Wielkie szachowe wydarzenie po raz drugi w Trzciance – II Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. Ferdynanda Dziedzica już w marcu!!!

Już 4 marca szachowi arcymistrzowie, w tym wielki Alexei Shirov, zawitają do Trzcianki w województwie wielkopolskim, aby wziąć udział w II Międzynarodowym Memoriale Szachowym im. Ferdynanda Dziedzica. To największy jednodniowy turniej szachowy w Polsce z pulą nagród wynoszącą ponad 50 tysięcy złotych. Każdy może zagrać z mistrzem, zapisy trwają do 3 marca.

To już druga edycja turnieju zorganizowanego dla upamiętnienia Ferdynanda Dziedzica – zasłużonego szachisty z pierwszą kategorią, sędziego klasy pierwszej i niezwykłego trenera.

Już 4 marca znów będzie można podziwiać zawodników szachowych najwyższej klasy, którzy wezmą udział w II Memoriale Szachowym im. Ferdynanda Dziedzica, największym jednodniowym turnieju szachowym w Polsce o najwyższej światowej randze nadanej przez Międzynarodową Federację Szachową. Gwiazdą turnieju będzie Alexei Shirov, łotewski szachista reprezentujący Hiszpanię, który od 1990 roku posiada tytuł arcymistrza. W 1998 roku Alexei Shirov wygrał mecz o prawo gry o tytuł mistrza świata, pretendujący go do zmierzenia się z Garrim Kasprowem. Do meczu jednak nie doszło ze względu na rozłam na szachowym szczycie, ale od tego czasu określa się go jako człowieka, przed którym ,,uciekał” sam Kasparow. 

Alexei Shirov nie będzie jedyną gwiazdą obecną na turnieju. Mimo, że zapisy trwają niespełna dwa tygodnie, na liście startowej znajduje się już teraz wielu byłych i obecnych arcymistrzów szachowych, między innymi Arkadij Naiditsch, najlepszy niemiecki szachista, Kamil Mitoń, polski arcymistrz od 2002 roku,  były mistrz Świata Juniorów do lat 12 i mistrz Polski w tej samej kategorii, Jacek Gdański, były wicemistrz Świata Juniorów do lat 20. Na turnieju pojawią się także: ubiegłoroczny zdobywca trzeciego miejsca Michał Krasenkow, wielokrotny reprezentant Polski na olimpiadach szachowych i medalista drużynowych Mistrzostw Europy, Bartłomiej Macieja, indywidualny mistrz Europy z 2002 roku i wielokrotny medalista mistrzostw Polski w szachach, czy drużynowy Mistrz Świata w rozwiązywaniu zadań szachowych – Kacper Piorun. W kategorii kobiet do zmagań staną m.in. pochodząca z Meksyku mistrzyni Alejandra Guerrero Rodrigez czy Rosjanka Ilena Krasenkova.


Turniej będzie otwarty dla wszystkich zawodników i każdy będzie mógł zmierzyć się z najlepszymi. Zawody będą rozgrywane systemem szwajcarskim, na dystansie 9 rund, 15 minut na zawodnika. Organizatorzy zapraszają do zapisów wszystkich miłośników tej królewskiej gry. Na podopiecznych słynnego trenera czeka bój w specjalnej kategorii Najlepszy wychowanek Ferdynanda Dziedzica. Nie lada gratka czeka też na kibiców, którzy nie tylko będą mieli okazję podziwiać arcymistrzów w akcji, ale jednocześnie będą mogli osobiście zapytać swoich idoli o najbardziej skomplikowane szachowe posunięcia.

Ubiegłoroczny Memoriał cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, gromadząc ponad 160 uczestników z Polski, Francji, USA, Ukrainy i Rosji. Miłośnicy tej królewskiej gry z dużym zapałem śledzili zmagania arcymistrzów, doskonałych szachistów i amatorów – graczy z zamiłowania. ,,Mieliśmy ambicje zostać największym jednodniowym turniejem szachowym w Polsce i udało się. Dziś mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy nawet więcej. Nie ma na świecie drugiego takiego jednodniowego turnieju, który może pochwalić się taką obsadą i taką pulą nagród. Napełnia nas to radością, bo to przecież dopiero druga edycja, a już mocno zaznaczyliśmy się na turniejowej mapie szachowej” – mówi Maciej Cybulski, organizator ds. sportowych i jednocześnie inicjator całego turnieju.

Jednym z głównym sponsorów turnieju jest agencja Public Relations Partner of Promotion.

 

###

Ferdynand Dziedzic był zawodnikiem z pierwszą kategorią, sędzią klasy pierwszej i wychowawcą wielu pokoleń szachistów w Trzciance. Jego największą pasją były szachy. Grał i wygrywał, ale nie poprzestał na tym. Chciał, aby miłość do szachów poczuli także jego uczniowie i rzeczywiście – jego wychowankowie z sukcesami startują w turniejach już nie tylko polskich, ale też międzynarodowych. Pracował jako instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury, a także jako organizator turniejów, m.in. był inicjatorem i organizatorem Memoriału Szachowego im. Ireny Krawiec. Ferdynand Dziedzic za pracę zawodową i społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorową “Zasłużony dla Województwa Pilskiego i Poznańskiego”. Aby upamiętnić jego dokonania trzcianecka młodzież z Młodzieżowego klubu Sportowego MDK postanowiła zorganizować wydarzenie, o jakim on zawsze marzył – największy jednodniowy turniej w Polsce. I Memoriał im. Ferdynanda Dziedzica odbył się w Trzciance 6 marca 2011 roku, jego zwycięzcą został Orest Gritsak z Ukrainy.

 
Źródło: PR

Zagraj a przy odrobinie szczęścia wygrasz weekend w Wiedniu dla 2 osób
Zagraj w naszym quizie o winie, a przy odrobinie szczęścia wygrasz weekend w Wiedniu dla 2 osób,