Bałtyk to morze stosunkowo niewielkie (427,4 tys. km2) i płytkie (52,4 m). W linii prostej liczy ok. 1300 km długości. Bałtyk jest morzem śródlądowym, połączonym z Oceanem Atlantyckim przez cieśniny duńskie i Morze Północne. Posiada znacznie niższy stopień zasolenia niż inne morza. Z tego też powodu bałtycka flora i fauna nie są zbytnio urozmaicone. W Bałtyku żyje jedynie około dwustu gatunków roślin. Przeważają glony, np. często wyrzucany na piasek morszczyn czy krasnorosty. W falach południowego Bałtyku żyją różnorodne mięczaki i skorupiaki oraz 26 gatunków ryb morskich i wędrownych, m.in. śledzie, szproty, dorsze, płastugi (np. flądra) oraz wędrowne węgorze i łososie. Spośród ssaków w wodach Bałtyku pluskają się foki i morświny.
Polskie wybrzeże jest mało zróżnicowane, z wyjątkiem odcinków klifowych( Woliński Park Narodowy, Rozewie, Kępa Redłowska ) i mierzei dlatego trudno tu wyróżnić mniejsze rejony turystyczne. Pod względem nasilenia ruchu takie rejony wyznaczają zasięgi oddziaływania poszczególnych miejscowości lub ich grup. Dla uproszczenia przyjęto podział Wybrzeża na trzy pobrzeża : Szczecińskie, Koszalińskie i Gdańskie zgodnie z podziałem Polski na regiony fizyczno-geograficzne według J. Kondrackiego.
Wybrzeże Morza Bałtyckiego to region chętnie odwiedzany przez turystów krajowych. Ruch turystyczny ma zasadniczo sezonowy charakter (okres letni). Ewidentną zaletą polskiego wybrzeża są piaszczyste, szerokie plaże uważane za jedne z najładniejszych w Europie oraz wały wydmowe i ciągnące się na ich zapleczu lasy. Wyjątkowo atrakcyjne są piaszczyste mierzeje odcinające od morza spokojne zatoki, zalewy bądź jeziora przybrzeżne. Niestety niska temperatura wód Bałtyku raczej zniechęca turystów zagranicznych do pobytu nad polskim morzem, tym bardziej że ceny w pełni sezonu mogą być wyższe niż w uznanych kurortach nad Morzem Śródziemnym. Nad Bałtykiem dominuje turystyka wypoczynkowa, obok kempingów ( założone tu kempingi należą do najobszerniejszych w Polsce) i pól namiotowych liczne są ośrodki całoroczne, jak również luksusowe hotele. Baza noclegowa nad morzem jest mocno rozwinięta tak więc każdy turysta znajdzie tu odpowiednia dla siebie nocleg, kwaterę. Obiekty wypoczynkowe skupiają się w ok. 60 miejscowościach nadmorskich. Wybrzeże zajmuje pierwsze miejsce wśród regionów turystycznych Polski pod względem liczby miejsc noclegowych. Najbardziej trwałą i wykorzystaną całorocznie bazą noclegową dysponują uzdrowiska takie jak Kołobrzeg, Świnoujście i Sopot oraz większe miasta jak np. Gdańsk i Szczecin.
Szukasz noclegu nad morzem – noclegi nad morzem.