Aplikacje mobilne dla turystów, czyli smartfon jako wakacyjny przewodnik

Rezerwacja biletu i hotelu, pakowanie, zwiedzanie nowych miejsc czy zamawianie taksówki? Nowoczesny turysta robi to wszystko z pomocą swojego smartfona. Aplikacje mobilne otworzyły przed turystami nowe możliwości, wpływając na wygodę, bezpieczeństwo i koszt wakacji.

Nowe technologie dotarły również do branży turystycznej. Dzięki nim nowoczesny turysta nie musi już zabierać ze sobą papierowych map, przewodników czy rozmówek, wszystko to znajdzie w swoim smartfonie. Z jego pomocą może także zaplanować podróż, spakować się, rezerwować bilety, hotele, zamawiać taksówki i sprawdzać prognozę pogody.

Planowanie podróży

Zanim spakujemy pierwszą walizkę, warto skorzystać z aplikacji PackPoint. W zależności od celu naszej podróży, aplikacja automatycznie wskaże nam listę przedmiotów, które musimy spakować, a następnie dopilnuje, abyśmy o niczym nie zapomnieli. Przed wyjazdem trzeba również zarezerwować nocleg. Pomoże nam w tym aplikacja Booking.com, posiadająca w ofercie ponad 455 000 placówek w małych hotelach, pensjonatach czy apartamentach na całym świecie. Jak wynika z Raportu Podróżnika 2014, przygotowanego przez travelplanet.pl, 90% polskich turystów wybierze się na wakacje samolotem. W wyszukaniu najbardziej dogodnego połączenia pomoże aplikacja Skyscanner, dzięki której w przeciągu kilku sekund możemy porównać miliony lotów z ponad 1000 linii lotniczych z całego świata. Jeśli nasz urlop planujemy za granicą, musismy sprawdzić jaką kwotę wymienić w kantorze. O aktualnych kursach walut poinformuje nas aplikacja XE Currency, która również automatycznie przeliczy wybraną przez nas kwotę.

Zwiedzanie

Zwiedzając obce miasta, warto skorzystać z aplikacji takich jak TripAdvisor. Ten wirtualny przewodnik posiada wyszukiwarkę restauracji oraz innych punktów gastronomicznych. Silną stroną tej aplikacji są rekomendacje innych użytkowników – te obcojęzyczne są automatycznie tłumaczone na język polski. Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem dla podróżujących po zagranicznych miastach i w Polsce jest aplikacja mytaxi, która umożliwia nam zamówienie taksówki oraz rozliczenie się za przejazd za pomocą smartfona – bez użycia gotówki czy karty kredytowej. Aplikacja dostępna jest w ponad 40 miastach na świecie, m.in. w Barcelonie, Wiedniu, Madrycie i Waszyngtonie. Kolejną aplikacją, którą warto mieć w swoim telefonie jest iPolak, poradnik przygotowany i aktualizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zawierający dane teleadresowe polskich placówek za granicą wraz z geolokalizacją. Aplikacja wyposażona jest również w oficjalne ostrzeżenia MSZ o niebezpieczeństwach na świecie.

Komunikacja

Wielkim utrapieniem polskich turystów są niewątpliwie spore koszty roamingu. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się wysokich rachunków jest dzwonienie za pomocą Skypa – znanego komunikatora internetowego dostępnego również w formie aplikacji na telefon. Oszczędni powinni także zaopatrzyć się w aplikację Onavo, która automatycznie redukuje ilość wymaganych danych, gdy np. chcemy odebrać maila lub zapostować na Facebooku. Ponadto warto jeszcze przed wyjazdem przestawić ustawienia na tryb manualny, by uniknąć niekontrolowanych pobrań czy aktualizacji.

Gdy problemem jest dogadanie się z lokalsami, z pomocą przyjdzie nam aplikacja Google Translate. Dzięki funkcji rozponawania mowy i czytania tekstu, aplikacja może pełnić rolę naszego osobistego tłumacza, co więcej, tłumacza biegłego aż w 80 językach.

Najważniejsze jednak, żeby było słońce!

Każdy turysta wybierający się na wakacje liczy na dobrą pogodę. Aktualną prognozę sprawdzimy za pomocą aplikacji AccuWeather, która dostarcza dokładną i lokalną prognozę dla ponad 2,7 miliona lokalizacji na świecie. Gdy już wiemy, że czeka nas piękna pogoda, warto skorzystać z aplikacji Sunscreen, która podpowie nam kiedy nałożyć kolejną warstwę kremu z filtrem. 

O mytaxi

mytaxi jest produktem firmy Intelligent Apps GmbH i została powołana do życia w czerwcu 2009 roku przez dwóch założycieli Niclaus Mewesa i Svena Külpera. Start-up w Hamburgu jest pionierem i leaderem rynku zatrudniając ponad 150 pracowników w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Polsce i USA. Aplikacja zamawiania taksówki umożliwia bezpośrednie połączenie pomiędzy kierowcą i pasażerem. Aplikacja została ściągnięta ponad 10 mln razy i dostępna jest w 40 miastach wraz z ponad 45 000 taksówek. Inwestorami są między innymi: T-Venture Holding GmbH (Deutsche Telekom AG), Daimler Mobility Services GmbH (Daimler AG), KfW, e42 GmbH i Lars Hinrichs (Cinco Capital GmbH). Dalsze informacje www.mytaxi.com

PR

Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
Podróżowanie po Nowym Sączu - dlaczego warto wybrać taksówkę?
Planując 3 dniowy weekend w Nowym Sączu doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz czas na zwiedzanie...