Białowieża

Białowieża położona jest północno-wschodniej części Polski w województwie podlaskim nad rzeką Narewką. Osada znajduje się ok. 4km od granicy Białoruskiej. Jest to duża miejscowość, ale nie posiada praw miejskich. Najbardziej znanym miejscem tych okolic jest oczywiście Białowieski Park Narodowy, który został nominowany do miana 7 cudu świata. Otrzymał nawet promocję do drugiej tury, a w rezultacie zajął czwarte miejsce w swojej kategorii, co trzeba uznać za sukces, ponieważ konkurencja była duża, a sam udział w tym konkursie to prestiż.

Białowieża mimo tego, że jest wsią, ma raczej charakter i wygląd małego miasteczka. Ze względu na duże zainteresowanie turystyczne tą okolicą na terenie osady funkcjonują 4 hotele plus pensjonaty, kwatery prywatne, agroturystyka, a także pola namiotowe. Jak na tak niewielką miejscowość, która liczy sobie ok. 4 tyś mieszkańców baza noclegowa wygląda całkiem imponująco.

Historia tych ziem jest bardzo bogata i burzliwa. Od wieków ziemie te należały do Polski, były najeżdżane przez Zakon Krzyżacki, Tatarów, a także Litwinów. Wiele cennych zabytków zostało doszczętnie zniszczonych. Jednak kroniki historyczne mówiły o dworach i pałacach, które mieli tutaj królowie polscy. Przykładem może być odkryty podczas badań archeologicznych drewniany dwór królewski, który służył jako schronienie podczas polowań Zygmuntowi Augustowi i Stefanowi Batoremu. Na podstawie wcześniejszych wykopalisk ustalono, że był tu jeszcze jeden drewniany dwór z 1639 roku, który zamieszkiwał Władysław IV Waza i Jan Kazimierz Waza. Na tym miejscu w XVIII wieku zbudowano nowy dwór, który odwiedzili między innymi król August III Sas i Stanisław August Poniatowski. W latach 1889-1944 na miejscu dworu królewskiego Rosjanie wybudowali pałac dla cara Aleksandra III według projektu Mikołaja de Rocheforta. Pałac w późniejszych czasach po wycofaniu się wojsk rosyjskich pełnił funkcję dworca kolejowego, szkoły dla leśniczych. Kapliczka pałacowa była udostępniona dla mieszkańców. Rosjanie wycofując się zabrali większość cennych rzeczy, resztę rozkradli Niemcy podczas wojny, gdy Pałac pełnił rolę niemieckiego sztabu do walki z partyzantką. W 1944 roku pałac spłonął, a ruiny, które pozostały zostały rozebrane w 1961 roku.

Główna atrakcja Białowieży to oczywiście Białowieski Park Narodowy, którego symbolem jest żubr. Nie bez powodu wielbiciele przyrody przyjeżdżają tutaj nawet zza granicy, by zobaczyć na własne oczy jedyne w swoim rodzaju gatunki flory i fauny. Swoją unikatowość potwierdza fakt wpisania Parku na światową listę UNESCO. Na terenie Polski znajduje się najliczniejsza populacja żubra żyjąca na wolności. Jest ich ok. 430 osobników. Wszystkich ok. 700. Głównym celem podróży do Białowieży jest chęć odpoczynku połączonego ze spacerowaniem i kontaktem z piękną naturą.

Białowieża posiada również kilka cennych miejsc i zabytków wartych odwiedzenia. Najstarszym zabytkiem jest obelisk wybudowany na cześć króla polski Augusta III Sasa. Warta obejrzenia jest cerkiew parafialna pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy z 1895 roku. Bardzo ciekawy jest park pałacowy, wybudowany w stylu angielskim, który jest pozostałością po pałacu cara. Jeżeli już tu jesteśmy nie możemy zapomnieć o wycieczce do pięknego skansenu lub odwiedzeniu Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, które szczególnie nakierowane jest na procesy zachodzące w Puszczy Białowieskiej. Nowoczesne muzeum, wyposażone w ekrany dotykowe pozwala zasięgnąć dokładniejszych informacji o regionie oraz inne efekty multimedialne powodują, że miejsce to jest świetnym centrum edukacji dla wszystkich. Na uwagę zasługuje również kościół katolicki w stylu neorenesansowym z 1927 roku.

Białowieża to bardzo atrakcyjne miejsce dla osób ceniących przyrodę i dla tych, którzy chcą odskoczni od hałaśliwego miasta. Znajdziemy tu doskonałe warunki do spędzenia naszych wakacji czy też dłuższej wycieczki. Rozrywka gwarantowana dla tych starszych jak i dla tych najmłodszych. W końcu gdzie indziej można zobaczyć żubra czy 400 letnie dęby, które tworzą piękną alejkę ze ścieżką dydaktyczną.

Tomasz Zendlewicz

rezerwuj noclegi w województwie podlaskim

Drakula – mroczna historia wampirzego władcy
Historia mrocznego władzy znana jest na całym świecie powszechnie jako opowieść mrożąca krew w żyłach,...
EuroHOTEL Sosnowiec - Komfortowy hotel dla podróżujących służbowo
Planujesz podróż służbową do Sosnowca lub okolic Zagłębia Dąbrowskiego i szukasz idealnego miejsca na...
Hotel Boss – Perfekcyjne miejsce na organizację eventów w Warszawie
Organizacja eventu, który pozostanie na długo w pamięci uczestników, wymaga wyjątkowego miejsca, a takim...
Miejsca i hotele na wyjazdy integracyjne
Wybór odpowiedniego miejsca na wyjazd integracyjny jest kluczowym elementem, który może znacząco wpłynąć...
Warszawskie sale konferencyjne - nowoczesność i prestiż biznesowy w sercu Polski
Warszawa, będąca dynamicznie rozwijającą się stolicą Polski, stanowi wyjątkowe miejsce do organizacji...
Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...