Artystyczne żywioły zawładną Toruniem

Znamy już założenia programowe III edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła SKYWAY, który odbędzie się w dniach 9-13 sierpnia w Toruniu. Gotycką Starówką zawładnie pięć żywiołów: ziemia, ogień, woda, powietrze i kosmiczny eter. Fascynujące instalacje świetlne przygotują międzynarodowi i lokalni twórcy, którzy już po raz trzeci zabiorą widzów w niezwykłą podróż na pograniczu nauki i sztuki. Do 31 marca artyści mogą zgłaszać swoje pomysły na projekty.  

Najbardziej reprezentatywne budynki miejskiej architektury: Ratusz Staromiejski, Collegium Maximum, Fosa Zamku Krzyżackiego, Centrum Sztuki Współczesnej – „Znaki Czasu” zostaną oddane w ręce artystów, którzy wykorzystują światło, jako tworzywo plastyczne swojej sztuki. Na stronie internetowej festiwalu: http://www.skyway.art.pl, zostały zaprezentowane lokalizacje instalacji świetlnych oraz formularz zgłoszeniowy dla twórców, którzy chcieliby wziąć udział w III edycji wydarzenia.

Międzynarodowy Festiwal Światła SKYWAY to unikalne, świetlne widowisko, które co roku przyciąga na ulice Torunia tysiące widzów. „SKYWAY, tak jak inne festiwale światła, organizowane w Wenecji, Wiedniu, czy francuskim Lyonie, prezentuje sztukę w sposób nowoczesny. Jego wyjątkowość polega na łączeniu sztuki światła i tematyki astronomicznej, wpisującej się w tradycję miasta – wyjaśnia Agnieszka Marecka, koordynator festiwalu. SKYWAY to wydarzenie niekomercyjne, plenerowe. Bliska jest nam idea sztuki wychodzącej w przestrzeń miasta, angażującej widzów.”

Tegoroczna edycja festiwalu nawiązuje do klasycznej koncepcji czterech żywiołów: ziemi, ognia, wody i powietrza. Współistnienie wszystkich czterech elementów, jako podstawę świata materialnego i jego zjawisk wskazał, Empedokles. Arystoteles usystematyzował koncepcję podstawowych pierwiastków i dodał do niego piąty element – eter – symbolizujący podstawę, kwintesencję, niebiańską substancję. Grecka koncepcja żywiołów w sposób znaczący wpłynęła na europejską tradycję i kulturę, swój wielki rozkwit przeżywała w średniowiecznej Europie i w czasach renesansu. „Program artystyczny SKYWAY’11 po raz kolejny działa na ludzką wyobraźnię w świecie, który staje się coraz bardziej nieskończony, ale równocześnie coraz nam bliższy dzięki współczesnej nauce: astronomii, astrofizyce i astrobiologii – wyjaśnia Mário Caeiro, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Światła SKYWAY. Również gwiazdy stają się nam coraz bliższe a sięgając po nie ponownie, chcemy zrozumieć także własne podstawowe „elementy” – rządzące nami siły i interakcje.”

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Światła SKYWAY jest Miejska Instytucja Kultury Toruń2016.

Źródło: www.media.netpr.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...