Wynajem busów – wszystko, o czym należy pamiętać

Do niedawna wynajem busa kojarzył się przede wszystkim z wypożyczeniem samochodu z kierowcą, który przyjeżdżał na wskazaną godzinę i w określone miejsce, a następnie przewoził pasażerów z punktu A do punktu B i z powrotem. Obecnie, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu usługi powstaje coraz więcej wypożyczalni, które oferują wynajem samochodów. Jak spośród wielu ofert wybrać najlepszą? Istnieje kilka przydatnych zasad, którymi warto się kierować.


Sprecyzowanie wymagań

Przed przystąpieniem do zapoznania się z ofertami firm, które specjalizują się w wynajmie busów, należy przede wszystkim precyzyjnie określić swoje wymagania. W tym celu warto odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań:

 • Ile osób będzie podróżować wynajętym busem?

 • Czy potrzebny będzie jedynie samochód, czy również kierowca?

 • Czy bus ma być wyposażony w klimatyzację?

 • Na jak długiej trasie auto będzie eksploatowane?

 • Jaki jest niezbędny okres wynajmu?

Szczegółowe określenie swoich oczekiwań jest niezwykle istotnym etapem, ponieważ to właśnie od nich zależeć będzie powodzenie całego przedsięwzięcia.

Przegląd ofert

Na rynku wypożyczalni samochodów pojawia się wiele ciekawych ofert, spośród których niełatwo jest wybrać najbardziej atrakcyjną. W przypadku zaistnienia potrzeby wynajęcia busa, należy przeanalizować co najmniej kilka propozycji różnych firm, aby wybrać tę, która najlepiej wpisuje się w sprecyzowane już potrzeby i oczekiwania.

Wiele interesujących propozycji wynajmu busów znaleźć można m.in. na stronie: http://oferia.pl/uslugi/pojazdy-na-wynajem/busy.

W swoich poszukiwaniach nie należy kierować się jedynie ceną usługi, warto również zwrócić uwagę

na takie aspekty, jak:

 • stan techniczny pojazdu,

 • doświadczenie kierowcy, jeśli jest on niezbędny,

 • warunki ubezpieczenia,

 • posiadane przez firmę certyfikaty, potwierdzające jej kompetencje.

Dodatkowym źródłem informacji na temat firm, które zajmują się wynajmem busów, mogą być opinie wśród rodziny i znajomych, a także zamieszczone na forach internetowych czy portalach społecznościowych.

Stan techniczny pojazdu

Decydując się na wynajęcie busa, jego stan techniczny jest jedną z najważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę. Oczywiście można uwzględnić ocenę dokonaną przez pracownika danej firmy, jednak dodatkowo, należy samodzielnie skontrolować jego stan. Przegląd techniczny wynajętego busa można też zlecić policji. W tym celu wystarczy zgłosić funkcjonariuszom taką potrzebę, a oni szybko i sprawnie przeprowadzą niezbędne czynności.

Wybierając samochód warto zdecydować się na wynajem tego, który jest najmniej awaryjny. Względnie nowe auto (maksymalnie kilkuletnie) zapewni dodatkowy komfort podróżowania, co jest szczególnie istotne podczas długodystansowych podróży lub wynajmu długoterminowego. W przypadku turystycznych potrzeb, dla których planowany jest wynajem kilkuosobowego auta, warto zwrócić uwagę na to, czy pojazd wyposażony jest w sprawną klimatyzację.

Doświadczenie firmy i ubezpieczenie busa

Wskazane jest, aby korzystać wyłącznie z ofert firm, które dysponują niezbędnymi certyfikatami i licencjami potwierdzającymi jej kompetencje. Każdy kierowca powinien posiadać stosowne uprawnienia, dzięki którym podróż wynajętym pojazdem będzie bezpieczna i komfortowa.

Duże znaczenie ma także doświadczenie kierowcy.

Przed wynajęciem busa należy również sprawdzić, kto ponosi ewentualne koszty w sytuacji wystąpienia szkody. Najbardziej korzystne jest, aby w cenie najmu było zawarte ubezpieczenie od franszyzy. Warto również zwrócić uwagę na to, czy samochód posiada ubezpieczenie na wypadek kradzieży. Istotne jest także ubezpieczenie pojazdu w ramach obligatoryjnej polisy OC i dobrowolnej polisy AC oraz Assistance.

Koszt wypożyczenia busa

Cena wynajęcia samochodu zależna jest m.in. od okresu trwania najmu. Na koszt, związany z tą usługą, wpływają również takie czynniki, jak:

 • rodzaj wypożyczonego pojazdu,

 • liczba przejechanych kilometrów,

 • cena zużytego paliwa,

 • czas pracy kierowcy.

W przypadku podróży na długie dystanse, niezbędne jest wynajęcie dodatkowego kierowcy. Pracują oni na zmianę, według wskazań tachometrów. Obu pracownikom należy także zagwarantować miejsca noclegowe.

Przed podpisaniem umowy z firmą, warto sprawdzić, czy istnieje dobowy limit kilometrów, czy też go nie określono. Jeżeli usługa obejmuje jedynie wynajęcie busa bez kierowcy, warto dowiedzieć się, czy auto należy odstawić na miejsce z pełnym bakiem.

Decydując się na współpracę z daną firmą, dobrze jest upewnić się, że wypożyczony bus jest pojazdem wysokiej klasy, który zapewni bezproblemowe podróżowanie niezależnie od warunków pogodowych i dystansu. Najważniejsze jest poznanie kluczowych zasad, którymi powinno się kierować się podczas przygotowań do tego przedsięwzięcia.

Grafika: pixabay.com

 Artykuł sponsorowany

Niezawodne busy do Polski w niskiej cenie? To możliwe!
Myślisz, że nie da się wyjechać za granicę, bez ponoszenia wysokich kosztów? Nic bardziej mylnego! Na...