Zimowa wyprawa na biegun

66°33’39″N CZYLI PRZEKROCZYĆ SIEBIE I KOŁO POLARNE

4 000 kilometrów, 6 osób, 3 auta, 1,5 tony paliwa – oto bilans Wyprawy Aurora 2014. Cel? Zrealizować marzenia.

Warszawa, luty 2014 – zakończyła się ekspedycja na norweskie koło podbiegunowe. Załoga Expedition Team, złożona z 6 osób (czterech mężczyzn i dwóch kobiet), wyruszyła samochodami terenowymi w kierunku Rygi, by tam, wsiąść na prom i po 18 godzinach na Morzu Bałtyckim powitać szwedzką ziemię. W temperaturach sięgających -30 stopni, na oblodzonych drogach i mierząc się z wiatrem wiejącym z prędkością ponad 100 km/h, udało im się zrealizować wymarzony cel emocjonalny i geograficzny: arctic circle.

– Czy jesteśmy podróżnikami? Nie! Na co dzień pracujemy, jesteśmy rodzicami, mamy swoje obowiązki. Ale przychodzi taki moment, że wiesz, że czas ruszyć w drogę. Wtedy obierasz cel, piszesz harmonogram, zdobywasz środki i działasz, mówi Adam Szczepanik-Dzikowski, pomysłodawca wyprawy, Expedition Team. – Ta ekspedycja, to etap na drodze do urzeczywistnienia kolejnych nietuzinkowych projektów. Już teraz myślimy o zdobyciu najzimniejszego miasta świata leżącego na Syberii, a w przyszłości – kto wie, gdzie poniosą nas marzenia.

By zdobyć koło polarne ekipa przemierzyła dwa i pół tysiąca kilometrów przez północną Skandynawię, spędzając ponad 80 godzin w samochodach. Zaliczyła 2 awarie (w tym jedną w ekstremalnych, podbiegunowych warunkach) oraz 2 nieprzespane noce (w oczekiwaniu na zorzę polarną).

Uczestnikami wyprawy byli: Karol Staworko, Agnieszka Kostiuk-Staworko, Cezary Mychlewicz, Monika Mychlewicz, Adam Szczepanik-Dzikowski, Piotr Fiorek.

Wyprawa Aurora to trzeci projekt ekipy reprezentowanej przez kapitanów załóg Mychlewicza, Staworkę oraz Szczepanika-Dzikowskiego. Wcześniej, w tym samym składzie, dwukrotnie byli na Ukrainie, pokonując wschodnie bezdroża. W planach są kolejne ekspedycje terenowe – m.in. na wschód – do Jakucka.

Partnerami wyprawy byli: Cando, Diffland, HellermannTyton, Lampizator, Timex.

Więcej informacji: http://www.expedition-team.blogspot.com/

Relacja filmowa: http://youtu.be/9wRE317cIlQ

 

 Uczestnicy o Wyprawie: 

Agnieszka Kostiuk-Staworko

Na co dzień nie tańczę, nie biegam, nie eksperymentuję w kuchni, niczego nie zdobywam, nie anektuję, nie podbijam świata, wydreptuję okoliczne ścieżki, walczę z przędziorkiem, który zaatakował moją doniczkową palemkę, i nie przekraczam granic. Kiedy równoleżnik ziemski o szerokości geograficznej 66°33’39″N znalazł się tuż, tuż, miałam taki dopływ dopaminy, jakbym dokonała czegoś niezwykłego, fantastycznego, a ja przecież – taka jest prawda – tylko wysiadłam z samochodu. 🙂

Cezary Mychlewicz

„Jedziemy na koło pdbiegunowe!“ –  usłyszałem na początku grudnia. Ta informacja oznaczała, że właściwie powinienem być już spakowany. Tak to działa w naszym zespole – w jednym momencie ktoś rzuca pomysł, w kolejnym – wszyscy zastanawiamy się, jak go zrealizować. Wybrany kierunek i cel budziły moje duże obawy, ponieważ nie lubię zimy – a  tu mamy jechać w samo jej serce. Takie wyzwania są jednak jak magnes, pobudzają dziecięcą chęć poznawania. Chciałem udowodnić sobie, że jestem w stanie przełamać słabość, pokazać, że warto mierzyć się z własnymi ograniczeniami. Wiem, że każdy z nas ma w sobie taką energię, trzeba ją tylko umieć wydobyć. Wiem też, że tam wrócimy – również zimą.”

Monika Mychlewicz

Wyprawa na Koło Podbiegunowe aby ujrzeć zorzę, aż do momentu gdy w piątek wieczorem nie wsiadłam do samochodu, jawiła mi się jako coś nierealnego. Od pomysłu do realizacji upłynęło tak niewiele czasu, że nie tylko nie zdążyłam się oswoić z tą myślą, ale także zebrać więcej informacji o regionie, do którego pojechaliśmy. Jedynie (mentalnie i bagażowo) przygotowałam się na śnieg i bardzo ujemne temperatury. Natomiast nie spodziewałam się krajobrazów, które podczas przebytych 4 tysięcy kilometrów, przewinęły się za szybami naszego auta. Kraina Lodu – to właśnie miejsce, z którego wróciłam. Majestatyczna w swojej bezmierności. Przytłaczająca kontrastami: bielą śniegu i czernią skał, miękkim puchem i ostrością gór, głębią fiordów i równymi płaskowyżami, bezkresnymi lasami i wąskimi jeziorami. Nie byłam gotowa na to, co zobaczyłam. Te obrazy głęboko zapadły mi w serce, już za nimi tęsknię. Chcę tam wrócić z kolejną naszą wyprawą! I przecież ciągle czeka tam na nas nasza zorza!

Karol Staworko

Lubię takie akcje, kiedy od pomysłu do jego urzeczywistnienia nie mija szmat czasu. Tym razem tak było. Grupa entuzjastów się skrzyknęła i tyle nas widzieli. Polecam taką podróż amatorom przygód, którzy mają w sobie pierwiastek szaleństwa, bo żeby wybrać się w środku zimy na Daleką Północ trzeba być szalonym.

… Teraz chcę więcej, dalej, ekstremalniej! 🙂

Adam Szczepanik-Dzikowski

W Skandynawi byłem już wielokrotnie, samochodem, motocyklem, a nawet na rowerze i nigdy się nie zawiodłem. Wszystkie te wyjazdy miały jeden wspólny mianownik – odbywały się latem. Pomysł na zimową wyprawę na północ terenówkami zrodził się, choć wtedy jeszcze o tym nie wiedziałem, w drodze powrotnej z Nordkappu, podczas rozmowy z kierowcą tira o warunkach panujących w tamtych rejonach zimą. Opowieść o skutych lodem jeziorach i śnieżnym krajobrazie pobudziła moją wyobraźnię – „Jadę!“ – pomyślałem. Nie miałem wizji odnośnie organizacji, nie posiadałem wtedy jeszcze terenówki, ale wiedzałem, że muszę zrealizować pomysł. Myśl powoli ewoluowała, a poznani podczas offroadu kompani swoją energią i chęciami pomogli mi wcielić ją w życie.

Dla mnie ta dziewiąciodniowa wyprawa nie była tylko dotarciem do koła podbiegunowego. Była realizacją marzenia o zimowej ekspedycji domem na kółkach, o spędzeniu czasu w dogranej ekipie, powrotem do ukochanej Skandynawii i próbą ujrzenia zorzy polarnej. Zawsze, kiedy wyjeżdżam z domu na wyprawę, czuję radość, że wreszcie jedziemy, sprawdzimy co jest za kolejną górką i zakrętem, bo to sama droga jest najważniejsza!

Nie znaczy oczywiście, że osiągnięcie celu, jakim było koło podbiegunowe nie było ekscytujące. Myślę, że wszyscy członkowie ekipy zgodzą się, że emocji nie brakowało, ale zmierzanie do celu, podróż, zmaganie się z przeciwnościami, awariami, pogodą i zmęczeniem, to jest to, co daje mi największą radość. A gdy cel zostaje już osiągnięty… Przecież wyjeżdża się po to, żeby wracać!

 

Informacje o Expedition Team:

Expedition Team to nieformalna, mała grupa miłośników samochodów terenowych, którzy, z poszanowaniem przyrody i przepisów, układają i przemierzają trasy poza asfaltowymi drogami.

Więcej informacji: http://www.expedition-team.blogspot.com/

Informacje o Timex Group:

Timex Group jest jednym z największych w skali globalnej producentów oraz sprzedawców innowacyjnych zegarków i biżuterii. Założony w 1854 roku Timex jest częścią Timex Group – firmy, do której należy kilka marek, i zatrudnia ponad 5 tysięcy osób na całym świecie. Polskie przedstawicielstwo Timex, z siedzibą w Warszawie, działa od 1994 roku. Zegarki Timex dostępne są w sklepach Apart, Jubitom, Swiss oraz w Strefie Marek Allegro: http://timex.strefamarek.allegro.pl/

 

PR

No posts found