Zamek Chojnik

Dolny Śląsk jest pełen wyjątkowych zabytków sprzed wieków. Jednym z nich jest zamek Chojnik, który położony jest niedaleko Jeleniej Góry. Górujący nad okolicą zamek Chojnik w przeszłości był ważnym obiektem na Dolnym Śląsku. Obecnie jest duża atrakcją turystyczną, która przyciąga młodszych i starszych. Zamek zlokalizowany jest na wzniesieniu o tej samej nazwie, czyli Chojnik, która ma nawiązywać do choinek porastających jej zbocza.


Warownia położona jest też na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego przed wejściem na górę musimy wykupić bilety także do parku, a także musimy przygotować się na dłuższe wejście na szczyt.

Historia zamku Chojnik

Murowany zamek został wzniesiony na górze w latach pięćdziesiątych XIV wieku, a pierwsze wzmianki dotyczące zamku na tym terenie pochodzą dokładnie z 1364 roku. Zamek na przestrzeni wieków był również rozbudowywany. Dobudowano w nim północne skrzydło, co spowodowało powstanie dużego dziedzińca, na którym postawiono pręgierz. Następnie wybudowano również mury ze strzelnicami.

Zamek był popularną atrakcją turystyczną na tych terenach już w XIX wieku. Udostępniono go ponownie po zakończeniu II wojny światowej. Potem otwarto tutaj schronisko i przeprowadzono prace remontowe. Aktualnie jest on też siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które organizuje tutaj turnieje.


Zamek Chojnik w legendach

Z zamkiem związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie, która była córką właściciela zamku. Starało się o nią wielu rycerzy, ale dawała ona im tylko jeden warunek do spełnienia – miała zostać żoną tego śmiałka, który w pełnej zbroi objedzie na koniu mury zamkowe. Ze względu na strome zbocza nie było to jednak możliwe i wielu kandydatów w ten sposób straciło życie. Znalazł się jednak rycerz, któremu się udało i który przypadł do gustu księżniczce. Gdy objechał mury, powiedział jednak, że nie poślubi jej, ponieważ z jej powodu zginęło tak wielu ludzi. Zrozpaczona Kunegunda miała rzucić się w przepaść. Jedna z jej ofiar w postaci ducha rycerza na koniu ma nawiedzać zamek.

Na odkrywanie Dolnośląskich tajemnic, zaprasza portal cowewroclawiu.pl

No posts found