Wystawa – Najpiękniejsza pisanka z soli – w zamku w Wieliczce

W Zamku Żupnym w Wieliczce już zagościły Święta Wielkanocne za sprawą wystawy „Najpiękniejsza pisanka z soli” prezentującej  prace powstałe w czasie tegorocznego konkursu. Solne jaja dostarczyło Muzeum, materiały do wykonania pisanek zapewnili sobie uczestnicy.

Wśród motywów zdobniczych pojawiły się przedstawienia zwierząt związane ze świętami zajączki, baranki i kurczaczki. Wiosnę symbolizuje szeroka gama kwiatowych wzorów. Pojawił się motyw wielicki w postaci górniczego czaka. Jest też pisanka sygnalizująca kanonizację Jana Pawła II.

W tym roku zastosowano następujące techniki zdobienia: malowanie, oklejanie, wykonanie dekoracji szydełkiem i  modelowanie przestrzenne z drutu. Do zdobienia użyto materiałów takich jak: cekiny, koraliki, perełki, kolorowe pióra i sznureczki, plastelina, kolorowe bibuły, kartoniki, filc i sole kąpielowe, sztuczne i suszone kwiaty, bazie, bukszpan, sianko, drut a nawet przyprawy i migdały.  Do malowania służyły pisaki, brokat, farby, lakiery do paznokci.

Konkurs „Najpiękniejsza pisanka  z soli” Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zorganizowało po raz piętnasty. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i Domów Kultury: w Krakowie,  Wieliczce, Niepołomicach, Brzączowicach, Dobranowicach, Mietniowie, Sierczy, Trąbkach, Węgrzcach Wielkich i  Zabierzowie Bocheńskim. Jury przyznało 20 nagród i wyróżnień  w czterech kategoriach wiekowych.

Pisanki można zobaczyć na wystawie do 22.04.2014 r.  w Zamku Żupnym w Wieliczce.

 www.muzeum.wieliczka.pl

 

PR

No posts found