Biegun Zimna 2014 – szczegółowe informacje

Biegun Zimna 2014 edycja druga 31.01.- 2.02.2014 Puszcza Borecka

Jezioro Głębokie Koło Zawad Oleckich GPS: 22°16’5.409”E 54°6’41.552”N

Ekstremalny biwak Zimowych Ludzi w prawdziwie dzikiej puszczy.

Terminy rezerwowe 7-9.02.2014. ( w razie złej pogody i braku śniegu impreza zostanie odwołana, potwierdzenie na 1 tydzień przed terminem)

Organizator:

Harcerski Ruch Ochrony Środowiska im. Św. Franciszka z Asyżu Informacje szczegółowe: www.biegnacy-wilk.pl, www.facebook/biegunzimna

Po raz drugi w Puszczy Boreckiej spotkają się polarnicy, traperzy, indianiści, harcerze, przyrodnicy, miłośnicy survivalu, maszerzy, narciarze, fotograficy i wszyscy ci, którym zimno nie przeszkadza we wszelkiej zimowej aktywności.

Impreza nawiązuje do starej tradycji, znanej z różnych miejsc w świecie, gdzie wczesną wiosną do osiedli ściągali traperzy i ludzie gór by handlować, bawić się i rywalizować w różnych oryginalnych konkurencjach.

Jest to jedyne takie miejsce w kraju, gdzie można się spotkać, uczyć i bawić w tak licznym i różnorodnym gronie Zimowych Ludzi.

Dlaczego Biegun Zimna w Puszczy Boreckiej ? To jedna z najdzikszych puszcz w Polsce : znajdziecie tu tropy wilków, żubrów, rysi, a najlepsi zobaczą je na żywo; to tu w roku 1929 (9 lutego) odnotowano oficjalną najniższą temperaturę na obecnych ziemiach polskich (-42,2°C).

Drugi Biegun Zimna to jeszcze bogatszy program, specjalistyczne biwaki, ciekawi goście, „Igloo –hotel” ( w namiotach i igloo).

Program:

30.01.2014 Czwartek

Dzień uczestników (zamknięty dla gości z zewnątrz). Budowa wioski

Możliwość przyjazdu wcześniejszego dla uczestników ceniących sobie spokój. Program indywidualny uczestników. Trening-rajd psich zaprzęgów.

31.01.2014 Piątek

Dzień uczestników (zamknięty dla gości z zewnątrz) Budowa wioski c.d. Program indywidualny. 19:00 ognisko z piosenką

1.02.2014 Sobota

Do 12:00 Zajęcia i wyprawy terenowe (wcześniejsze zapisy) (*-zajęcia płatne)

*warsztaty wilcze (2-dniowe oraz nocne tropienie i wabienie wilków)- prowadzący Adam Gełdon

warsztaty survivalowe (m.in. rozpalanie ognia w trudnych warunkach) – prowadzący: Marcin Surowiec – www.bushcraftowy.pl

*wyprawa fotograficzna (warsztaty i fotografowanie dzikiej Puszczy)- prowadzący: Bolesław Słomkowski i Maciej Kupczyński

*wyprawa przyrodnicza (zajęcia przyrodnicze w Puszczy) – prowadzący Daniel Doktór

*wyprawa narciarska (wyprawa turystyczna po Puszczy)

wyprawa maszerska (trening psich zaprzęgów dla maszerów z psami) – prowadzący: Dariusz Morsztyn

12:30 – 15:30 Zajęcia otwarte dla gości i zwiedzających. M.in. zabawy eskimoskie, zwiedzanie wioski eskimoskiej, przejażdżka psim zaprzęgiem, kręcioła, strzelanie z łuków, zjazdy na workach, zabawy dla dzieci, stoiska handlowe, leśna kuchnia.

(*) 12:30-14:30 Warsztaty: “Leśna Szkoła Survivalu  – bezpieczeństwo imprez turystycznych “, zgłoszenia do organizatora, zajęcia płatne dla dorosłych, dla dzieci bezpłatne.

14:30 TURNIEJ LEŚNYCH LUDZI, 3-osobowe zespoły tych co w lesie mieszkają lub pracują.

15:30 prezentacje w namiocie:

– projekt „Krajobrazy Bałtyckie” – Krzysztof Krasula

– Kampania Dzikie Mazury – Dariusz Morsztyn

18:00 “Głos pradawnej Puszczy”

Energetyczny koncert na cześć prastarych mieszkańców Puszczy. Grupa ogniowa FLASH ZONE z Dom Kultury w Gołdapi + goście

18:30 * Spotkania z Północą:

Przez Arktykę w różowych rękawiczkach (kobieca wyprawa na Szpicbergen) – Agnieszka Siejka Trzy kobiety, po 60 kg ekwipunku, 17 dni wędrówki, 150 km do 
pokonania. Każdego dnia powtarzające się czynności: rano pobudka, 
posiłek, zwijanie obozu, wymarsz, często bez względu na pogodę, z 
mozołem zdobywany każdy kilometr, wieczorem podobnie. Nasze życie 
skurczyło się do fizjologii: zjeść, maszerować, odpocząć. Pokonałyśmy 
zaplanowaną trasę, pokonałyśmy siebie, nasze wątpliwości i słabości,  stanęłyśmy na szczycie. Ważna była droga a nie cel.

Opowieści  Północnego Dalekiego Wschodu– Maria Dybowska Życie na Dalekiej Północy, codzienna walka o byt wymaga odporności, siły i zręczności, ale może i mądrości. Dlatego opowieści zamieszkałych tam ludów przechowują wiedzę o tym jak je zdobyć, a także jak ważna jest symbioza człowieka z naturą . Są to opowieści o Kruku i Jego Rodzinie, o walce z siłami przyrody Ale żeby człowiek sobie z Nimi poradził powinien posiadać określone cechy ….Dlatego też współcześni Itelemeni opowiedzieli mi opowieść o Tylwale, symbolu dzielności, siły, sprytu. Był żył raz Tylwal…….

Wyprawa na Biegun Zimna – Jacek Pałkiewicz Pochodzący z Mazur światowej sławy podróżnik. Organizator wielu wypraw, twórca jednej z pierwszych szkół przetrwania, szkolił jednostki elitarne i kosmonautów. Autor wielu książek i filmów. W 1989 roku zorganizował wyprawę na reniferach do Światowego Bieguna Zimna na Syberii.

Z kamerą na biegun – Wojtek Ostrowski Wojtek Ostrowski operator Video Studio Gdańsk, towarzyszył z kamerą pierwszym polskim zdobywcom biegunów, z Markiem Kaminskim przeszedł Grenlandię.  Za jedno z największych osiągnięć uważa udział w wyprawach Jaśka Meli – Razem na biegun, o tym będzie opowiadał. 

2.02.2014 Niedziela

Do 12:00 Zajęcia i wyprawy terenowe (wcześniejsze zapisy

*warsztaty wilcze (tropienie i wabienie wilków)- prowadzący Adam Gełdon – *wyprawa przyrodnicza (zajęcia przyrodnicze w Puszczy) – prowadzący Daniel Doktór –* wyprawa fotograficzna (warsztaty i fotografowanie dzikiej Puszczy)- prowadzący: Bolesław Słomkowski i Maciej Kupczyński – *wyprawa narciarska (wyprawa turystyczna po Puszczy)

wyprawa maszerska (trening psich zaprzęgów dla maszerów z psami) – prowadzący: Dariusz Morsztyn

12:30 – 15:30 Zajęcia otwarte dla gości i zwiedzających. M.in. zabawy eskimoskie, zwiedzanie wioski eskimoskiej, przejażdżka psim zaprzęgiem, kręcioła, strzelanie z łuków, zjazdy na workach, zabawy dla dzieci, stoiska handlowe, leśna kuchnia.

(*)12:30-14:00 Warsztaty: “Leśna Szkoła Survivalu  – bezpieczeństwo imprez turystycznych “, zgłoszenia do organizatora, zajęcia płatne dla dorosłych, dla dzieci bezpłatne.

14:00 TURNIEJ TRAPERSKI (młodzież (12-17lat) – kategorie: dziewczęta, chłopcy, dorośli (od 18 lat) – kategorie: kobiety, mężczyźni.

Zgłoszenia do godziny 12:00 w sobotę.

16:00 Podsumowanie wypraw porannych (m.in. ogłoszenie najlepszego zdjęcia Bieguna Zimna), ogłoszenie wyników turnieju traperskiego, zakończenie imprezy.

3.02.2014 Poniedziałek

Demontaż biwakowiska.

Trening psich zaprzęgów.

Informacje dla uczestników:

Kontakt do organizatora Bieguna Zimna (Dariusz Morsztyn Biegnący Wilk) – m.in. wszystkie zgłoszenia, zapytania, sponsoring, media: 0604 29 29 97, biegnący-wilk@post.pl . Przed imprezą organizatorzy będą kontaktowali się tylko poprzez listę mailingową (zapraszamy do zgłaszania się) i n/w strony internetowe.

Potwierdzenie terminu imprezy – na 1 tydzień przed terminem na stronie: www.facebook/biegunzimna

Strony www. obsługujące imprezę: informacje szczegółowe: www.biegnacy-wilk.pl, www.facebook/biegunzimna .

Bardzo dziękujemy za pomoc w promowaniu imprezy – szczególnie w środowiskach, dla których jest adresowana (survival, harcerze, maszerzy, traperzy i ludzie gór, przyrodnicy, narciarze biegowi, fotograficy,..).

Odpłatność.

Ponieważ impreza nie jest dotowana i nie jest komercyjna – należy liczyć się z odpłatnościami. Pracujemy aby były one jak najniższe, pokrywające tylko koszty, opłaty przewodników. Odpłatność za biwakowanie na Biegunie Zimna wynosić będzie: osoby indywidualne-60 zł/osobę, grupowe ( i rodzinne powyżej 3 osób) 30 zł/osobę. Uczestnikom biwaku w ramach odpłatności zapewniamy: dostęp do drewna opałowego, pamiątkowy znaczek, rabat na wszystkie atrakcje i zajęcia płatne, wstęp bezpłatny na spotkania z podróżnikami, rabat na wyżywienie, program, ubikacja, ubezpieczenie podstawowe.

Opłaty należy wpłacać w tygodniu poprzedzającym imprezę po jej potwierdzeniu na konto: 04 1020 4724 0000 3102 0029 1153

Z odpłatności zwolnieni są osoby pomagające w zorganizowaniu imprezy: współorganizatorzy, prelegenci i wolontariusze.

ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia należy wysyłać na adres organizatora do 25.01.2014. Osobom, które nie doślą w tym czasie zgłoszenia nie gwarantujemy przygotowania pamiątek.

Udział w warsztatach i wyprawach.

Zgłoszenia: biegnący-wilk@post.pl – decyduje kolejność zgłoszeń.

warsztaty wilcze (tropienie i wabienie wilków)- prowadzący Adam Gełdon – cena za 2 dni – 60 zł/osobę. Liczba miejsc ograniczona decyduje kolejność zgłoszeń.

warsztaty survivalowe (m.in. rozpalanie ognia w trudnych warunkach i budowa schronienia) – prowadzący: www.bushcraftowy.pl. Zajęcia bezpłatne.

– „Leśna Szkoła Survivalu  – bezpieczeństwo imprez turystycznych “– prowadzący: Poznański Klub Podróżnika. Cena dla osoby dorosłej 20 zł, dzieci bezpłatnie. – wyprawa przyrodnicza (zajęcia przyrodnicze w Puszczy) – prowadzący Daniel Doktór. Cena za 1 dzień – 20zł/osobę. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. – wyprawa fotograficzna (warsztaty i fotografowanie dzikiej Puszczy)- prowadzący: Bolesław Słomkowski i Maciej Kupczyński. Cena za 1 dzień – 20zł/osobę. Liczba miejsc ograniczona decyduje kolejność zgłoszeń. – wyprawa narciarska (wyprawa turystyczna po Puszczy).Cena za 1 dzień – 20zł/osobę. – wyprawa maszerska (trening psich zaprzęgów tylko dla maszerów z psami) – prowadzący: Dariusz Morsztyn

Zakwaterowanie

Generalnie zasadą imprezy jest „każdy radzi sobie sam”. Planowane jest stworzenie specjalnego hoteliku –„ Igloo-hotel” z noclegami w namiotach i igloo. Liczba miejsc będzie ograniczona, a zyski ze sprzedaży posłużą drużynie harcerskiej do zakupu umundurowania i organizacji obozu letniego. Cena za osobo/dzień w hoteliku: 30 zł namiot, 70 zł/igloo. Planowane jest zorganizowanie miejsc biwakowych dla poszczególnych grup uczestników: harcerze, miasteczko namiotowe, hamakowe, wioska indiańska, obozowisko maszerów z psami, caravaning.

Noclegi agroturystyczne w okolicy.

www.zawady-oleckie.com 87 523 88 28 (odległość 1 km)

www.siedliskomaria.pl 504 042 626 (odległość 2 km)

www.milosnik.suwalszczyzna.com.pl 502 230 070 (odległość 10 km)

Miejsce imprezy:

GPS: 22°16’5.409”E 54°6’41.552”N Jezioro Głębokie koło Zawad Oleckich. Na miejscu dostęp do jeziora, sąsiedztwo Puszczy, 1 km do puszczańskiego grodziska Jaćwingów.

PROGRAM.

Oprócz programu ogólnego jest możliwość realizacji programów indywidualnych, w ramach obozowisk, itd.. ZAPRASZAMY DO TAKIEJ AKTYWNOŚCI. Koordynacja działań i wniesienie ich do oficjalnego programu – biegnacy-wilk@post.pl . Oczywiście jest możliwość realizowania programów odpłatnych.

Sprzedaż i promocja.

Wszelkie formy sprzedaży i promocji powinny być ustalone z organizatorem.

INFORMOWANIE.

Podczas trwania imprezy będzie funkcjonował „obwoływacz”, który własnym głosem i bębnem będzie przekazywał wszelkie ogłoszenia i informacje. Dobrym zwyczajem jest udzielanie mu za ogłoszenia prywatne gratyfikacji…

Dojazd i parking.

Dojazd na miejsce imprezy tylko z drogi Szwałk-Ciche GPS miejsca zjazdu: 22°16’1.12”E 54°6’11.768”N. Przy tej drodze będzie wyznaczony parking.

Odpady i śmieci, inne.

Na miejscu imprezy nie pozostawiamy jakichkolwiek śmieci i trwałych śladów. Wszystkie odpady należy zabrać ze sobą. Osoby palące nie pozostawiają w ziemi niedopałków (należy je gromadzić w specjalnym miejscu, a następnie wywieźć z lasu). Na imprezie nie używamy opakowań jednorazowych.

Nie nadużywamy alkoholu.

Nie używamy jakichkolwiek sprzętu radiowo-magnetnetofonowego. Staramy się unikać powodowania nadmiernego hałasu, a nocą dbamy o bezwzględną ciszę. Wszyscy jedziemy tam po to aby kontemplować przyrodę i jej dźwięki, a nie miejski hałas.

Staramy się nie utrudniać zadań dla organizatorów, a wszelka pomoc będzie bardzo mile widziana.

Wolontariat.

Zapraszamy do wzięcia udziały w imprezie w charakterze wolontariusza. Zgłoszenia: biegnący-wilk@post.pl

Wyżywienie.

Każdy organizuje je na własną rękę. Mile widziane są wszelkie tradycyjne metody – ogniska.

Dla chętnych będzie zorganizowana w sobotę i niedzielę odpłatna jadłodajnia, gdzie można zamówić posiłki. Jest to bardzo dobra, specjalizująca się w naturalnym jedzeniu firma („Qraś” z Orzysza), a potrawy będą wykonywane z lokalnych produktów! Kontakt w sprawie rezerwowania posiłków: kurko@vp.pl, 504 139 529.

Dostęp do wody.

Puszcza zapewni wodę w jeziorze. Można z niego korzystać pod warunkiem nie stosowania żadnych detergentów. Wszelkie mycie w bezpiecznej odległości od brzegu. Woda pitna będzie dostępna w niedalekim gospodarstwie.

Toalety.

Toi-toi,… choć brzydkie to i do lasu nie pasujące…

Sprzęt indywidualny, który się zawsze przyda.

Siekiery, dobre noże, piły do drewna, szufle do śniegu, saperki i szpadle, łańcuchy do kół, sanki i wszystko na czym można zjeżdżać z góry, narty, pulki, super ciepłe śpiwory i karimaty, bardzo ciepłe i wygodne stroje – szczególnie buty, zapałki, zapalniczki, świeczki, latarki nagłowne, środki opatrunkowe.

Opieka zdrowotna.

Generalnie każdy powinien być samowystarczalny. Na Biegunie Zimna przez cały czas będzie specjalistyczna ekipa medyczna (Poznański Klub Podróżnika). Ale mimo to – należy szaleć bezpiecznie…

Osoby porządkowe.

Na biwaku będzie funkcjonowała wolontariacka służba porządkowa, dyskretnie nadzorująca przestrzeganie zasad.

Zwierzęta na polanie.

Obowiązuje zasada – wszystkie psy powinny być non stop na uwięzi. Nie zabierać ze sobą… kotów i innych „wiewiórek” (choć to fantastyczne zwierzęta… ale wśród tak dużej ilości psów mogą czuć się lekko dyskomfortowo…). Każdy odpowiada za szkody spowodowane przez własne zwierzęta. Wszystkie psy powinny być odrobaczone przed imprezą. Nie zabieramy ze sobą zwierząt chorych.

Zapraszam do zgłaszania się na Biegun Zimna 2014

Dariusz Morsztyn Biegnący Wilk

Do pobrania – PDF z informacjami

Masz w planach wyjazd w góry lub biwakowanie na łonie natury? Zabierz ze sobą praktyczne naczynia
Choć lato dobiega końca, to wciąż jest jeszcze sporo czasu, by wybrać się w góry. Jeśli przed Tobą wakacyjny...
Plecak survivalowy na wyprawy - nie tylko te niebezpieczne
Podróże sprawiają mi sporą satysfakcję. Jednak nie byłyby one zapewne tak owocne, gdyby nie odpowiednie...
Jak wybrać namiot?
Już od dawien dawna wyjazd pod namiot jest ulubionym sposobem na spędzenie wakacji. Otwarta przestrzeń,...
Latarki campingowe: wszystko co musisz wiedzieć o oświetleniu campingowym!
Latarki campingowe są ważną częścią dobrej konfiguracji sprzętu na wyjazd. Kiedy nadejdzie noc, będziesz...
Najczystsze powietrze jest w Puszczy Boreckiej
W Puszczy Boreckiej na Mazurach powietrze jest najczystsze w kraju. Pomiary stężenia najbardziej szkodliwego...