Wingfoil – fakty, które warto znać!

W sportach wodnych wyróżniamy dyscypliny, takie jak kitesurfing lub windsurfing, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Od niedawna do tej grupy dołączyła również nowa dyscyplina, jaką jest wingfoil. Co to za dyscyplina i czym wyróżnia się na tle pozostałych? Przede wszystkim stanowi ona połączenie kitesurfingu z windsurfingiem. Różnica polega jednak na tym, iż w przypadku wingfoila, to my trzymamy skrzydło w rękach. Nie jest więc ono przymocowane do niczego jak w przypadku windsurfingu. Tu do deski przypięty jest foil, który przy odpowiedniej prędkości wynosi nas nad powierzchnię wody. To właśnie dlatego wingfoil wygląda nieco inaczej od dotychczasowych sportów wodnych.

Kursy kitesurfingu, a wingfoila – czym się różnią?

Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, sporty wodne wymagają przede wszystkim optymalnych warunków pogodowych, a mianowicie wiatru, który napędza skrzydło. Oferowane więc przez szkoły sportowe kursy kitesurfingu, odbywają się pod warunkiem, iż pogoda na to pozwala. Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku wingfoila, który stanowi doskonałą alternatywę na warunki słabowiatrowe. Nie wymaga on dużego zapotrzebowania na wiatr, w związku z czym polecany jest osobom rozpoczynającym swoją przygodę z tego typu aktywnością. Wystarczy dobrze dobrany sprzęt i już jesteśmy w stanie popłynąć, wypompować i wejść w tzw. lewitację. Szkolenia z zakresu wingfoila mogą odbywać się przy słabszych i lepszych warunkach pogodowych, również poza typowym sezonem. Jest to powód, dla którego wiele osób decyduje się właśnie na wingfoil, a nie na kursy kitesurfingu.

 

Czy nauka windsurfingu jest trudniejsza od wingfoila?

Tak jak kilkukrotnie wspomnieliśmy, wingfoil różni się od pozostałych dyscyplin sportów wodnych, co wpływa na jego dużą atrakcyjność. Jeżeli więc zastanawiasz się nad skorzystaniem z profesjonalnych szkoleń wingfoila, a jednocześnie jesteś ciekaw, czy jego nauka jest łatwiejsza niż np. nauka windsurifngu, odpowiedź brzmi: tak! Z racji tego, że wingfoil stanowi idealne połączenie wybranych dyscyplin sportów wodnych, można śmiało przyznać, że stanowi on najlepsze rozwiązanie dla osób początkujących, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tego typu aktywnością. Jest on najbezpieczniejszy i najmniej wymagający, szczególnie jeżeli nie należymy do zbyt odważnych i pewnych na wodzie osób. Jest to również świetna opcja dla tych, którzy boją się silnego i nieprzewidywalnego wiatru. W związku z tym można stwierdzić, iż nauka windsurfingu, czy kitesurfingu jest nieco trudniejsza od nauki wingfoila. Spróbuj swoich sił osobiście i przekonaj się, czy to sport dla Ciebie!

Globus dekoracyjny - odkryj magię całego świata w Twoim biurze czy w domu
Globusy dekoracyjne stanowią niezwykle uniwersalne i estetyczne elementy, które doskonale wpasowują się...