Brakuje kadr w turystyce

Coroczne badanie „Niedobór talentów”, które zawiera listę 10 najtrudniejszych do obsadzenia zawodów przeprowadzone przez agencję  Manpower ujawniło, że pomimo wysokiego bezrobocia, firmy na całym świecie mają trudności w znalezieniu kandydatów na kluczowe stanowiska. W Polsce takie kłopoty dotyczą 51% pracodawców.  Z raportu wynika, że w wypadku Polski sytuacja szczególnie źle wygląda w turystyce.

Trzy zawody na liście

Dla branży turystycznej niepokojącym faktem jest, że na liście 10 najtrudniejszych do obsadzenia zawodów na miejscu trzecim pojawili się kucharze/szefowie kuchni, na szóstym pracownicy hoteli i restauracji, a  na 10 pracownicy recepcji.  -Na liście 10 najtrudniejszych do obsadzenia stanowisk, opracowanej na podstawie badania Manpower znalazły się aż trzy stanowiska z branży związanej z turystyką. Potwierdza to nasze obserwacje systemowych niedoborów zawodów związanych z turystyką – mówi Leszek Kurycyn, dyrektor operacyjny Manpower Professional. Na liście obrazującej najtrudniejsze do obsadzenia stanowiska w skali świata nie znalazł się żaden z tych zawodów. Dużo lepiej wygląda też sytuacja w Europie – tu na liście, znalazł się jedynie zawód Kucharza. 

Brak wykwalifikowanych kadr to zmora polskiej  i małopolskiej branży turystycznej.  -W ciągu ostatnich lat zamkniętych zostało wiele szkół, w których mogli się kształcić młodzi ludzie planujący związać swoją przyszłość z branżą hotelarską, gastronomiczną lub turystyczną – wyjaśnia Leszek Kurycyn.  -Drugim powodem może być fakt, że praca w zawodach związanych z tym sektorem jest często nisko opłacana, pomimo konieczności pracy w systemie zmianowym i oczekiwanych wysokich kwalifikacji, np. znajomości języków obcych. Wiele firm, np. centra BPO dla pracowników ze znajomością języków obcych ma atrakcyjniejsze finansowo oferty – tłumaczy Kucyna.


Badania Manpower potwierdzają opinie krakowskich przedsiębiorców: -Znaleźć dobrego kucharza, to prawdziwy kłopot, ale z obsadą innych stanowisk też nie jest łatwo, dużo osób rozpoczynających pracę w hotelarstwie, w zawodach takich jak barman, kelner, recepcjonista to ludzie bardzo młodzi jeszcze bez koniecznego doświadczenia. W wypadku pracy na recepcji podstawą jest znajomość języków, sam angielski już nie wystarcza, pożądane jest aby pracownik potrafił płynnie porozumiewać się przynajmniej w dwóch językach obcych mówi właściciel hotelu i restauracji w Krakowie. Małopolscy przedsiębiorcy żalą się, że absolwenci kierunków hotelarskich wprawdzie posiadają szeroką wiedzę na ogólne tematy związane z turystyką, ale nie potrafią m.in. sprzedawać usług. Zarzucają im też brak wiedzy praktycznej (np. znajomości popularnych systemów rezerwacji) i słabo rozwinięte umiejętności obsługi klienta. Jako przyczyny takiego stanu rzeczy wskazują przede wszystkim na szkolnictwo niedostosowane do potrzeb rynku pracy, a także obserwowaną kilka lat temu migrację wykwalifikowanych  pracowników z branży do krajów UE. Brak odpowiednio wykwalifikowanych kadr potwierdza również ankieta przeprowadzona przez portal turystykamalopolska.pl  wśród przedstawicieli małopolskiej  branży turystycznej. Ponad 60% respondentów oceniło w niej kadry w małopolskiej branży turystycznej jako niewystarczająco przygotowane, a niemal 100% uznało, że pracownicy potrzebują szkoleń.

Światowy trend

Rezultaty badań Manpower (agencji, której światowa sieć obejmuje 4000 biur w 82 krajach i obsługuje 400 000 klientów rocznie) wskazują, że z roku na rok coraz trudniej znaleźć odpowiedniego pracownika. W tym roku aż 51% polskich pracodawców zadeklarowało, że ma trudności ze znalezieniem kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach. To lekki wzrost w porównaniu  z wynikami z lat ubiegłych (48% w 2009 r.; 49% w 2008 r.). Problem ten dotyczy 31% pracodawców na świecie i 23% Europie. Polska z najwyższym wynikiem wśród krajów europejskich uplasowała się w czołówce rankingu. Większe kłopoty ze znalezieniem właściwych pracowników mają tylko firmy z Japonii (76%), Brazylii (64%), Argentyny i Singapuru (po 53%). Do grupy krajów, gdzie o znalezienie wykwalifikowanego pracownika nie jest trudno należą Irlandia (4%), Wielka Brytania (9%), Norwegia (11%), Stany Zjednoczone (14%), Hiszpania (15%) i Indie (16%). Według danych Manpower na całym świecie brak przede wszystkim  wykwalifikowanych pracowników fizycznych i menedżerów projektów.
 -Obserwujemy, że pomimo wysokiego bezrobocia firmy na całym świecie mają trudności  w pozyskiwaniu odpowiednich kandydatów na kluczowe dla ich działalności stanowiska  i wiele wakatów pozostaje nieobsadzonych. Problemem nie jest zatem ilość potencjalnych kandydatów, lecz złe dopasowanie talentów –  brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w odpowiednim miejscu i czasie. Pracodawcy poszukują coraz częściej kandydatów o coraz bardziej specjalistycznych i wyszukanych kompetencjach. Współczesny rynek pracy niesie wiele wyzwań, zarówno dla firm jak i osób poszukujących pracy – wyjaśnia Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska

Jak radzić sobie z problemem? Mobilność i  Szkolenia

Publikacji wyników badania towarzyszy opracowanie eksperckie Manpower „Rozwijanie potencjału przyszłego pracownika: nowy sposób na niedopasowanie talentów”, które zawiera wskazówki dla pracodawców  i pracowników jak radzić poradzić w aktualnej sytuacji na rynku pracy. Z opracowania wynika przede wszystkim, że firmy powinny poszerzyć zakres swych poszukiwań  o migrantów branżowych, pracowników skłonnych do zmiany miejsca zamieszkania, także do zmiany kwalifikacji, jak również osoby wstępujące na drogę zawodową.  Kluczem do sukcesu są szkolenia i rozwój. -Pracodawcy powinni przewartościować swoje nastawienie i uwzględniać kandydatów, którzy nie spełniają wszystkich wymagań związanych z danym stanowiskiem. Ważne jest, aby znaleźć pracowników z potencjałem do szybkiego opanowywania nowych umiejętności –  komentuje Iwona Janas. To już nie kompetencje, ale ocena potencjału do kandydata do szybkiego przyswajania wiedzy i szybkiego ich nabycia drogą szkoleń stają się kluczowe. A właściwy system szkoleń jest kluczem do efektywnej polityki kadrowej. Szkolenia to też jedyna droga dla małopolskiej branży turystycznej. Obecnie na terenie województwa prowadzone są dla niej dwa projekty  szkoleniowe w 80 procentach finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego: „Nie taki turysta straszny, czyli jak sprawnie zarządzać i efektywnie pracować w przemyśle turystycznym w Małopolsce” i „Profesjonalne kadry dla małopolskiej turystyki” , których celem jest dostosowanie do potrzeb rynku pracy kwalifikacji kadry mikro i małych przedsiębiorstw sektora turystycznego oraz branż z nim powiązanych w Małopolsce.

Tomasz Zdun

Więcej informacji na temat badania Manpower Niedobór talentów 2010 (2010 Talent Shortage Survey Results), a także opracowanie eksperckie Rozwijanie potencjału przyszłego pracownika: nowy sposób na niedopasowanie talentów (Teachable Fit: A New Approach for Easing the Talent Mismatch) można znaleźć w zakładce Badania Manpower na stronie www.manpower.pl

Źródło: www.turystykamalopolska.pl

Atrakcje turystyczne w Świeradowie-Zdroju
Świeradów-Zdrój to dość niewielka miejscowość położona na Dolnym Śląsku, która przyciąga do siebie wielu...
Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...
Skuteczna rekomendacja kierunków podróży
Przez cały rok marzymy z utęsknieniem o urlopie? Gdy jego termin zbliża się wielkimi krokami, w myślach...
5 typów podróżnika XXI wieku
Świat się kurczy, a nowe możliwości podróżowania sprawiają, że każdy może zorganizować sobie wycieczkę...
Kandy, Colombo, Nuwara Eliya... - top 10 miejsc na Sri Lance
Sri Lanka jest jednym z często wybieranych destynacji Polaków wyjeżdżających na wakacje. Przedstawiamy...
21. Targi Lato - inspirujący smak podróży
21. Targi Turystyki i Wypoczynku Lato, które odbyły się w dniach 22-24 kwietnia br., przeniosły mieszkańców...