Wycieczka do Hiszpanii, co warto wiedzieć zanim wyruszysz w podróż

Planując zagraniczną wycieczkę zawsze należy zapoznać się ze zwyczajami panującymi w kraju który planujemy odwiedzić. Hiszpania to miejsce, które kojarzy nam się z gorącym temperamentem jego mieszkańców, przepięknym krajobrazem i pysznym jedzeniem. Pamiętajmy, że nawet najlepszą wycieczkę może popsuć nieporozumienie lub sytuacja, która będzie wynikała z naszej nieznajomości kultury obowiązującej w danym kraju.

Zanim wyruszysz w podróż

Planowanie wycieczki to miły element podróżowania. Zabierając się do tego odpowiednio wcześniej, minimalizujesz ryzyko nudzenia się w nieznanym miejscu lub wielogodzinnego błądzenia po mieście. Aby w pełni zrelaksować się podczas zagranicznych wojaży warto zapewnić bezpieczeństwo naszemu mieszkaniu. Natomiast samochód najlepiej zostawić na parkingu znajdującym się w pobliżu lotniska, takim jak np. START Parking na Okęciu w Warszawie czy poznańskiej Ławicy. Pamiętaj o spakowaniu bagażu zgodnie z wytycznymi przewidzianymi przez wybraną linię lotniczą. Na czas nieobecności w domu daj klucze zaufanemu sąsiadowi lub przyjacielowi. Podleje kwiaty, sprawdzi czy wszystko jest w porządku i od czasu do czasu zapali światło stwarzając pozory, że domownicy są obecni.

Język, zakupy, przechodzenie na czerwonym świetle i pieniądze

Hiszpania jest zróżnicowana językowo – popularne turystycznie regiony, takie jak Katalonia czy Walencja, to miejsca, w których bez problemu możemy posługiwać się językiem angielskim. Jeżeli wybieramy się w inne, mniej popularne miejsca, warto mieć ze sobą słownik lub rozmówki polsko-hiszpańskie. Banki w Hiszpanii są czynne zazwyczaj w godzinach 8:00–13-14:00. Dlatego jeżeli planujemy jakieś transakcje, należy zrobić to jak najwcześniej. Płacąc kartą zawsze będziemy poproszeni o jednoczesne okazanie dokumentu tożsamości. Supermarkety w całej Hiszpanii są nieczynne w niedzielę oraz w niektórych regionach również w sobotę.


Siesta i zamknięte urzędy

Siesta jest sposobem na radzenie sobie z upałami szczególnie w miesiącach letnich. Słynna „hora sexta” odbywa się zazwyczaj popołudniem, mniej więcej od 16:00 do 17:30. Wówczas nie można nic załatwić, zwiedzić a nawet kupić. Ulice pustoszeją a tubylcy odpoczywają. Nie pozostaje nam wówczas nic innego, jak przyłączyć się do tej przerwy i spędzić ją np. na plaży. Jeżeli planujesz urlop w sierpniu to weź po uwagę fakt, że robią to wtedy również Hiszpanie, szczególnie ci z okolic Madrytu i Walencji. W tym czasie te rejony są niemal uśpione. Wiele miejsc jest nieczynnych – nierzadko nawet przez cały miesiąc.

Ciekawostki

W hiszpańskich autobusach i środkach transportu jest kategoryczny zakaz jedzenia. W Hiszpanii oficjalnie nie wolno przechodzić na czerwonym świetle – jednak złamanie tego zakazu nie jest w żaden sposób sankcjonowane, robimy to na własną odpowiedzialność.

Zobacz też: Gdzie wyjechać na letni wypoczynek

Jak wybrać parking przy lotnisku? Kilka istotnych informacji
Lotnisko Katowice to bez dwóch zdań jeden z najpopularniejszych międzynarodowych portów lotniczych w...
Co warto wiedzieć na temat parkingu przy lotnisku?
Podróże samolotami pozwalają zaoszczędzić wiele czasu i są niezwykle bezpieczne. Jednak takie rozwiązanie...
Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...
Malediwy - problemy tonącego państwa i rozwiązania dla turystów
Łącząc oferty wszystkich hoteli na Malediwach otrzymamy 17 tys. miejsc noclegowych na 80 wyspach o powierzchni...
Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy- ukryta perła polskiej turystyki
Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy to miejsce magiczne, które zachwyca pięknymi formacjami skalnymi...
Paryż - nie tylko dla zakochanych.
Miasto miłości, trendów mody, ale przede wszystkim stolica Francji. Określeń na Paryż mamy wiele. Nie...