłonąć nawet dodatkowe 5 godzin. Oczywiście finalnie i tak jest to znacznie krótszy czas niż podróż samochodem, dlatego pod tym względem zdecydowaną przewagę ma samolot. Zaletą mogą być też niskie koszty podróży – oczywiście pod warunkiem korzystania z tanich linii lotniczych, w których ramach da się kupić bilet nawet poniżej 100 zł w jedną stronę.

Jeśli chodzi o wady podróży samolotem, to należy wymienić przede wszystkim brak możliwości lub ewentualnie wysokie koszty transportu bagażów. Po pierwsze nie ma bowiem mowy o zapakowaniu wielkogabarytowych przedmiotów, a po drugie – chcąc zabrać wiele pomniejszych rzeczy, trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem na bagaż rejestrowany, który może podnieść cenę nawet o kilkaset zł. Podróż samolotem nie daje również takiej swobody i niezależnie, jaką zapewnia samochód. Start i lądowanie odbywają się wszakże z określonego miejsca, ponadto trzeba się dostosować do terminu wyznaczonego przez linie lotnicze.

Zalety:

  • krótki czas podróży;
  • niska cena.

Wady:

  • brak możliwości zabrania wielu bagażów;
  • konieczność dopasowania się do terminu i miejsca wylotu.

Co wybrać

Jaki jest zatem ostateczny werdykt: samolot czy samochód? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji i możliwości każdego, kto wybiera się w podróż z Polski do UK. Generalnie na krótkie wypady turystyczne lub kilkudniowe odwiedziny znajomych albo rodziny w pojedynkę bądź z jedną osobą towarzyszącą zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest transport samolotem. Tymczasem samochód wydaje się lepszym wyjściem w przypadku przeprowadzek i długich podróży z kilkuosobową rodziną na pokładzie, pod warunkiem, że jedzie dwóch kierowców, którzy się zmieniają za kółkiem.


Źródło: Optimal Claim

Atrakcje turystyczne w miejscowości Pobierowo
Malownicze, nadmorskie położenie, czyste powietrze, piękne widoki, liczne atrakcje turystyczne - oto...
Jedź na wakacje na Kubę!
Kilometry białych, piaszczystych plaż, mnóstwo małych, ciekawych miast, imponująca architektura, czyste,...
Jak znaleźć dobry nocleg w stolicy?
Warszawa jest jednym z tych miast, które przyciąga do siebie najwięcej osób. Każdego dnia przybywają...
Muzeum Powstania Warszawskiego
Wiele lat trwały starania o zbudowanie w Warszawie muzeum, które upamiętniłoby powstanie warszawskie....
Wrocław w jeden dzień - co koniecznie musisz zobaczyć?
Wrocław to jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Polski. Wpływa...
Jakie ciekawe wydarzenia występują w Trójmieście?
Trójmiasto - szczególnie latem - przyciąga rzeszę turystów nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Morze,...