Wydatki na samochód w dół?

Ponad 2/3 internautów powyżej 25 roku życia posiadających samochód deklaruje, że w 2013 roku planują ograniczyć wydatki z nim związane. W pierwszej kolejności spróbują mniej tankować, w drugiej – poszukać tańszego niż dotychczas ubezpieczenia – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Liczba osób chcących ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem samochodu systematycznie rośnie – już tylko co piaty badany zdecydowanie nie ma takich planów, zaś co dziesiąty się waha.

Czy w 2013 roku planuje Pan/ Pani ograniczyć wydatki na samochód?

 

Źródło: ARC Rynek i Opinia, 7.01.2013

Blisko połowa respondentów, którzy planują ograniczyć wydatki na samochód będzie szukała oszczędności na stacjach benzynowych oraz w towarzystwach ubezpieczeniowych.

W jaki sposób planuje Pan/ Pani ograniczyć swoje wydatki na samochód w 2013 roku? (możliwość wyboru wielu odpowiedzi, odpowiadały wyłącznie osoby, które planują ograniczyć wydatki na samochód w 2013 roku)

 

Źródło: ARC Rynek i Opinia, 7.01.2013

„Z naszego badania wynika, że respondenci mają poczucie, że utrzymanie samochodu kosztuje ich zbyt dużo i że istnieje możliwość ograniczenia tych kosztów. Trzeba mieć jednak świadomość, że od deklaracji konsumenckiej do jej spełnienia jest jeszcze długa droga. Aby ograniczyć wydatki na tankowanie, kierowcy musieliby zmienić swoje przyzwyczajenia związane z korzystaniem z samochodu, np. częściej korzystać z komunikacji miejskiej lub zmienić sposób prowadzenia samochodu na mniej agresywny i tym samym bardziej oszczędny. Pytanie, czy polscy kierowcy są na to gotowi. Myślę, że na razie nie należy spodziewać się zmniejszenia ruchu na stacjach benzynowych. Zdecydowanie łatwiejszym sposobem na ograniczenie kosztów wydaje się poszukiwanie tańszego ubezpieczenia, jednak taka oszczędność w skali roku nie jest znaczna, gdyż wynosi zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Na pewno świadomość wysokich wydatków związanych z samochodem nie jest bez znaczenia i być może z czasem będzie miała przełożenie na zachowania kierowców” – mówi Piotr Juszczyk z ARC Rynek i Opinia.  

Informacja o badaniu

Badanie przeprowadzone w dniach 4-7.01.2013 metodą CAWI (badania on-line) na reprezentatywnej pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania (województwa) próbie internautów N=500, powyżej 25 roku życia.  

ARC Rynek i Opinia już od 20 lat przeprowadza badania marketingowe oraz sondaże opinii publicznej i ma stałe miejsce wśród najlepszych instytutów badawczych w Polsce. Dzięki przynależności do największej międzynarodowej sieci zrzeszającej niezależne agencje badawcze – IriS – realizuje projekty badawcze w Europie i na świecie. Instytut ARC Rynek i Opinia posiada certyfikat jakości pracy ankieterów PKJPA, a wszystkie badania są realizowane w zgodzie ze standardami ESOMAR-u.

www.arc.com.pl

 

PR

Wygraj swoją podróż wartą 10 000 zł.
Miej własne zdanie. I przekonaj się, że słuchają Ciebie nie tylko znajomi. Dołącz za darmo do panelu...
Wygraj wycieczkę do Nowego Jorku
Masz wyjątkową szansę, aby wygrać! Odnajdź w sobie nowojorczyka! ZAREJESTRUJ SIĘ TERAZ i załap się na...
Wykorzystanie bazy noclegowej
W pierwszym kwartale 2008 roku w porównaniu z I kwartałem 2007 roku: Liczba mieszkańców Polski korzystających...