600-lecie bitwy pod Grunwaldem

 

W dniach 15-17  lipca 2010 roku w całej Polsce obchodzone będą uroczystości związane z 600 rocznicą bitwy pod Grunwaldem. Dziś wiadomo, że rocznica będzie miała inny wymiar niż początkowo zakładano, powód – katastrofa w Smoleńsku.

Tragedia w Smoleńsku, gdzie zginął prezydent RP wraz z małżonką, przedstawiciele władzy państwowej, dowódcy wojska polskiego, powoduje, że możemy spodziewać się odniesień do tego tematu. Gdzie bowiem najlepiej oddać hołd ofiarom, jak nie w historycznym dla Polaków miejscu, tam, gdzie Polska odniosła jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów.

Grunwald leży w powiecie ostródzkim, w województwie warmińsko-mazurskim. Pole, na którym stoczono walkę, znajduje się w odległości 2 km na południowy-wschód od wsi Grunwald, pomiędzy Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem. Okolice tych wiosek to teren pofałdowany, przecięty strumieniem, obfitujący w jeziora, o wysokich wzgórzach, ale łagodnych w spadku, przedzielony rozległymi dolinami. Każdy, kto przyjedzie tutaj, by obchodzić zwycięski jubileusz, zawczasu musi przemyśleć temat zakwaterowania. Czy będzie to łatwe wyzwanie, aby zarezerwować nocleg? Spróbujmy już teraz wpisać w google frazę noclegi Grunwald, by przekonać się, czy jest w czym wybierać.

Warto wcześniej zainteresować się bazą noclegową, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Powróćmy jednak do historycznego wydźwięku tej wielkiej imprezy i przypomnijmy tym samym w skrócie jej charakterystykę.

Stoczona w 1410 roku bitwa była jedną z największych bitew pod względem liczby uczestników w historii średniowiecznej Europy. Pod Grunwaldem zmierzyły się ze sobą wojska Zakonu Krzyżackiego pod dowództwem mistrza Ulricha von Jungingena z armia polską. Bitwa pod Grunwaldem trwała nieco ponad sześć godzin.

 

Przyczyn konfliktu należy szukać kilka lat wcześniej. Ulryk von Jungingen uważał, że rozbicie unii polsko-litewskiej umocni pozycję zakonu w Europie Środkowej i Wschodniej. Także społeczeństwo polskie nie było zadowolone ze wcześniejszych konfliktów z Zakonem. Wojna wydawała się nieunikniona.

 

Jednym z początków otwartego konfliktu było powstanie antykrzyżackie na Żmudzi wiosną 1409 roku. Wielki mistrz Zakonu Ulrich von Jungingen wystąpił do króla Polski Władysława Jagiełły o zachowanie neutralności Polski w konflikcie Zakonu z Litwą. Po tym jak król Polski odmówił, Ulrich von Jungingen wraz ze swoimi wojskami najechał ziemie: Dobrzyńską, Kujawy i Wielkopolskę. Był to jednoznaczny sygnał o nadchodzącej wojnie. Obie strony zaczęły przygotowywać się do starcia, szukając sojuszników.

 

Po stronie Zakonu opowiedzieli się książęta Pomorza Zachodniego i rycerze z zachodu Europy. Najpotężniejszym sojusznikiem został jednak król węgierski, Zygmunt Luksemburski, który usiłował rozbić unię polsko-litewską. Państwa Unii sprzymierzyły się z Wielkim Księstwem Moskiewskim oraz Mołdawią. Polska uzyskała także przychylność przychylności papieża Aleksandra V.

Obie armie stanęły naprzeciw siebie 15 lipca 1410 roku. Według różnych źródeł 21 tysięcy Krzyżaków, dowodzonych przez wielkiego mistrza zmierzyło się z wojskiem Władysława II Jagiełły. Połączone siły polskie, litewsko-ruskie i czeskie liczyły ponad 34 tysiące żołnierzy. Walka trwała ponad sześć godzin, przez dłuższą jej część wojska polskie kontrolowały sytuację na polu bitwy, odnosząc przekonujące zwycięstwo.

 

W walce zginął wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen oraz wielu komturów i starszyzny zakonnej. Wielu słynnych rycerzy z Zachodu dostało się do niewoli. Wielu sprzymierzonych rycerzy z Europy Zachodniej nie pojawiło się na placu boju, przeczuwając dysproporcje w liczebności armii oraz militarną klęskę.

 

Przygniatające zwycięstwo wojsk sojuszniczych sprawiło, że kolejne miasta pruskie poddawały się Jagielle bez walki. Nie udało się jednak zdobyć Malborka. Spowodowane było to przede wszystkim brakiem odpowiednich maszyn oblężniczych oraz wycofaniem się wojsk Witolda po zakończonej bitwie.

Zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem miało zasadniczy wpływ na stosunki polityczne w ówczesnej Europie. Upadek wielkiego zakonu oznaczał jednocześnie wzrost potęgi dynastii Jagiellonów na Starym Kontynencie. Wspólne zwycięstwo umocniło także przyjaźń Polski i Litwy, udokumentowane podpisaniem w 1413 roku aktu unii horodelskiej.

Oficjalnie wojna zakończyła się podpisaniem I pokoju toruńskiego na początku 1411 r., który jednak nie przyniósł Polsce znaczących korzyści.

 

Z okazji 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem przygotowano wiele atrakcji. W dniach 15-18 lipca zaplanowano obchody „Dni Grunwaldu”. Odbędą się wtedy główne uroczystości rocznicowe z zaproszonymi na tę okazję przedstawicielami państw Europy Środkowo- Wschodniej. Tragicznie zmarły prezydent RP Lech Kaczyński proponował dwukrotnie odegrać inscenizacje walki, dla specjalnie zaproszonych gości oraz dla zwykłych ludzi. Organizatorzy imprezy nie chcieli łączyć uroczystości dla oficjeli z tą powszechną, ze względu na środki bezpieczeństwa, które musiałyby wtedy zostać podjęte. To spowodowałoby utrudnienie uczestnictwa w imprezie zainteresowanym osobom. Najbardziej prawdopodobne jest to, że odbędzie się jedna inscenizacja. Przygotowując się do obchodów jubileuszu Bitwy pod Grunwaldem. Samorząd warmińsko-mazurski prowadzi m. in. modernizację Pól, wyremontowano także drogi prowadzące do Grunwaldu.

 

Oficjalne uroczystości zakończone zostaną wizytą w pokrzyżackiej warowni w Malborku. Właściwą inscenizację z udziałem rodzimych i zagranicznych bractw rycerskich zaplanowano na 17 lipca. Pierwszego dnia imprezy wystawione zostanie przedstawienie “Grunwaldzkie wici” i powitani zostaną na grunwaldzkich polach król Jagiełło i kniaź Witold oraz zagraniczni rycerze. Następnego dnia rozpocznie się festyn rycerski.

 

Do leżącego w województwie warmińsko-mazurskim Grunwaldu, podczas uroczystych obchodów przyjedzie mnóstwo ludzi z całej Polski. To bardzo istotna kwestia, aby każdy zarezerwował sobie bezpieczny nocleg w Grunwaldzie.

 

 

 

Poradniki turystyczne: co oferują zwiedzającym?
Poradniki turystyczne to niezawodny sposób na wygodne i sprawne organizowanie podróży. Są one świetnym...
Uroki województwa Świętokrzyskiego - nocleg w Górach Świętokrzyskich
Pobyt w tak malowniczych i pięknych miejscowościach nie może potrwać jednego dnia. Można spokojnie w...
Nocleg w Krakowie - wybierz hotel, apartament
Niewątpliwie Kraków, jako miasto wielu zabytków, jest miejscem licznie odwiedzanym przez podróżnych....
Jakie miejsca na noclegi wybierać, czym się kierować?
Planując wyjazd wymagający nocowania poza domem, pojawia się wiele wątpliwości. Większości z nas sen...
Dworek Góralski w Beskidach - połączenie tradycji z nowoczesnością
Styl góralski jest uwielbiany nie tylko na południu Polski, ale także w całym kraju. To bardzo charakterystyczna...
Q Hotel Wrocław Plus
Q Hotel we Wrocławiu zlokalizowany jest przy jednej z głównych ulic miasta - ul. Powstańców Śląskich....