Wystawa i pokazy motocykli amerykańskich w Jaworzynie Śląskiej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2011

MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU ZAPRASZA w ramach
Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 Państwa do udziału w wystawie i pokazach motocykli amerykańskich  “NASZA HISTORIA HARLEY-DAVIDSON” 17 wrzesień 2011 r.

   W programie:
od 10 00

*zwiedzanie ekspozycji stałych Muzeum z przewodnikiem
 

*przejazdy zabytkowym taborem – parowóz Tkt48-18 oraz czeskim szynobusem “Motorak”
*przejazdy drezynami

*projekcje filmów o tematyce kolejowej

*stoiska branżowe
16 00
Wystawa motocykli amerykańskich Nasza historia Harley-Davidson
Konkursy dla publiczności
18 00 -22 00
Made in USA-zabawa przy najlepszych amerykańskich przebojach

Zapewniamy pełen catering oraz świetną zabawę 
Parking dla motocykli  

ceny biletów 10 zł -normalny
                       8 zł -ulgowy

Zapraszamy
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, ul. Towarowa 4, 58-140 Jaworzyna Śląska, tel.74 637-43-30, 692-407-806 www.muzeumtechniki.pl

IDEA PROJEKTU
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

UCZESTNICY
W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r.. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

KAMIENIE MILOWE- EDYCJA 2011
W 2011 r. Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbędą się po raz dziewiętnasty, w terminie 10-11 i 17-18 września. Narodowy Instytut Dziedzictwa – ogólnopolski koordynator EDD – już po raz piąty zaproponował wspólny dla całej Polski temat obchodów: Kamienie milowe. Ogólnopolskie otwarcie EDD decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się 10 września na Ostrowie Lednickim.

Druga połowa 2011 roku to czas niezwykle ważny dla naszego kraju. Okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest szansą na właściwą promocję i zaprezentowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Organizowane we Wrocławiu w dniach 11-12 października 2011 Europejskie Forum Dziedzictwa wpisane do kalendarza oficjalnych wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie UE, oraz towarzyszące przy tej okazji spotkanie koordynatorów narodowych EDD, podkreślają i zwiększają znaczenie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce.

Kamienie milowe temat EDD w 2011 w Polsce, ma zwrócić uwagę na wkład Rzeczpospolitej na przestrzeni dziejów w rozwój Europy. Pragniemy zainteresować społeczeństwo najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski, przywołać daty, miejsca, twórców i tradycje oraz związane z nimi zabytki kultury materialnej i niematerialnej.

Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych, dzięki pomysłowości i zaangażowaniu organizatorów, uczestnicy imprez EDD poznają i docenią historię i zabytki swojego regionu, jak również będą mieć okazję do refleksji nad znaczeniem wydarzeń historycznych w wymiarze lokalnym i ich związków z historia powszechną.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbywające się w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku już po raz trzeci- tym razem pod hasłem Kamienie milowe staną się inspiracją do odkrywania i poznawania dziedzictwa i historii materialnej,  a wiedza z tego zakresu stanie się z pewnością powodem do dumy i refleksji.
 

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...