Biegun Zimna 2014 – PODSUMOWANIE

Przygodowy biwak Zimowych Ludzi w prawdziwie dzikiej puszczy. Element kampanii Dzikie Mazury. Zapraszamy do podsumowania drugiej edycji Bieguna Zimna.

ORGANIZACJA
Imprezę zorganizował Dariusz Morsztyn Biegnący Wilk wraz z grupą wolontariuszy i współorganizatorów. Mimo bardzo dużych przeszkód, m.in. ekonomicznych, czasowych udało się przeprowadzić Biegun Zimna na wysokim poziomie. Organizacja takiej imprezy w warunkach leśnych, zimą, bez zaplecza lokalowego (np. sąsiedztwo hotelu) pod względem trudności należy do najbardziej wymagających. W Polsce praktycznie nie ma żadnego podobnego, cyklicznego wydarzenia. To, że przedsięwzięcie należy do niezwykle trudnych jednocześnie świadczy to o jego niepowtarzalności i obiryginalności. Wszystkie elementy na Biegunie Zimna są autentyczne. Każdy z uczestników, a także organizatorzy mieszkają w warunkach polowych, bez zaplecza, dostępu do prądu, itd. Wszyscy solidarnie przechodzą test sprawności biwakowania zimowego w dzikiej puszczy. Utrudnieniem tegorocznym były bardzo trudne warunki panujące w pierwszych 2 dniach imprezy (30 i 31.01.2014). Panowała niska temperatura i bardzo silne, arktyczne wiatry. Odczuwalna temperatura spadała poniżej minus 30 st. Celsjusza, drogi dojazdowe były stale zawiewane. Mimo tak skrajnych warunków udało się rozbić biwakowisko, przygotować i przeprowadzić imprezę.

MISJA 
Misją Bieguna Zimna jest: 1. Stworzenie stałej imprezy promującej Dzikie Mazury w okresie zimowym. Teren Dzikich Mazur jest do tego wręcz stworzony. Dzika przyroda, naturalny krajobraz i zachowane w dużym stopniu dziedzictwo kulturowe dają olbrzymią możliwość rozwoju, pod warunkiem zachowania tych atutów. 2. Przełamywanie barier związanych z zimą i zimnem. Większość społeczeństwa traktuje okres zimowy jako czas „hibernacji”, zamiera niepotrzebnie aktywność, drastycznie skraca się okres przebywania na powietrzu. Tym samym tracimy 30% naszego czasu. Wzorem innych państw północnych impreza pokazuje, że okres zimy to doskonały czas do przeróżnych form aktywności, a także uprawiania turystyki. Wystarczy spędzić kilka dni i nocy na zimowym biwaku aby pozbyć się dożywotnio zimowej bariery psychologicznej. Korzyści z tego są olbrzymie zarówno w sensie jednostkowym, jak też globalnym.

EFEKTY BIEGUNA ZIMNA
Pod każdym względem druga edycja rozwinęła się w stosunku do pierwszej edycji imprezy (organizacja, jakość, ilość działań, uczestnicy), co oznacza ewaluowanie Bieguna Zimna i potwierdza cykliczność działania. Razem odbyło się ponad 20 działań cząstkowych. Bez wątpienia Biegun Zimna (co było założeniem tworzenia tego projektu) udowodnił, że może być główną, zimową imprezą promującą Mazury, a szczególnie Dzikie Mazury. Świadczy o tym formuła, uczestnicy, bardzo duży potencjał i medialność imprezy (mimo braku specjalnych zabiegów imprezę nadal prezentują różne media, w trakcie jej trwania m.in. relacja w Wiadomościach TVP1). To czy fakt odbywania w regionie takiej imprezy zostanie wykorzystany w celach promocji i rozwoju regionu zależy od czynników (instytucje, organizacje, władze lokalne, branża turystyczna) odpowiedzialnych za takie działania. Promocja to działania zespołowe, a Biegun Zimna „daje do ręki wędkę rozwojową” „martwego okresu turystycznego”. Tegoroczny Biegun Zimna udowodnił, że wokół tej idei zbudowała się bardzo liczna grupa jej zwolenników tworząca specyficzną, mocno zespoloną społeczność powiązaną tematycznie ale też emocjonalnie. Ma to bardzo duży wpływ na frekwencję oraz atmosferę wydarzenia. Impreza posiada bardzo duży potencjał rozwojowy.

ZWYCIĘZCY TURNIEJÓW 
Na tegorocznym Biegunie Zimna zorganizowano 2 turnieje sprawnościowe: dla osób, które mieszkają lub pracują w lesie – zespołowy Turniej Leśnych Ludzi Turniej Leśnych Ludzi, a dla wszystkich pozostałych pozostał jako stały element imprezy – Turniej Traperski. Wyniki rywalizacji w tych zawodach: Turniej Leśnych Ludzi: 1 miejsce – reprezentacja terenu Dzikich Mazur – Anna Wilk, Andrzej Sulej, Szymon Czernek; 2 miejsce – reprezentacja Nadleśnictwa Czerwony Dwór – Judyta Pietrołaj, Mariusz Kimszal, Marcin Gontar; 3 miejsce- reprezentacja Nadleśnictwa Spychowo –Paulina Adamska, Krzysztof Krasula, Adam Gełdon. Turniej Traperski Chłopców: 1 miejsce- Jędrzej Życzkowski, 2 miejsce- Jan Morsztyn, 3 miejsce- Andrzej Staniaszek.

NAJWIĘKSZE TRUDNOŚCI 
Bez wątpienia największymi w tym roku utrudnieniami były skrajne warunki pogodowe w 2 pierwszych dniach wydarzenia (m.in. niemożność dojazdu części uczestników i niektórych współorganizatorów).

KONTYNUACJA BIEGUNA ZIMNA
Trzecia edycja Bieguna Zimna 2015 odbędzie się w dniach 29.01.-3.02.2015. w Puszczy Boreckiej. Prace nad jej organizacją już się rozpoczęły.

PODZIĘKOWANIA 
WSZYSTKIM, KTÓRZY POMOGLI W PRZYGOTOWANIU I POPROWADZENIU IMPREZY – BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.Nadleśnictwo Czerwony Dwór- szczególnie Nadleśniczy Mariusz Kimszal- za duże zaangażowanie w organizację, doskonałe drewno opałowe, pomoc w organizacji Turnieju Leśnych Ludzi, promocji imprezy Nadleśnictwo Spychowo – za pomoc organizacyjną, prowadzenie warsztatów i prezentację, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku – za patronat, uczestnictwo i sędziowanie Turnieju Leśnych Ludzi, , Anna i Robert Maluchnik – Galeria Wiejska w Zawadach Oleckich – za wszelką pomoc organizacyjną i wodę dla uczestników, XI Gołdapska Drużyna Leśna ( Drużynowy Andrzej Życzkowski, Jędrzej Życzkowski, Jakub Królczyk, Dominik Dziemian, Maciek Sosnowski, Andrzej Staniaszek) – za pomoc od środy do niedzieli i dystrybucję plakatów,Piotr Dudzin – za pomoc od czwartku do niedzieli oraz dystrybucję plakatów,Romanowi i Antkowi Karsztun za pomoc od czwartku do niedzieli oraz dystrybucję plakatów, koncert i pełnienie funkcji obwoływacza Firma Biofactor – za druk banerów Mirkowi Bobrowskiemu i zespołowi Flash Zone wraz z gośćmi – za koncert Tomkowi Miśkowi – Gospodarstwo Pasieczne Wiosna- za projekty graficzne i dystrybucję plakatów Artur Milicki – za obsługę strony internetowejMarcin Surowiec-bushcraftowy.pl – za organizację warsztatów Agnieszka Siejka – za prezentację Wojtek Ostrowski – za prezentację i pokazy snowkitingMaria Dybowska i Jacek Pałkiewicz – za wsparcie Maciej Kupczyński i Bolesław Słomkowski – za wyprawy fotograficzne Daniel Doktór – za wyprawy przyrodnicze Maciej Wasyluk – za warsztaty ogniowe ZHR – zespół ds. puszczaństwa – za promocję imprezy Jacek Drabarczyk – za zajęcia warsztatowe w sobotę Robertowi Kurko – Catering Plenerowy Qraś – za jadłodajnię i żywienie organizatorów Piotrowi Bagińskiemu – Rozmarino – za udostępnienie namiotu Krzysztof Lockman (UG Kowale Oleckie) za bieżące odśnieżanie dojazdów na Biegun Zimna, Jarosław Klonowski – za udostępnienie gruntu i prądu, Krzysztof Nocykowski – za udostępnienie jeziora Rafał Morsztyn – za dystrybucję plakatów Maria i Jarek Radziewicz – za pomoc komputerową i cięcie drewna Justyna, Jaś i Olek Morsztyn – za pomoc w przygotowaniach, prowadzeniu oraz po zakończeniu Bieguna ZimnaUCZESTNIKOM – za doskonałą atmosferę i czynny udział TAKŻE WSZYSTKIM WYŻEJ NIE WYMIENIONYM.

Do zobaczenia za rok.

Dariusz Morsztyn Biegnący Wilk

Masz w planach wyjazd w góry lub biwakowanie na łonie natury? Zabierz ze sobą praktyczne naczynia
Choć lato dobiega końca, to wciąż jest jeszcze sporo czasu, by wybrać się w góry. Jeśli przed Tobą wakacyjny...
Plecak survivalowy na wyprawy - nie tylko te niebezpieczne
Podróże sprawiają mi sporą satysfakcję. Jednak nie byłyby one zapewne tak owocne, gdyby nie odpowiednie...
Jak wybrać namiot?
Już od dawien dawna wyjazd pod namiot jest ulubionym sposobem na spędzenie wakacji. Otwarta przestrzeń,...
Latarki campingowe: wszystko co musisz wiedzieć o oświetleniu campingowym!
Latarki campingowe są ważną częścią dobrej konfiguracji sprzętu na wyjazd. Kiedy nadejdzie noc, będziesz...
Najczystsze powietrze jest w Puszczy Boreckiej
W Puszczy Boreckiej na Mazurach powietrze jest najczystsze w kraju. Pomiary stężenia najbardziej szkodliwego...