Wypoczynek w zabytkowych pałacach i zamkach

Wyjazd na wypoczynek związany jest nierozerwalnie z podjęciem wielu istotnych decyzji, które nie tyko wpływają później na przebieg całego urlopu, ale są także źródłem dodatkowego stresu jeszcze przed planowanymi wakacjami. Obok wyboru miejsca odpoczynku, sen z powiek często spędza także decyzja związana z obiektem noclegowym. Wybór jest ogromny. Z profesjonalnymi hotelami zaczynają konkurować zabytkowe pałace i zamki. Dlaczego?

Odrestaurowane polskie zamki z dbałością o każdy, najmniejszy nawet szczegół oferują wnętrza do zastosowań biznesowych z profesjonalnym i nowoczesnym wyposażeniem. Organizowane w zabytkowych pałacach i zamkach sympozja i konferencje odbiegają od ich tradycyjnego pojmowania. Nie stanowią już nudnego obowiązku, lecz raczej bliższe są wyjątkowemu, długo oczekiwanemu wydarzeniu. Tego rodzaju wnętrza połączone niekiedy ze staropolską tradycją oraz usytuowaniem w pięknych okolicznościach przyrody cenione są nie tylko przez przedsiębiorców i elity.

Historyczne budowle mieszczą w swoich murach luksusowe apartamenty oraz ogromnej wielkości sale, w których coraz częściej narzeczeni organizują wesela. Niecodzienne budownictwo, które potrafi przenieść organizowane wydarzenie w inny, niekiedy odległy świat, z pewnością zrobi wrażenie nie tylko na gościach, ale pomoże fotografowi przygotować nietuzinkową sesję zdjęciową dla Młodej Pary. Dla samego małżeństwa z kolei organizacja imprezy weselnej w zabytkowych pałacach i zamkach dodaje prestiżu całej i tak już wyjątkowej uroczystości.

Poza tym zabytkowe zamki i pałace mogą stanowić świetne miejsce na zorganizowanie młodzieży maturalnej imprezy studniówkowej.

Często zamki przeobrażają się w muzea. Stanowią tym samym idealne miejsce do eksponowania nie tylko starodawnych sprzętów, ale także kultury konkretnej epoki. W specjalnie wystylizowanych komnatach można nie tylko obejrzeć meble oraz stroje charakterystyczne dla konkretnego okresu, ale także zapoznać się z maszynami, militariami oraz uzbrojeniem wojska.

Warto także wspomnieć o innych walorach, które powinny przekonać do zabytkowych zamków i pałaców najbardziej opornych. Z każdym obiektem wiąże się nierozerwalnie bogata historia, którą dodatkowo ubarwiają różnorodne legendy i przekazy, które dodają miejscom tajemniczości.

Nawet, jeśli zakup zamku dla własnych korzyści, wiąże się ze stosunkowo niewielkimi kosztami (nawet 20tys.), utrzymanie go w dobrym stanie jest kosztowne. Budynek musi więc na siebie zarobić.

Zalety historycznych wnętrz coraz częściej obok przedsiębiorców dostrzegają także osoby prywatne i to nie tylko w aspekcie organizacji ważnych wydarzeń. Pojawiać zaczyna się także moda na wypoczynek w zabytkowych pałacach i zamkach, która wiąże się nierozerwalnie z przekształceniem historycznych budowli w ośrodki wypoczynkowe: hotele, pensjonaty, restauracje i zajazdy. Nie brakuje weń także ośrodków ze SPA.

Działanie tego rodzaju budzi niekiedy kontrowersje zwłaszcza wśród zamkołazów, którzy woleliby, aby budynki tego rodzaju odrestaurowywać i konserwować, by kolejne pokolenia miały możliwość cieszenia się nimi. Odbudowywanie zamków przez prywatnych właścicieli i zamienianie ich w obiekty użytkowe wiąże się z zamknięciem ich na turystów. Nie każdego bowiem stać na to, by pozwolić sobie na nocleg w starodawnych wnętrzach. Jednak nie tylko kwestia finansowa jest bolączką wielu turystów. W głównej mierze chodzi o dokonywanie istotnych zmian w wyglądzie zabytkowych pałaców i zamków. Z ruin przeobrażają się one bowiem w obiekty nowoczesnej klasy „z duszą”.

Urlop, a ściślej nocleg, w zabytkowych zamkach i pałacach cieszyć może się popularnością z uwagi właśnie na te niecodzienne wnętrza, w których działa się historia. Przy odrobinie wyobraźni można w kilka chwil przenieść się w zamierzchłe czasy i poczuć, jak członek znakomitego, niekiedy królewskiego rodu, od którego zależą losy państwa i innych ludzi.

Z pewnością wypoczynek w zabytkowych pałacach i zamkach będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka nietuzinkowego pomysłu na spędzenie wolnego czasu. Jeśli dobrze się poszuka, można dotrzeć do budynków, w których bardziej niż gdziekolwiek czuć ducha historii. To za sprawą gustownie urządzonych wnętrz, które do złudzenia przypominają starodawne komnaty zamkowe niż pokoje hotelowe.

Doskonałym przykładem takiego obiektu może być Zamek Czocha w Suchej (http://www.e-konferencje.pl/obiekt/zamek-czocha/1744). Obiekt wprawdzie konferencyjno-hotelowy, jednak nie traci przez to swojego niepowtarzalnego historycznego uroku.

Średniowieczny zamek otoczony jest fosą i murami warownymi. Ponadto w jego wnętrzach znajdują się pokoje tematyczne oraz unikatowa Komnata Książęca, w której zlokalizowane jest łoże z zapadnią do usuwania niewygodnych kochanków. Innymi atutami są stylowe kominki wraz z restauracją na miejscu, w której zjeść można posiłki najprawdziwszej kuchni staropolskiej.

Dobrą wiadomością jest otwarcie zamku zarówno dla gości, jak i zwiedzających.

Ileż jednak napawać można się pięknem starodawnych sprzętów? Nawet najbardziej wytrawnemu znawcy sztuki, kulturoznawcy, czy też designerowi w końcu znudzić mogą się spacery połączone z podziwianiem cudowności przygotowanych warunków, a idąc głębiej, kontemplacją konwencji. Wówczas rozwiązaniem okazać się może zwiedzanie okolicy.

Zamki i pałace zlokalizowane są zwykle w pięknych okolicznościach przyrody, które stanowią dodatkową atrakcję, jak w przypadku Zespołu Pałacowo-Parkowego w Runowie (http://www.e-konferencje.pl/obiekt/zespol-palacowo-parkowy-w-runowie-krajenskim/990).

Malowniczy, ogromny, bo aż 18 hektarowy park, który okala kompleks to nie wszystko, co dodaje pałacowi urody. Idealnie komponuje się także jezioro, które tworzy z całością atmosferę budowli z minionych wieków. Tak bogatą infrastrukturę zespołu wykorzystać z powodzeniem można nie tylko do imprez we wnętrzu budynku: konferencji, bankietów, wesel, ale także do różnorodnych zabaw na powietrzu. Tak ogromną przestrzeń z powodzeniem wykorzystać można na zorganizowanie imprezy firmowej lub – zwyczajnie – by urozmaicić gościom pobyt: Loty balonem, grill, paintball, kucyki, szczudlarze, klauni, czy karuzele to tylko niewielka część z proponowanych atrakcji.

Dodatkowo można wybrać się na rozpoznanie obszaru poza terenem. Urozmaicona rzeźba terenu, jeziora, tereny łowieckie, szlaki krajoznawcze, piękne plaże oraz szereg zabytków sprzyjają wypoczynkowi oraz stanowią niebywałą gratkę turystyczną. Wśród najbardziej interesujących znajdują się m.in.: Kościół Parafialny w Sypniewie o konstrukcji szachulcowej i barokowym wystrojem, a także okoliczny Pałac Myśliwski, w którym stacjonował prezydent Ignacy Mościcki. 

Niebywałą gratką dla każdego może być widowisko, jakie często organizowane jest w sąsiedztwie zabytkowych zamków i pałaców. Turnieje rycerskie z pewnością ucieszą oko dzieci i dorosłych. Tegoroczne kalendarium przedstawia się imponująco. Najatrakcyjniej zapowiadają się miesiące wiosenne i letnie:

  • Turniej Rycerski o Pierścień Biskupa Pomezańskiego na zamku w Prabutach (1-2 maja)

  • II Turniej na Dworze Konrada Mazowieckiego w Czersku (1-2 maja)

  • Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej Wolin (12-16 maja)

  • II Turniej Łucznicy w Jaworzynie Śląskiej (15 maja)

  • I-szy Międzynarodowy Turniej Rycerski w Toruniu na Zamku Dybowskim (10-11 lipca)

  • Grunwald 2010 – 600 rocznica bitwy (17 lipca)

  • Jarmark Średniowieczny i Turniej Rycerski w Poznaniu (11-12 września)

Ci, którzy zdecydują się na wiosenny wypoczynek w Centrum Konferencyjnym Willa Decjusza (http://www.e-konferencje.pl/obiekt/centrum-konferencyjne-willa-decjusza/639), będą mogli uczestniczyć w Tradycyjnym Święcie Rękawki w Krakowie, które datuje się na 6 kwietnia. Z racji, że obiekt od centrum Krakowa usytuowany jest zaledwie 10 km, można pozostawać w centrum wydarzeń, jednocześnie obcując z przyrodą i wypoczywając. Dodatkowo personel gotów jest zorganizować mini wycieczkę, podczas której goście będą mogli poznać najbardziej urokliwe zakątki tego miasta.

Niektóre spośród obiektów usytuowane są nad morzem, jak Hotel Neptun S.A. w Łebie. Obok walorów przyrody, atrakcji charakterystycznych dla nadmorskich miejscowości oraz zabytków regionalnych, na gości czekają także luksusowe wnętrza oraz widoki zapierające dech w piersiach.

Hotel Neptun to jedyny w Polsce 100-letni zamek położony na samej plaży. Dzięki odrestaurowaniu obiekt przypomina swoim klimatem przedwojenny kurort, w którym na wszystko jest miejsce. Odnajdą się tu wielbiciele samotnych spacerów brzegiem morza, jak i szaleni imprezowicze. W okolicy istnieje sposobność leśnych spacerów, organizacji kuligów oraz jazdy konnej. Każdy może znaleźć tu swój sposób na relaks.

Szczegóły oferty dostępne są pod adresem: http://www.e-konferencje.pl/Hotel-Neptun-SA—Zamek-nad-brzegiem-morzaObiekt-historyczny-Leba_1350.php.

Warta odwiedzenia jest także Jelenia Góra. W centrum, a jednocześnie w oddaleniu od miasta, bo za grubą zasłoną z drzew, znajduje się Pałac Paulinum. Poza atrakcjami, jakie oferuje sam obiekt: piękne renesansowe wnętrza, restauracje, czy wellness, pobyt w Jeleniej Górze może być ciekawy pod względem leczniczym. Wszystko to za sprawą Cierpic – uzdrowiskowej części miasta, w której mieszczą się także złoża wód termalnych. Goście uzdrowiska, jak i samego pałacu mogą skorzystać z gamy różnorodnych zabiegów, aby poprawić swoją kondycję psychiczną i fizyczną.

Amatorzy sportów mogą spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej w pobliskich Sokolikach lub udać się w górska wyprawę. Pałac Paulinum znajduje się bowiem także w bliskim sąsiedztwie górskich kurortów wypoczynkowych Sudetów.

Jakich jeszcze atrakcji spodziewać mogą się osoby zastanawiające się nad wypoczynkiem w tym pałacu? Szczegóły oferty dostępne są na stronie internetowej:http://www.e-konferencje.pl/Palac-Paulinum-Jelenia-Gora_1429.php.

Rozsianie zabytkowych pałaców i zamków po całym kraju umożliwia stworzenie nietuzinkowej wycieczki, podczas której z pewnością nie trzeba będzie martwić się o zbyt duży hałas, czy tłok spowodowany obecnością innych ludzi. Wybór obiektu, który nie znajduje się w górach ani nad morzem, to wprawdzie dość oryginalny pomysł na wypoczynek. Jednak wcale nie musi być mniej udany od tradycyjnego urlopu.

Wyznaczanie sobie nowych celów, a potem konsekwentna ich realizacja z pewnością przyczynić się może do głębszego poznania własnego kraju, który skrywa wiele pięknych miejsc, a o których niektórzy nie mają pojęcia. Warto poznać więc najpierw swoje własne podwórko, by móc docenić jego piękno na tle innych.

 

PF

Źródło:
Zamki.net.pl

No posts found