Artystyczne żywioły zawładną Toruniem

Znamy już założenia programowe III edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła SKYWAY, który odbędzie się w dniach 9-13 sierpnia w Toruniu. Gotycką Starówką zawładnie pięć żywiołów: ziemia, ogień, woda, powietrze i kosmiczny eter. Fascynujące instalacje świetlne przygotują międzynarodowi i lokalni twórcy, którzy już po raz trzeci zabiorą widzów w niezwykłą podróż na pograniczu nauki i sztuki. Do 31 marca artyści mogą zgłaszać swoje pomysły na projekty.  

Najbardziej reprezentatywne budynki miejskiej architektury: Ratusz Staromiejski, Collegium Maximum, Fosa Zamku Krzyżackiego, Centrum Sztuki Współczesnej – „Znaki Czasu” zostaną oddane w ręce artystów, którzy wykorzystują światło, jako tworzywo plastyczne swojej sztuki. Na stronie internetowej festiwalu: http://www.skyway.art.pl, zostały zaprezentowane lokalizacje instalacji świetlnych oraz formularz zgłoszeniowy dla twórców, którzy chcieliby wziąć udział w III edycji wydarzenia.

Międzynarodowy Festiwal Światła SKYWAY to unikalne, świetlne widowisko, które co roku przyciąga na ulice Torunia tysiące widzów. „SKYWAY, tak jak inne festiwale światła, organizowane w Wenecji, Wiedniu, czy francuskim Lyonie, prezentuje sztukę w sposób nowoczesny. Jego wyjątkowość polega na łączeniu sztuki światła i tematyki astronomicznej, wpisującej się w tradycję miasta – wyjaśnia Agnieszka Marecka, koordynator festiwalu. SKYWAY to wydarzenie niekomercyjne, plenerowe. Bliska jest nam idea sztuki wychodzącej w przestrzeń miasta, angażującej widzów.”

Tegoroczna edycja festiwalu nawiązuje do klasycznej koncepcji czterech żywiołów: ziemi, ognia, wody i powietrza. Współistnienie wszystkich czterech elementów, jako podstawę świata materialnego i jego zjawisk wskazał, Empedokles. Arystoteles usystematyzował koncepcję podstawowych pierwiastków i dodał do niego piąty element – eter – symbolizujący podstawę, kwintesencję, niebiańską substancję. Grecka koncepcja żywiołów w sposób znaczący wpłynęła na europejską tradycję i kulturę, swój wielki rozkwit przeżywała w średniowiecznej Europie i w czasach renesansu. „Program artystyczny SKYWAY’11 po raz kolejny działa na ludzką wyobraźnię w świecie, który staje się coraz bardziej nieskończony, ale równocześnie coraz nam bliższy dzięki współczesnej nauce: astronomii, astrofizyce i astrobiologii – wyjaśnia Mário Caeiro, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Światła SKYWAY. Również gwiazdy stają się nam coraz bliższe a sięgając po nie ponownie, chcemy zrozumieć także własne podstawowe „elementy” – rządzące nami siły i interakcje.”

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Światła SKYWAY jest Miejska Instytucja Kultury Toruń2016.

Źródło: www.media.netpr.pl

Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Poradniki turystyczne: co oferują zwiedzającym?
Poradniki turystyczne to niezawodny sposób na wygodne i sprawne organizowanie podróży. Są one świetnym...
Atrakcje turystyczne w Świeradowie-Zdroju
Świeradów-Zdrój to dość niewielka miejscowość położona na Dolnym Śląsku, która przyciąga do siebie wielu...
Jak promować turystykę w Polsce?
Wzrost liczby obiektów w Polsce powoduje, że znacznie trudniej dotrzeć do turystów i sprawić, żeby wybrali...
Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...