Co musisz wiedzieć podróżując autem przez Europę

Popularny jest pogląd, że przepisy ruchu drogowego obowiązujące w ojczyźnie kierowcy, powinny go obowiązywać również w innych krajach. Rzeczywistość jest jednak taka, że niektóre państwa wprowadzają dodatkowe wymagania.

Aby orientować się w cenach produktów w państwach, przez które będziemy przejeżdżać lub w których się zatrzymamy warto na bieżąco sprawdzać kursy walut on-line. Dzięki temu możemy uniknąć przepłacania np. za benzynę – tankując na zapas w kraju, gdzie cena paliwa jest najniższa. Przegląd techniczny samochodu przed dłuższą wyprawą to podstawa, oprócz względów bezpieczeństwa miejmy również na uwadze fakt, że tego typu usługa, a tym bardziej naprawa za granicą może nas kosztować dużo więcej.


Apteczka, gaśnica i kamizelka

Posiadanie kamizelki asekuracyjnej jest wymagane w Wielkiej Brytanii i w Słowacji, przy czym słowackie przepisy nakazują wożenie jej w środku auta a nie w bagażniku. Przydaje się ona przede wszystkim w sytuacji, gdy w trakcie awarii samochodu wychodzimy na drogę. Warto również  przejrzeć apteczkę. Czy np. leki nie straciły terminu ważności oraz czy zawiera (obowiązkowe w niektórych krajach, np. w Niemczech) gumowe rękawiczki. Jeżeli samochód posiada hak holowniczy – a nie ciągniemy przyczepy, powinien być zdjęty lub zakryty tzw. „kapturkiem” lub popularnie używaną w tym celu piłką tenisową.

Lokalne przepisy, mandaty i antyradary

Sposób uiszczenia opłaty za mandat zależy od kraju. Zdarza się, że jest to rachunek z terminem zapłaty wynoszącym kilka dni. Jednak  najlepiej mieć przy sobie gotówkę lub kartę płatniczą (np. w Czechach) ponieważ tłumaczenie – szczególnie w obcym języku, że nie mamy pieniędzy może być kłopotliwe – a np. w Hiszpanii samochód jest unieruchamiany do czasu zapłacenia mandatu. Popularne ostatnio antyradary – w wielu krajach są zakazane, np. we Francji kara za tego typu sprzęt wynosi 1500 euro.

Oprócz kwestii najważniejszych warto również zadbać o drobiazgi takie jak linka holownicza, latarka czy zapasowy komplet kluczyków. Podróżowanie po Europie własnym autem to wygoda, ale również duża odpowiedzialność, która spoczywa na kierowcy, dlatego dbajmy o bezpieczeństwo własne oraz pasażerów.

Zobacz też: Najtańsze kraje w Europie

Atrakcje turystyczne w miejscowości Pobierowo
Malownicze, nadmorskie położenie, czyste powietrze, piękne widoki, liczne atrakcje turystyczne - oto...
Jedź na wakacje na Kubę!
Kilometry białych, piaszczystych plaż, mnóstwo małych, ciekawych miast, imponująca architektura, czyste,...
Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...
Jak znaleźć dobry nocleg w stolicy?
Warszawa jest jednym z tych miast, które przyciąga do siebie najwięcej osób. Każdego dnia przybywają...
Muzeum Powstania Warszawskiego
Wiele lat trwały starania o zbudowanie w Warszawie muzeum, które upamiętniłoby powstanie warszawskie....
Wrocław w jeden dzień - co koniecznie musisz zobaczyć?
Wrocław to jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Polski. Wpływa...