Wodospad Szklarki – dlaczego warto go odwiedzić?

Fenomen Wodospadu Szklarki

Wodospad Szklarki jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. Jest to drugi pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy, zaraz za Wodospadem Kamieńczyka. Jego wysokość wynosi około trzynastu metrów, a znajduje się na wysokości 525 metrów nad poziomem morza. Wodospad Szklarki znajduje się na terenie Piechowic w województwie dolnośląskim. Wodospad nie jest co prawda najwyższy, jednak ma niepowtarzalny urok. Dlatego wiele osób decyduje się na odwiedzenie tego miejsca. Dzięki temu możliwe jest poczucie wyjątkowego klimatu okolicy. Wodospad Szklarki jest prawie połowę niższy niż znajdujący się w niewielkiej odległości Wodospad Kamieńczyka. Wycieczka nad Wodospad Szklarki nie powinna nikomu sprawić trudności, ponieważ nie będzie to zbyt męcząca wyprawa. Trasa jest łatwa i przyjemna – świetnie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi. Można ją pokonać nawet z pociechami w wózkach.

Dojazd i parking

Wodospad Szklarki znajduje się w okolicach Szklarskiej Poręby, w w odległości około dwóch i pół kilometra od centrum miasta. Samochód najlepiej pozostawić na parkingu, który znajduje się przy drodze łączącej Szklarską Porębę wraz z Jelenią Górą. Można tam znaleźć kilkadziesiąt miejsc parkingowych, dlatego na pewno bez większych problemów uda się zaparkować samochód. Warto dodać, że parking jest bezpłatny, co jest jego zdecydowaną zaletą.

W okolice wodospadu z powodzeniem można również dotrzeć komunikacją miejską. W tym przypadku należy wybrać dowolny autobus kursujący do Szklarskiej Poręby. Możliwe jest również skorzystanie z kolei, jednak w tej sytuacji należy przygotować się na marsz, który będzie trwał około trzydziestu minut. Jak widać możliwości jest wiele, dlatego każdy może wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję dojazdu.

 

 

 

Szlak do Wodospadu Szklarki

Wycieczka do Wodospadu Szklarki rozpoczyna się na parkingu, na którym można bezpieczne pozostawić swój samochód. Najpierw należy przejść pod bramą, a następnie kierować się przez mostek w lewo. W napotkanej budce należy wnieść opłatę za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego. Aktualnie opłata za wstęp do parku wynosi osiem złotych. Za budką można znaleźć drugi mostek, za którym należy skręcić w prawo. Natomiast za trzecim mostkiem rozpoczyna się właściwy szlak, którym trzeba się kierować, aby dojść do celu. Szlak przebiega przez wąwóz wzdłuż potoku Szklarka.

Na trasie do Wodospadu Szklarki można znaleźć liczne formacje skalne, które prezentują się bardzo ciekawie. Przy samej kaskadzie można znaleźć niewielkie, ale bardzo klimatyczne schronisko “Kochanówka”. Oprócz tego na miejscu znajdują się również liczne stragany. Dawniej, przy wodospadzie znajdowała się gospoda, która cieszyła się ogromną popularnością wśród turystów i była bardzo chętnie przez nich odwiedzana.

W niedalekiej odległości za wodospadem znajduje się metalowa platforma, z której możliwe jest podziwianie pięknych widoków. Wodospad z tej perspektywy prezentuje się niezwykle korzystnie, dlatego warto się zdecydować na odwiedzenie tego punktu widokowego. Kaskada zwęża się, co sprawia, że możliwe jest zaobserwowanie takiego zjawiska jak kolisty kocioł eworsyjny. Możliwe jest również wyjście jeszcze wyżej. Po prawej stronie umieszczone są kamienne schody, z których można skorzystać w drodze do celu. Dalsza część szlaku prowadzi do Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Szacowany czas jego przejścia to około dwie i pół godziny.

Wodospad Szklarki to miejsce, które jest niepowtarzalne. Dlatego warto je odwiedzić podczas pobytu w okolicy. Najlepszą porą zdecydowanie jest jesień. Kolorowe liście otulające wodospad, dodają mu niezwykłego uroku. Poza sezonem, na trasie można również znaleźć także mniejszą ilość turystów, co w pozytywny sposób wpłynie na odbiór tego wyjątkowego miejsca.

Praktyczne wskazówki

  • W niedalekiej odległości od wodospadu znajduje się bezpłatny parking, na którym można zostawić swój pojazd.
  • Czas przejścia z parkingu do wodospadu wynosi jedynie piętnaście minut.
  • Warto pamiętać o tym, że wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatne. Aktualnie koszt wynosi osiem złotych od osoby.
  • Nad wodospad z powodzeniem można się wybrać wraz z małymi dziećmi, trasa jest łatwa i przyjemna.
  • W okolicy znajduje się również klimatyczne schronisko, do którego warto wstąpić.
Poszukiwany Wakacyjny Zwiadowca Kraju
Jak plażowanie, to w Egipcie, jak narty, to we Włoszech, jak romantyczny weekend, to w Paryżu... Czy...