Centrum Wycieczkowe LECH obala piwne mity

140 tys. osób, które odwiedziły Centrum Wycieczkowe LECH przy poznańskim browarze, dowiedziało się jak powstaje piwo i czy faktycznie z butelki smakuje inaczej niż z puszki i czy do mocniejszych piw dolewa się spirytusu.

Wciąż nie mogę się nadziwić, jakie zaskoczenie wywołuje u niektórych osób informacja, że to nie chmiel jest głównym składnikiem piwa – mówi Andrzej Piotrowski, emerytowany główny piwowar poznańskiego browaru, obecnie przewodnik w Centrum Wycieczkowym Lech. – Wyjaśniamy uczestnikom zwiedzania, że chmiel to ważny, ale nie główny składnik piwa – dodaje.

Andrzej Piotrowski jest jednym z dwóch byłych głównych piwowarów z trzydziestoletnim stażem pracy w browarnictwie. Jest też jednym z kilkunastu wykwalifikowanych przewodników, którzy oprowadzają po poznańskim browarze wycieczki w trzech językach: po polsku, angielsku i niemiecku,

Nie znam nikogo, kto wie więcej o piwie – podkreśla Alicja Domagała, koordynator Centrum Wycieczkowego Lech. – Tym bardziej jesteśmy dumni, że możemy zaoferować zwiedzającym wiedzę na najwyższym poziomie i możliwość odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące piwa.

W czasie wycieczki przewodnicy prezentują wszystkie etapy produkcji piwa. Im dłużej trwa wycieczka tym więcej pytań. Jaki wpływ na smak piwa ma sposób jego przechowywania? Czy mocne piwa są „doprawiane” spirytusem? To tylko niektóre z pytań, na które wyczerpująco odpowiadają przewodnicy Centrum Wycieczkowego Lecha.

Naszych gości szczególnie interesuje tak zwane „chrzczenie” piwa wodą – mówi Andrzej Piotrowski. Za każdym razem wyjaśniam zwiedzającym, że to prawie niemożliwe i w większości przypadków po prostu nieopłacalne – wyjaśnia.

Od 1 października tego roku dostęp do wiedzy piwowarskiej jest jeszcze łatwiejszy, ponieważ Centrum Wycieczkowe Lech jest otwarte od poniedziałku do soboty, od 10:00 do 20:00, czyli o 24 godziny w tygodniu dłużej niż było wcześniej. Pojawiły się też dodatkowe możliwości – można wynająć pub będący częścią Centrum Wycieczkowego i wziąć udział w evencie sensorycznym prowadzonym przez zawodowego degustatora piwa.

Uczestnicy takiego eventu zdobywają wiedzę o tym jak oceniać piwo z wykorzystaniem poszczególnych zmysłów. Mają oni okazję doświadczyć wrażeń, o których większość ludzi nigdy nie miała pojęcia, np. jak z piwa jasnego pełnego wydobyć zapach gruszki. W czasie spotkania z Maciejem Chołdrychem – zawodowym degustatorem piwa i organizatorem kursów kiperskich można sprawdzić, czy to prawda, że piwo tuczy i dlaczego z puszki smakuje inaczej niż z butelki.

Słyszałem te pytania już chyba tysiące razy – mówi Maciej Chołdrych. – Powtarzam jednak piwowarską mantrę i rozwiewam wątpliwości miłośników piwa, tym bardziej że często moje opowieści przeradzają się w ekscytującą i zupełnie poważną dyskusję – podsumowuje.

Najpopularniejsze piwne mity:

CHMIEL TO GŁÓWNY SKŁADNIK PIWA

Wyjaśnia Andrzej Piotrowski – piwowar:

To jeden z piwnych mitów. Chmiel ważnym surowcem do produkcji piwa, ale używa się go w bardzo niewielkich ilościach w porównaniu ze słodem i wodą – dwoma pozostałymi surowcami. Można powiedzieć, że chmiel jest w piwie tylko przyprawą. Warto również zwrócić w tym miejscu uwagę na rozróżnienie pojęcia surowców, niezbędnych do produkcji, od składników, czyli tego, co znajduje się w piwie gotowym. Gotowe piwo zawiera ponad 90% wody, a resztę stanowi ekstrakt, który stanowią alkohol, cukry, aminokwasy, witaminy, sole mineralne, związki chmielowe i inne.

PIWO Z PUSZKI SMAKUJE INACZEJ NIŻ Z BUTELKI

Wyjaśnia Andrzej Piotrowski – piwowar:

Piwo z puszki nie powinno różnić się smakiem od tego nalewanego z butelki. Pewne różnice mogą się natomiast wynikać ze sposobu przechowywania puszek i butelek, które mają różne właściwości i inaczej chronią piwo przed dwoma głównymi wrogami smaku piwa: szokami termicznymi i światłem. Natomiast sam materiał, z którego wykonana jest puszka, czyli aluminium nie ma kontaktu z piwem, ponieważ puszki są wewnątrz powleczone specjalnym lakierem, który ma takie same właściwości jak szkło.

KIPERZY PIWA MOGĄ WYPIĆ DEGUSTOWANY TRUNEK, NIE MUSZĄ GO WYPLUWAĆ, TAK JAK SOMMELIERZY, CZYLI KIPERZY WINA

Wyjaśnia Maciej Chołdrych – zawodowy degustator piwa:

To prawda. Kiperzy piwa nie tylko mogą wypić degustowany trunek, ale wręcz muszą – to ich obowiązek. Wynika to z faktu, że niezwykle ważnym elementem smaku piwa jest goryczka, a kubki smakowe, które odpowiadają za wyczuwanie smaku gorzkiego są umiejscowione u podstawy języka. Kiper musi więc przełknąć łyk napoju, aby miał on z nimi kontakt.

Informacja uzupełniająca:

Centrum Wycieczkowe LECH

Centrum Wycieczkowe LECH (CW LECH) mieści się przy ulicy Szwajcarskiej 11 w Poznaniu przy poznańskim browarze. Powstało w 2003 roku i jest pierwszym piwnym centrum w Polsce. CW LECH jest członkiem Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, aktywnie uczestniczy w podejmowanych przez nie inicjatywach – m.in. w akcji „Poznań za pół ceny”. W okresie letnim atrakcją CW LECH jest nocne zwiedzanie browaru. Cyklicznie Centrum organizuje eventy sensoryczne: prowadzone przez ekspertów degustacje piwa oraz akcje dla studentów. W ramach swojej działalności od 1 października br. CW LECH oferuje: zwiedzanie browaru z przewodnikiem (wszystkie etapy produkcji), zabawę w centrum multimedialnym, degustację piwa we wzorcowym pubie, wynajęcie pubu na imprezy. Wycieczki po browarze będą rozpoczynać się o każdej pełnej, parzystej godzinie: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00.

Więcej informacji na temat Centrum Wycieczkowego LECH: http://www.zwiedzaniebrowaru.pl

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce

Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd’s, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz czternaście oddziałów handlowych na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną nastawioną na walkę z wykluczeniem społecznym na tle ubóstwa oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży  osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2010 r. wyniosła 14,6 mln hektolitrów piwa.

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa

Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2009 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 25,3 mld USD oraz wypracował zysk brutto w wysokości 3,4 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

źródło : PR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...