Balony nad Krosnem- Największy piknik majowy w południowej Polsce

Źródło: archiwum Urzędu Miasta Krosna

Tradycją Krosna stał się już widok pięknych balonów na tle nieba podczas długiego majowego weekendu. Tegoroczna impreza (29.04-03.05)  zapowiada dużo emocji – zarówno tych sportowych, jak i muzycznych. Każdego roku Krosno gości wiele załóg balonowych, również tych spoza granic naszego kraju (Litwa, Łotwa, Węgry, Słowacja).

Organizatorami imprezy są: Urząd Miasta Krosna, Magazyn Lotniczy „Skrzydlata Polska”, Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, Aeroklub Podkarpacki – Szkoła Lotnicza i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.

Po raz pierwszy w  dwunastoletniej historii zawodów balonowych w  Krośnie, zaprezentowane zostaną  publicznie załogi balonowe (piątek – 29 kwietnia godz.20.00 Rynek). Tego wieczora   możecie  Państwo  wybrać faworyta  zawodów  i przez kolejne trzy dni  kibicować mu wypatrując wybranego balonu na niebie, a  będzie  w  czym wybierać.  Zaproszenie do  Krosna przyjęło blisko 20 załóg, a  zgłoszenia  wciąż napływają. W piątkowy wieczór z pewnością będzie  można zobaczyć  z bliska najróżniejsze kosze balonowe, usłyszeć charakterystyczne “syczenie” a jeśli tylko warunki atmosferyczne pozwolą wśród zabytkowych kamienic zagoszczą także balony w  całej swojej okazałości. Te przepiękne  balonowe  czasze, które wkomponowały się  już w majowe niebo nad Krosnem, będzie można podziwiać  przez  kolejne trzy dni.

Na lotnisku zgrają dla uczestników pikniku między innymi: HAPPYSAD, ARKA NOEGO, ELENI, ANIA WYSZKONI. Przewidziane są także dodatkowe atrakcje – Wielkie Wesołe  Miasteczko, ucztę pierogową połączoną z warsztatami lepienia pierogów  dla najmłodszych, pokazy modeli i latawców, konkursy i zabawy.

Nowym, skierowanym do miłośników rocka wydarzeniem muzycznym odbywającym się podczas majowego weekendu z balonami będzie Rock Oil Festiwal. W Krośnie, już w latach 80. i 90. na scenie ówczesnego Wojewódzkiego Domu Kultury z powodzeniem występowały zarówno amatorskie grupy muzyczne, jak również czołówka polskiego rocka. Koncerty cieszyły się ogromną popularnością i przyciągały młodych słuchaczy niemalże z całego województwa krośnieńskiego. To właśnie podsunęło organizatorom pomysł realizacji festiwalu rockowego PN. Rock Oil Festiwal, do którego zaprosili nie tylko rodzimych młodych muzyków, ale także tych z regionu pogranicza. Przesłuchania już się zakończyły, wybrano ośmiu finalistów, którzy staną do rywalizacji muzycznej na specjalnej ‘scenie pod namiotem’. W pierwszy dzień festiwalu (29 kwietnia) zagrają: 3B- Targowiska, Dryas- Krosno, Arondight- Krosno, Enemybreath- Brzozów, natomiast 2 maja zaprezentują się zespoły z odleglejszych zakątków Polski: AromaHue- Świebodzin, Fanaberia- Nowa Iwiczna, Amiti- Rzeszów, The Sloth- Sanok. Laureat Festiwalu zagra, już na głównej lotniskowej scenie, jako suport przed Gwiazdą wieczoru- Anią Wyszkoni (2 maja). Będzie głośno i rockowo!

 

Imprezy towarzyszące to :

  • HIP HOP DAY

Proponujemy wspólną zabawę z zespołami hip-hopowymi, graffiti i tańcem, pokazami breakdance i graffiti jam- każdy będzie mógł popróbować na czym polega!

Wystąpią:
Maka, 021, Shako – Radom, Bez Marki – Jasło, Boris – Jedlicze, Error & Miętowy – Krosno,TwoPointOne–Krosno,WoDo,Groniu,Kredo-Krosno
Imprezę poprowadzi DJ Noriz & Bartox (beatbox)

Gwiazda wieczoru:  TE-TRIS

  • Podniebne atrakcje

Po raz pierwszy będzie możliwość wzlotu balonem na uwięzi (cegiełka 25 zł). Dla wielbicieli awiacji przygotowano możliwość lotów pokazowymi samolotami (cegiełka 100 zł) i szybowcem na wyciągarce (cegiełka 50 zł). Z pewnością wielką atrakcją będą widowiskowe pokazy skoków spadochronowych. Ich dokładny rozkład zostanie podany w trakcie imprezy, w zależności od warunków podyktowanych aurą.

 

  • Plenerowa Pracownia Plastyczna

Nasz plenerowy namiot zamienimy w  kolorową pracownię plastyczną. Dzieci będą  mogły poznać sztukę układania majowych bukietów i dekoracji pod okiem plastyka florystyk. A jako, że piknikowi towarzyszą różne atrakcje lotnicze, dzieci zbudują samolot z kartonu, a potem zapełnią go pasażerami, bagażami i wszystkim tym, co w podróży niezbędne.

 

  • Projekt Podniebne Marzenia

      Nawiązując do bogatych krośnieńskich tradycji lotniczych już po raz siódmy zapraszamy dzieci i młodzież do budowania modeli latających o jakich marzą. Zaprezentujemy sprzęt lotniczy i spadochronowy, opowiemy o urokach sportów lotniczych, pokażemy akrobacje modeli latających.
O godzinie  13.00 do rozśpiewanej Akademii Pana Kleksa zaprosi nas aktorska grupa  wokalna.

  • Projekt Munduriada

Widowiskowy konkurs służb mundurowych połączony z ekspozycją sprzętu i pokazami sprawnościowymi.

Udział biorą:

      – Państwowa Straż Pożarna Krosno

      – Straż Graniczna- placówka w Barwinku

      – Szczep harcerski ‘Górskie Bractwo’

      – Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony O’chikara- Krosno

      – Karabela- Krosno

  • Wesołe miasteczko – lunapark

Samochodziki, karuzele dla dorosłych i dla dzieci, kolejkę górską, automaty siłowe, zjeżdżalnie, dmuchany zamek, ciuchcia, zamek strachu, wirujące młoty, kapsuła bange o wysokości 45 m.

  • Górski Wyścig Samochodowy

30 kwietnia, 15.00
start I rundy GSMP

1 maja, 14.00
start II rundy GSMP

1 maja, 17.30
wręczenie nagród
Sala Widowiskowa Domu Parafialnego w Korczynie

  • V Konferencja Transplantologiczna „Podziel się życiem” w sobotę 30 kwietnia o godz. 12.00 w Hali Sportowo Widowiskowej przy ul. Bursaki 

  • Złap balon w komórkę – konkurs na zdjęcie balonu lub jego elementu, wykonane za pomocą telefonu komórkowego. Co decyduje o wygranej? pomysł i kreatywność! Zdjęcia należy przesyłać MMS-em na numer: 506 789 249 w tytule wpisując nick autora. Szczegóły konkursu i regulamin dostępne są na stronie internetowej: www.balonynadkrosnem.pl

  • Majowy weekend bez samochodu!

Przyjedź na lotnisko za darmo specjalnym majowym autobusem. Przez pięć dni ulicami Krosna przemierzać będzie autobus, który bezpłatnie dowiezie Cię na teren imprezy.  Nie stój w korkach, nie martw się czy znajdziesz miejsce do zaparkowania. Autobus będzie jeździł co godzinę i zabierał chętnych ze wszystkich większych osiedli w mieście. Szczegółowe informacje znajdziesz na przystankach oraz stronie www.balonynadkrosnem.pl.

W bieżącym roku teren całości imprezy będzie ogrodzony a wejścia będą usytuowane od strony ulicy Lotników. Montaż  ogrodzenia   terenu wydzielonego na imprezę został  tak zaplanowany by wydzielić strefy bezpiecznego  oglądania wszystkiego co będzie się działo na  części lotniskowej bez  dodatkowych utrudnień. Organizacja wielowątkowego  przedsięwzięcia z udziałem sprzętu latającego, skoczków spadochronowych, a także gwiazd muzyki i ogromnej rzeszy publiczności wymaga podjęcia wielu środków mających na celu zachowanie bezpieczeństwa wszystkim biorącym w imprezie Balony Nad  Krosnem. 

Ponadto przez cały okres trwania imprezy, tj. od 29.04 do 3.05 pomiędzy lotniskiem a miastem będzie kursował bezpłatny autobus. Szczegółowy rozkład dostępny jest na stronie www.balonynadkrosnem.pl

 

Szczegółowy program tegorocznej imprezy:

29 kwietnia, piątek
 
HIP HOP DAY /scena pod namiotem/ 18.00 – 22.00
Wystąpią:
Maka, 021, Shako – Radom, Bez Marki – Jasło, Boris – Jedlicze, Error & Miętowy – Krosno, TwoPointOne – Krosno, WoDo, Groniu, Kredo – Krosno
Imprezę poprowadzi DJ Noriz & Bartox (beatbox)
Gwiazda wieczoru:  TE-TRIS

OFICJALNE  ROZPOCZĘCIE XII GÓRSKICH ZAWODÓW BALONOWYCH  /krośnieński rynek/  20.00


30 kwietnia, sobota

KONKURENCJE  BALONOWE* 6.00


MUNDURIADA  /scena pod namiotem/ 11.00 – 16.00

15.00  Koncert  Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej


V PODKARPACKA KONFERENCJA TRANSPLANTOLOGICZNA “Podziel się życiem” /Hala sportowa przy ulicy Bursaki/ 12.00


ROCK OIL FESTIVAL /scena pod namiotem/ 16.00 – 19.00
część I przesłuchań konkursowych z  udziałem publiczności. Zagrają: 3B- Targowiska, Dryas- Krosno, Arondight- Krosno, Enemybreath- Brzozów


KONKURENCJE BALONOWE*  18.00


ELVIS NA BIS /scena główna/ 19.00


Gwiazda wieczoru: happysad  /scena główna/ 20.30


Nocny pokaz balonów 21.30


1 maja, niedziela

 
KONKURENCJA  BALONOWE * 6.00


BALONOWA PRACOWNIA PLASTYCZNA  /namiot/  11.00 – 16.00

POKAZ SZARŻY UŁAŃSKIEJ /płyta lotniska/ 16.00


BLIŻEJ NIEBA / scena główna / 17.00
Bardzo szczególny koncert w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II  w wykonaniu zespołów krośnieńskiej młodzieży.


KONKURENCJE BALONOWE * 18.00


ARKA NOEGO  /scena główna/ 19.00


GWIAZDA  WIECZORU – ELENI z zespołem /scena główna/  20.30

 

2 maja, poniedziałek

KONKURENCJE BALONOWE *   6.00


PROJEKT PODNIEBNE MARZENIA /namiot/  11.00 – 16.00

ROCK OIL FESTIVAL  /scena pod namiotem/ 16.00- 19.00
część I przesłuchań konkursowych z  udziałem publiczności. Zagrają: AromaHue- Świebodzin, Fanaberia- Nowa Iwiczna, Amiti- Rzeszów, The Sloth- Sanok.

KONKURENCJE BALONOWE* 18.00


LAUREAT ROCK OIL FESTIVAL  /scena główna/ 19.00


GWIAZDA WIECZORU- ANIA WYSZKONI  /scena główna/  20.30

3 maja, wtorek

I KROŚNIEŃSKIE POTYCZKI RODZINNE scena pod namiotem  11.00 – 16.00
konkurencje sprawnościowe i quizy dla całych rodzin lub dla grup przyjaciół. Wspólnej zabawie będą towarzyszyć pokazy ratownictwa. A wszystko, aby promować zdrowie i aktyny tryb życia.

 

KROSNO (www.krosno.pl): ponad siedemsetletnie miasto podkarpackie o niezwykle malowniczym i atrakcyjnym położeniu geograficznym. Zachwyca pięknem starodawnej architektury, bogatą historią, niezwykłymi okolicami i jednoczesnym otwarciem na współczesność. Renesansowe kamieniczki, gotyckie i barokowe kościoły, średniowieczna starówka i mury obronne przypominają o potędze miasta, zwanego niegdyś „Małym Krakowem”. To tutaj przebiegał słynny „Trakt Węgierski”, to na tym terenie otwarto pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. To właśnie to miasto cieszy się zasłużenie przydomkiem „szklanego zagłębia”- z ponad 20 firmami, zajmującymi się produkcją oraz zdobieniem wyrobów szkła artystycznego, użytkowego i gospodarczego. Równie mocną stroną Krosna są jego bliższe i dalsze okolice: zamek Kamieniec (który zainspirował Fredrę do napisania „Zemsty”); Skansen Przemysłu Naftowego w Bóbrce, dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu; rezerwat form skalnych „Prządki”; unikatowy średniowieczny kościół drewniany w Haczowie; zabytkowe uzdrowisko Iwonicz Zdrój czy pustelnia Św. Jana z Dukli. Miasto jest także otwarte na nowe inwestycje. Poświadczają to liczne nagrody, odznaczenia i tytuły, jakie zdobyło w ostatnich czasach.

 

Więcej informacji na temat Balonów nad Krosnem udziela:

Joanna Sowa, rzecznik prasowy UM, rzecznik@um.krosno.pl, tel. 0 693 886 693

Regionalne Centrum Kultury i Pogranicza, tel. 13 432 18 98

Zygmunt Jerzyk, prezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel- Ostrowskiej, tel. 667 842 300.

 

Majówka nad morzem - jak się do niej przygotować?
Początek maja to doskonała okazja do tego, by choć na kilka dni odpocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku,...
Odkrywamy Południowy -Wschód
Wszyscy znamy słynne zdanie Maksa z Seksmisji: "Chodźmy na wschód, tam musi być jakaś cywilizacja". Polacy,...