Wystawa – Artyści Gminny Komorniki 2014

Wystawa czynna do 19 czerwca 2014 roku

Gminny Ośrodek Kultury tradycyjnie od XIV lat wspiera lokalną twórczość. Tegoroczna przeglądowa wystawa Artystów Gminny Komorniki towarzyszy XXI Dniom Gminy Komorniki. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja, promocja i ekspozycja dzieł naszych mieszkańców. Serdeczna atmosfera realizowanych projektów ułatwia integrację środowisk twórczych i wzrost jakości proponowanych rozwiązań formalnych prac. Twórczość ludowa i profesjonalna pozostaje w ciągłym dialogu dotyczącym piękna, harmonii i estetyki. Kultura jest dobrem Narodowym a zaangażowanie mieszkańców obrazem dbałości o ciągłość kultury

„Każdy może być artystą”– mówi Beuys, każdy może być twórcą i mieć wkład w rzeczywistość”… poniekąd, o taką kreację ekspozycyjną sięgnęłam przy komponowaniu tej wystawy. Słowa innego artysty pokazują pewną zależność między tworzeniem i odtwarzaniem, między zaspokajaniem potrzeb artystycznej wizualizacji i emocjonalnym, przeżyciem piękna.  

Kształtowanie przestrzeni własnej, cudzej jest kreacją, znakiem i otwartym dialogiem. Nie bez znaczenia jest miejsce i czas owych aktów twórczych. Ta wystawa to eksperyment, nie ma celowego tematu, nie ma ona zamkniętej formuły. Raczej posiada charakter procesowy. Obraz kulturowy, regionalny to pryzmat wielu smaków, zarazem oblicze indywidualnych wypowiedzi, nawet zbieżnych, kontrastujących. Mam na myśli ludowość, rękodzieło i akademizm. Twarzą w twarz. W roku Oskara Kolberga ta wystawa jest kolejną promującą to wydarzenie. Partnerem wydarzenia jest Instytut Pieśni i Tańca – Biuro Obchodów Oskara Kolberga.

Wystawę tradycyjnie otworzył Wójt Gminy Komorniki Jan Broda. Przyznano nagrodę publiczności decyzją zgromadzonych gości. Artystą Gminy Komorniki został Marian Lisek nagrodzony za pracę rzeźbiarską pt.; KAZIA.

Jako kuratora nie zaskoczyła mnie ilość zgłoszonych prac, wiele propozycji ale chęć współuczestnictwa w kształtowaniu kultury. Na wystawie pokazano 150 prac ponad siedemdziesięciu twórców. Taka popularność wróży dla uczestników wspinanie się na coraz wyższy poziom, wymianę relacji. Nie wykluczone, że z czasem pojawi się jednorodność zadaniowa, a w związku z tym wystawy jednolite tematycznie ale rozmaite pod względem środków artystycznych.  Na wystawie pokazano także prace dzieci zgłoszone na konkurs pt.; KWIATY DLA MATKI.

Jury w składzie trójki artystów plastyków: Izabela Skorzec, Antoni Rut oraz Magdalena Walkiewicz – Kaczmarek przyznało następujące nagrody i jedno wyróżnienie:

W kategorii 3-6 lat

  1. Lena Hofman
  2. Jan Rosocki
  3. Paulina Kuźlak

W kategorii 6-10 lat

  1. Pola Szymślik
  2. Julia Lewicka
  3. Jan Piotrowski

W kategorii 10-16 lat

  1. Kornelia Patrzykąt
  2. Katarzyna Kamyszek
  3. Bartosz Flis

Oraz wyróżnienie dla Michaliny Stronczyńskiej.

Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy za udział w wystawie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej.

Wernisaż uświetnił występ wokalny: Marty Torebko, Izabeli Frąckowiak oraz Heleny Bis-Dorna

 

Kurator wystawy: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska

artysta plastyk, pedagog

No posts found