Co zrobić, zanim ruszysz w podróż?

Jeśli planujesz wyjazd na więcej niż kilka dni, odpowiednio wcześniej pomyśl o przygotowaniach. Pozwoli Ci to na lepsze zorganizowanie się i panowanie nad czasem, a poza tym nie zaskoczą Cię żadne niemiłe niespodzianki. O czym należy pamiętać?


Poznaj kraj lub region, który jest celem podróży

To jedna z najważniejszych czynności do zrobienia przed wyruszeniem w nieznane. Ale zaraz, jak poznać miejsce, w którym się jeszcze nie było? Odpowiedź jest banalna – skorzystaj z Internetu, książek, porozmawiaj z ludźmi, którzy tam byli. Dowiedz się, jakie są tam zwyczaje, przepisy drogowe i podstawowe przepisy prawne. Podróże kształcą – to prawda, ale pamiętaj, że nauka powinna zacząć się jeszcze przed dotarciem do celu.

Zadbaj o bezpieczeństwo mieszkania

Jeśli w trakcie wyjazdu w Twoim domu nie zostaje nikt z rodziny, musisz zadbać o to, aby żaden włamywacz nie zechciał wykorzystać okazji. Przede wszystkim pamiętaj o zamykaniu okien i drzwi. Poproś zaufanych sąsiadów, aby „mieli oko” na Twoje mieszkanie i od razu zadzwonili na policję, jeśli zauważą coś podejrzanego. Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy sąsiadów, skorzystaj z dobrodziejstw technologii. Możesz wypróbować system inteligentnego domu, dzięki któremu możliwe jest np. włączenie światła, nawet jeśli domowników nie ma. Widoczne światło odstraszy potencjalnego włamywacza, który pomyśli, że w mieszkaniu przebywają domownicy. Przydatnymi gadżetami są także wszelkiego rodzaju kamery i alarmy.

Przygotuj sprzęt i gadżety

Co może Ci się przydać w podróży? Bardzo wiele rzeczy. Odpowiednio wcześnie zrób listę tego, co musisz kupić i czynności, które trzeba zrobić przed wyjazdem, takich jak rezerwacja hotelu, kalibracja alkomatu (tak, alkomat bardzo przydaje się na wakacjach!) czy zakup odpowiednich butów. Lista pomaga utrzymać systematyczność działań i pozwala uniknąć tego niedającego spokoju uczucia, że jeszcze o czymś zapomnieliśmy.

Zaplanuj wyjazdowy budżet

Przede wszystkim dowiedz się, jakiej waluty używa się w kraju, do którego jedziesz (jeśli jest to podróż za granicę). Jeśli zostajesz w Polsce, pomijasz ten krok. Następnie policz, ile będą kosztowały Cię bilety na samolot czy pociąg, noclegi w konkretnym hotelu, przybliżone koszty wyżywienia. Zacznij od opłacenia najważniejszych rzeczy, a następnie skup się na dodatkowych atrakcjach i „nieprzewidzianych” wydatkach – zawsze dobrze uwzględnić w budżecie dodatkową sumę na wszelki wypadek. Możesz, korzystając z Internetu, zaplanować także ilość i koszty poszczególnych atrakcji.

Poinformuj bliskich o wyjeździe

Nawet jeśli marzysz o tym, aby wyjechać i oderwać się od tego, co otacza Cię na co dzień, nie wyjeżdżaj z domu bez słowa. Rodzina i przyjaciele na pewno martwiliby się o Ciebie, być może od razu zawiadomiliby policję… Nie warto sprawiać tylu problemów! Po prostu opowiedz kilku osobom o swoich planach, powiedz, dokąd jedziesz i kiedy zamierzasz wrócić. Zrób to nie tylko ze względu na spokojny sen bliskich, ale także swoje bezpieczeństwo.

Artykuł sponsorowany

Atrakcje turystyczne w miejscowości Pobierowo
Malownicze, nadmorskie położenie, czyste powietrze, piękne widoki, liczne atrakcje turystyczne - oto...
Jedź na wakacje na Kubę!
Kilometry białych, piaszczystych plaż, mnóstwo małych, ciekawych miast, imponująca architektura, czyste,...
Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...
Jak znaleźć dobry nocleg w stolicy?
Warszawa jest jednym z tych miast, które przyciąga do siebie najwięcej osób. Każdego dnia przybywają...
Muzeum Powstania Warszawskiego
Wiele lat trwały starania o zbudowanie w Warszawie muzeum, które upamiętniłoby powstanie warszawskie....
Wrocław w jeden dzień - co koniecznie musisz zobaczyć?
Wrocław to jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Polski. Wpływa...