Baza polskich zabytków niebawem on-line

W Narodowym Instytucie Dziedzictwa (NID) trwają intensywne prace nad największą w historii Polski bazą danych geoprzestrzennych, w której znajdą się różnego typu zabytki z terenu całego kraju. Już w listopadzie dostępny będzie stale rozwijany serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie i przeglądanie zabytków rejestrowych Polski.

Baza powstaje w ramach europejskiej dyrektywy INSPIRE. Jej założeniem jest opracowanie przez instytucje publiczne, prowadzące rejestry publiczne baz danych GIS oraz udostępnienie ich za pomocą internetu w celu upowszechnienia oraz darmowego dostępu. NID, decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, odpowiedzialny jest za wdrożenie unijnej dyrektywy w zakresie tematu danych przestrzennych “obszary chronione”.

Na początek do bazy danych zostaną wprowadzone stanowiska szczególnie cenne, czyli tzw. rejestrowe, których jest na terenie Polski ponad 72 tysiące. Większość z nich to zabytki architektury – m.in. kościoły, pałace, zamki; zaledwie 10 proc. to stanowiska archeologiczne.

“Podstawowym problemem podczas identyfikacji zasięgu przestrzennego określającego położenie zabytku na mapie cyfrowej są nieprecyzyjne pod względem lokalizacyjnym wpisy do rejestru zabytków (np. +zamek wraz z otoczeniem+) oraz bardzo często brak załączników graficznych precyzujących położenie zabytku w terenie” – mówi Arkadiusz Kołodziej, kierownik działu digitalizacji NID.

Od półtora roku jest prowadzona z tego powodu weryfikacja terenowa rejestru zabytków. Wykonywana jest przez pracowników ośrodków terenowych NID. W ciągu najbliższego miesiąca w tym celu zostanie użyty nowoczesny sprzęt GPS klasy GIS. To technologia pozwalająca na lokalizację położenia obiektu z dokładnością poniżej 2 m w terenie.

Szczególnie trudne dla specjalistów jest dokładne określenie położenia stanowisk archeologicznych, które bardzo często są zupełnie niewidoczne na powierzchni. Tego typu miejsca wyznaczano często kilkadziesiąt lat temu, kiedy technologia GPS w Polsce była nieosiągalna. Natomiast szeroko stosowany przez archeologów system AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski) jest daleki od precyzji.

“Oprócz weryfikacji terenowej, w przypadku lokalizacji stanowisk archeologicznych, chcemy używać zdjęć lotniczych, na których niektóre ze stanowisk archeologicznych są łatwo identyfikowalne – szczególnie te, które posiadają własną formę terenową, oraz map topograficznych, które stanowiły materiał referencyjny, na którym uczytelniano dane dla Archeologicznego Zdjęcia Polski” – mówi Kołodziej.

Dotychczasowe bazy danych odnoszące się do zabytków były rozproszone w 11 repozytoriach (analogowych i cyfrowych), dlatego dużo czasu zająć może aktualizacja wpisów i odpowiednie umieszczenie w jednym scentralizowanym systemie.

Nowo powstała baza danych geoprzestrzennych o zabytkach będzie dostępna w internecie dla wszystkich zainteresowanych. Oprócz precyzyjnej lokalizacji, szczegółowych informacji o chronologii i historii, będzie się można zapoznać również z fotografiami, wirtualnym rekonstrukcjami i modelami wykonanymi w formie 3D. Już dziś dostępna jest próbka trzech modeli wraz z dokumentacją pod adresem: http://www.nid.pl/idm,1232,carare.html

“Oczywiście nie zamierzamy udostępniać kompletu danych dla wszystkich użytkowników, ze względu na bezpieczeństwo – szczególnie stanowisk archeologicznych i groźbę ich rabunku. Docelowo przewidujemy cztery poziomy dostępu do danych” – dodaje Kołodziej.

W zespole digitalizacyjnym NID, oprócz kartografów i fotogrametrów pracują informatycy, archeolodzy i historycy sztuki.

Jednym z celów dyrektywy INSPIRE jest optymalizacja wydatków ponoszonych przez podatnika na tworzenie zbiorów danych cyfrowych poprzez brak powielania kompetencji poszczególnych jednostek administracji publicznej w zakresie pozyskiwania tych samych danych.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....