Borne Sulinowo

Borne Sulinowo to niewielkie miasteczko położone w województwie zachodniopomorskim nad jeziorem Pile. Miasteczko ma bardzo ciekawą przeszłość – prawa miejskie otrzymało zaledwie kilkanaście lat temu (w 1993 roku), kiedy armia radziecka(Wojska Federacji Rosyjskiej) opuściła te tereny. Z obecnością wojsk radzieckich, wiąże się kilka nierozwiązanych tajemnic.

Badania radiestezyjne przeprowadzone przez inż. Jana Kasińskiego wykazały, że w podziemnej części miasta znajduje się m. in. kolej wąskotorowa, zakład produkcyjny, magazyn, a także tunele, schrony i wiele innych pomieszczeń. Wszystko to zostaje jedynie w formie domysłów, ponieważ nie udało się potwierdzić tych przypuszczeń. Jednak trudno sobie wyobrazić, że miejsce, w którym znajdowała się ścisłe strzeżona baza wojskowa, nie zostało wyposażone w podziemne bunkry i schrony.

W miejscu obecnego miasteczka znajdowała się malutka wieś Linda (Lipa). Do dziś w herbie miasta widnieje zielona lipa na złotym tle. W latach 30. ubiegłego wieku rząd III Rzeszy wykupił te obszary i wysiedlił ludzi, by wybudować poligon dla armii niemieckiej. Tereny te służyły naszym zachodnim sąsiadom do roku 1945, kiedy po przegranej wojnie opuścili Polskę. W tym czasie ćwiczyły tutaj oddziały Afrika Korps oraz znajdowały się obozy jenieckie, w których przebywali m. in. Francuzi i Polacy.

W 1945 roku Borne Sulinowo zajęła Armia Czerwona i oddała je we władanie Polakom dopiero w 1992 roku. W tym czasie teren ten nie istniał nawet na mapie, figurując jako obszary leśne. Miasteczko służyło, jako baza wojskowa i poligon, znajdowały się tu magazyny radzieckiej broni nuklearnej przechowywanej na terenie naszego kraju. W 1992 roku 15 tysięcy żołnierzy kontyngentu 6 Witebsko-Nowogródzkiej Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej Armii Rosyjskiej opuściło Borne Sulinowo, a rok później miasteczko zostało przekazane władzom polskim.

Na obszarze Bornego Sulinowa znajduje się wiele pozostałości po obecności dwóch potężnych armii. Władze miast, by przyciągnąć turystów i ułatwić im zwiedzanie miasteczka, utworzyli ścieżkę turystyczno-spacerową o długości ok. 13,5 km. Znajduje się na niej 21 obiektów, a przy każdym z nich ustawiona jest tabliczka informacyjna w trzech językach (polskim, rosyjskim, niemieckim), tabliczki opatrzone zostały historycznymi fotografiami obiektów.

Pierwszym obiektem podczas wędrówki ścieżką turystyczno-spacerową jest Urząd Miejski, który niegdyś służył, jako siedziba dowództwa garnizonu Gross Born stacjonujących tu wojsk niemieckich. Po zajęciu miasteczka przez Rosjan, budynek przez kilkadziesiąt lat był najważniejszym obiektem w okolicy – mieścił się tu sztab garnizonu wojsk radzieckich. Od marca 1997 roku znajduje się tu Urząd Miejski. Głęboko pod budynkiem znajdują się dwupoziomowe piwnice, które stanowią nie lada zagadkę.

Trasa biegnie następnie przez skwer przed Urzędem Miejskim – to tutaj najczęściej zorganizowane grupy turystyczne rozpoczynają swoją wycieczkę po Bornem Sulinowie i okolicach. Znajduje się tu granitowy głaz upamiętniający ofiary totalitaryzmu hitlerowskiego i sowieckiego, a także dwa zabytkowe działa z okresu II wojny światowej.

Kolejne przystanki to dawna kantyna oficerska i dawny szpital wojskowy, który jest najwyższym budynkiem w mieście. Podczas spaceru trasą turystyczną, możemy podziwiać także bramę wjazdową do miasta od strony Łubowa oraz rampę kolejową, która była miejscem pożegnania żołnierzy radzieckich. W sąsiedztwie zabytkowych magazynów (dawne zaplecze logistyczne armii radzieckiej i niemieckiej) przy ulicy Towarowej, każdego roku odbywa się Międzynarodowy Zjazd Pojazdów Militarnych.

Wędrując wyznaczonym szlakiem turystycznym, natrafimy także na dawną siedzibę straży pożarnej, lotnisko sportowe, osiedle bloków mieszkalnych wybudowanych przez wojska radzieckie w latach 80., kolejną bramę wjazdową, tym razem od strony Szczecinka, także halę sportową, kościół czy budynek aresztu wojskowego. Przy ulicy Parkowej położone jest Kasyno oficerskie, zbudowane przez Niemców, które pełniło funkcje reprezentacyjne. Niestety podczas pożaru w lutym tego roku spłonęła największa cześć budynku.

Na koniec proponujemy odwiedzić Półwysep „Głowa Orła” i Jezioro Pile. Malowniczy akwen jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania w naszym kraju.

Borne Sulinowo to miejsce gdzie historia przeplata się z teraźniejszością – na każdym kroku możemy zauważyć ślady obecności dwóch potężnych armii. Miasteczko na pewno warte jest odwiedzenia i poznania ciekawych reliktów przeszłości. 

 

W tym roku Borne Sulinowo zaprezentowało się podczas targów Tour Salon 2010 w Poznaniu.

 

Zapraszamy!

 

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...