14 września startuje Nyski Festiwal Nauki

Około 100 imprez czeka mieszkańców Opolszczyzny podczas 7. Nyskiego Festiwalu Nauki. Podczas dwóch dni spotkań z naukowcami, uczestnicy będą mogli m.in. nauczyć się programować robota, zobaczyć, jak używa się walizki kryminalistycznej i dowiedzieć się, jak wyglądała higiena w dawnych czasach. Festiwal, organizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie (PWSZ), odbędzie się 14 i 15 września.

Festiwal jest skierowany do wszystkich chętnych, a w szczególności do ludzi młodych, którzy w niedługim czasie staną przed wyborem dotyczącym kierunku dalszego kształcenia. 14 września odbędzie się część festiwalu przeznaczona głównie dla uczniów w szkół gimnazjalnych, a 15 września – szkół ponadgimnazjalnych.

W ramach festiwalu odbędą się warsztaty z programowania robota i tworzenia gier komputerowych. Prezentowana będzie również mikroskopia skaningowa w badaniach dzieł sztuki i będzie można wziąć udział w szkoleniach z układania diety.

Entuzjaści informatyki mogą zdobyć ciekawe informacje o sieciach bezprzewodowych, systemach inteligentnych oraz o bezpieczeństwie w Internecie. Osoby, które chcą wiedzieć więcej o ekonomii, będą mogły wziąć udział w wykładzie na temat tego, jak można przygotować się do kryzysu, czy jak wykorzystywać narzędzia matematyczne w codziennych decyzjach ekonomicznych.

Jak zdradził w rozmowie z PAP dr Malczyk prorektor ds. ogólnych PWSZ, hitem poprzednich edycji festiwalu były próby zmęczeniowe obiektów konstrukcyjnych, podczas których np. budowano modele mostów i dodawano do nich obciążenia, tak by konstrukcja się zawaliła. Również i w tym roku uczestnicy festiwalu będą mogli w takich pokazach uczestniczyć.

Poza tym, w ramach festiwalu przewidziano konkursy m.in. głośnego czytania, wiedzy informatycznej czy wiedzy z anatomii i fizjologii człowieka. Odbędą się także pokazy użycia walizki kryminalistycznej, sprzętu przeciwpożarowego i uzbrojenia jednostki strzeleckiej. Zwiedzający będą też mogli zobaczyć symulacje wypadków drogowych oraz dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy.

Dla osób odwiedzających Muzeum w Nysie przygotowano z kolei wystawę o dawnych sposobach utrzymania higieny, zabiegach leczniczych i przedmiotach służących medycynie.

Jak poinformował dr Tomasz Malczyk, festiwal odwiedza co roku 3,5-4,2 tys. zwiedzających. Zaznaczył, że jak na Nysę, taka liczba uczestników festiwalu to duży sukces.

Więcej o festiwalu na stronie PWSZ (http://www.pwsz.nysa.pl/nfn_2011/)

PAP – Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz


www.naukawpolsce.pap.pl

Czy impreza okolicznościowa w górach?
Organizacja imprezy okolicznościowej w górach to nie tylko doskonała okazja do uczczenia ważnego wydarzenia,...
Wynajem sali na organizację przyjęcia okolicznościowego w Lublinie
Ciekawa propozycja, oferta miejsca na przyjęcia, imprezy okolicznościowej w Lublinie.
Podniebny duet, czyli rzecz o skokach w tandemie.
Dreszczyk adrenaliny, moc wrażeń i kilka minut spadania w dół w zawrotnym tempie ? oto marzenia wielu...
Mazury AirShow walczy o tytuł Impreza Lotnicza Roku
Mazury AirShow walczy o tytuł Impreza Lotnicza Roku, a Aeroklub Krainy Jezior nominowany jest do tytułu...
Kraków rozrywka, noclegi, atrakcje.
Duże miasta w odróżnieniu od małych miast dysponują infrastrukturą umożliwiającą mieszkańcom korzystanie...
Czas imprez na świeżym powietrzu
Wiosna, a z nią jarmarki, pikniki, festyny, koncerty, ogniska, grillowanie oraz szereg imprez tematycznych...