Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Rozpoczęło się wielkie odliczanie! 10 stycznia 2010 wystartuje już XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona na rzecz dzieci z chorobami onkologicznymi, a ściślej na doposażenie klinik onkologicznych w sprzęt wysokospecjalistyczny.

GRAMY DLA…

To już druga zbiórka funduszy na pomoc dzieciom dotkniętych nowotworem. Podczas poprzedniego Finału, który również poświęcono tej trudnej tematyce, okazało się, że na realizację planów, jakie powzięli organizatorzy tego szczytnego przedsięwzięcia, brakuje nadal funduszy. Dzięki hojności ludzkich serc udało się wyposażyć 60 pracowni radiologicznych w nowoczesne aparaty USG. Zakupiono także ultrasonografy dla klinik onkologicznych oraz doposażono istniejące już pracownie rezonansu magnetycznego dla dzieci w aparaty anestezjologiczne.

To jednak mało. Nie wystarczyło niestety środków na zakup nowoczesnego sprzętu dla klinik onkologicznych takiego jak np. tomografy komputerowe, czy aparaty do neuronawigacji, które pozwalają na bardzo precyzyjne zdiagnozowanie położenia guza i następnie jego bezpieczne zoperowanie.

Aby z sukcesem zakończyć temat onkologii dziecięcej postanowiliśmy poświęcić mu jeszcze jeden Finał – informują organizatorzy na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jednocześnie wyrażają nadzieję, że dzięki hojności ludzi o dobrych sercach tegoroczna akcja odniesie porównywalny z wcześniejszymi sukces.

WOŚP NA ŚWIECIE

W akcję pomagania angażuje się cały świat. W zbiórkę pieniędzy zaangażował się nie tylko Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie. WOŚP zagra także w Paryżu w klubie Rexy, gdzie wystąpi Michał Kwiatkowski, zwycięzca „Szansy na sukces” i ostatniej edycji „Tańca z Gwiazdami”. W Nowym Yorku w Cricket Klubie wystąpi wielu artystów, a wśród nich m.in.: Artodogs, Abstrakcja, Kongo Bravo, czy The Krays. Tego dnia będzie królowała także muzyka lat 80’s, którą zaprezentuje prezenter dyskotekowy Maciej Mazurek z Polskiego Radia Wrocław.

Najbardziej okazale zapowiada się XVIII Finał w Edynburgu. Atrakcje zostały rozłożone na dwa dni. Koncertować będą Łzy i The Fox Gang. Dodatkowo przewidziano różnorodne loterie, licytacje i konkursy. Aby uatrakcyjnić proces zbierania pieniędzy wprowadzono bilety wstępu w cenie 3 funtów.

Akcję wesprze także Nottingham i Newcastle.

CO? GDZIE? – ATRAKCJE WOŚP

Każde z miast, które bierze udział w akcji przygotowało szereg atrakcji dla wszystkich ludzi dobrej woli, aby umilić im ten czas i sprawić, by dobrze się bawili, by pomaganie było przyjemnością. W planach są różnorodne zabawy i imprezy zamknięte takie jak: koncerty, wystawy fotograficzne, warsztaty plastyczne lub dyskoteki, w których uczestniczyć można po złożeniu datku do puszki.

Większości gier, zabaw, konkursów i akcji towarzyszyć będzie licytacja gadżetów WOŚP, gwiazd ekranu oraz udostępnionych przez prywatne osoby. Akcję wspiera nie tylko portal Allegro. Także twórcy wchodzącego do kin polskiego przeboju kinowego „Ciacho” obiecali przeznaczyć na konto WOŚP dochód uzyskany z biletów.

Mniejsze miasteczka i miasta zgodnie ze swoimi możliwościami oczywiście wesprą działania WOŚP, by uatrakcyjnić zbiórkę pieniędzy. Nie ma jednak co ukrywać, że najbardziej imponująco prezentuje się XVIII Finał w dużych miastach.

Dla Poznaniaków, Warszawiaków, mieszkańców Szczecina, Sochaczewa, Krakowa, Nowego Stawu, Józefowa i innych miast i miasteczek w Polsce przewidziano Bieg „Policz się z cukrzycą”. Uroczystego otwarcia dokona w Poznaniu Marcin Urbaś. Chętni mogą zgłaszać się za pomocą formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie: www.wosp.org.pl/final/bieg#formularzzgloszeniowy, osobiście w Biurze Fundacji WOŚP lub w Biurze Biegu albo pisząc na adres: bieg@wosp.poznan.pl. Termin zgłoszeń upływa 8 stycznia.

Kolorem symbolizującym bieg w całym kraju jest pomarańczowy, dlatego prosi się, aby każdy z biegnących miał na sobie coś w tej barwie np. bluzę, szalik, czy czapkę. Na uczestników czekają na mecie okolicznościowe medale, dyplomy, podziękowania za udział w akcji. Sponsorem oraz kubek gorącej herbaty Biegu „Policz się z cukrzycą” jest Grupa BPS Banki Spółdzielcze i Bank BPS. Udział w Biegu jest bezpłatny!

Na Podlasiu ruszy kolejna impreza samochodowa Automobilu Podlaskiego – XI Rajd Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Sprint Monte Krywlany”, podczas której będzie można wykazać się umiejętnościami w panowaniu nad autem. Warunkiem niezbędnym do uczestnictwa jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, sprawny technicznie samochód z ubezpieczeniami OC i NW oraz kask dla pilota i kierowcy. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegóły informacji dostępne są na stronie internetowej: www.ap.bialystok.pl. Całość z wpisowego będzie przekazana na wsparcie WOŚP. Ponadto każdy kto wesprze kwestujących kwotą 30 zł, będzie miał możliwość przejażdżki samochodem rajdowym. Gościem specjalnym rajdu będzie Kamil Butruk.

W Szczecinie impreza główna odbywać się będzie na Jasnych Błoniach. Na scenie przy fontannie zebrani będą mogli bawić się przy muzyce takich artystów jak: Monika Załoga i Karolina Wołyńska, Between, Sha i Czu, James Dead, Deleted, Semi Dry, Curcuma, Talm, Bluff, Listopad, Road Trip’s Over, Vinders oraz CarPets.

Pasjonaci militariów będą mogli obejrzeć pojazdy służb mundurowych, a wielbiciele starych aut modele samochodów udostępnione przez Muzeum Techniki Komunikacji oraz Klub Motocyklowy Cruiser.

Szczegółowe informacje oraz program XVIII Finału WOŚP w Szczecinie znaleźć można na stronie: mmszczecin.pl .

Mieszkańcy Warszawy będą mogli bawić się na Placu Defilad przy akompaniamencie takich artystów jak: Arka Noego, Zyga, Ares & The Tribe, Chico, Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni, Big Fat Mama, Jelonek, Kasia Kowalska, Ewelina Flinta, Justyna Steczkowska, Ira. Muzycznym wydarzeniem Finału warszawskiego będzie z pewnością Koncert „Woodstock ‘69”, podczas którego w nowych aranżacjach będzie można usłyszeć światowe przeboje, które królowały wtedy na scenie.

Dodatkowo fani motoryzacji będą mieli możliwość przejażdżki motocyklami, jakie udostępnią motocykliści z Free Group Eagels. Wśród maszyn największą atrakcją będą dwa zabytkowe, radzieckie motory M-72 z koszyczkami dla pasażerów.

Poznaniaków na scenie głównej na parkingu przed Zamkiem będzie bawić zespół Dżem. Poza tym XVIII Finał WOŚP wesprze zespół Audiofeels, Snowman, Maires, Jafia Namuel i Grażyna Łobaszewska.

Przygotowano także występ duetu Kaczorowski-Lipski oraz tradycyjnie gratkę dla wielbicieli motoryzacji – Rajd Samochodów Terenowych.

W Krakowie pierwszy dzień imprezy odbędzie się pod banderą muzyki klubowej. W Base Music Club wystąpią m.in.: Fusion F, Dominique Gatto, Millo, Domin & Suray. Ponadto z WOŚP kwestować będą: Reforma, Druga Strona Lustra, Revolda Sound System, Kontrkultura, K2, CF98, Cała Góra Barwinków. Dzień drugi koncertów zamknie rockoteka do białego rana.

We Wrocławiu XVIII Finał WOŚP odpędzie się w Centrum Kultury „Zamek”. W koncertach, których rozpoczęcie przewidziane jest na godzinę 14.00 wystąpią m.in.: Dupa Zbita, Krzyki, Comitiva, Armata, Duch Dwooch, Prowizorka, Defekt Muzgó i Zakaz Plakatowania.

Natomiast mieszkańcom Łodzi czas umilać będą koncerty gwiazd takich jak: Korozja, Spine, Delirium, Mindstream, Sidney Polak. Impreza, podzielona na dwa dni, odbędzie się w klubie SinCity. Do wstępu upoważniać będzie wejściówka w cenie 5zł/ piątek i 15zł/ sobota. Podczas zabawy przewidziane są rozliczne licytacje gadżetów, w tym koszulka i płyta Sydney’a Polaka. Cały dochód, jaki uzyskany zostanie podczas koncertów zasili konto Fundacji WOŚP.

Wszystkie gwiazdy deklarują, że koncerty w tym dniu dadzą bezpłatnie.

ARTYŚCI CHCĄ ZAROBIĆ NA WOŚP?

Mimo iż z ubiegłorocznym Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy związana była burza dotycząca rzekomych wymagań muzyków co do gaży za występy, w tegorocznej akcji nie zabraknie gwiazd, które zadeklarowały zagrać przynajmniej jeden koncert. Muzycy deklarują, że popierają inicjatywę, z którą wyszedł Jurek Owsiak. W oświadczeniu, jakie Arka Noego wysłała WOŚP po wspomnianych spekulacjach, czytamy:

W odniesieniu do informacji prasowych i zamieszczonych na portalach on-line informujemy i wyjaśniamy:

ARKA NOEGO nie pierwszy raz bierze udział w Finale Wielkiej Orkiestry. Za występ w Finałach WOSP, także we Wrocławiu nie pobierała i nie pobiera wynagrodzenia za występ.

Koszty związane z noclegami, wyżywieniem, transportem i obsługi technicznej naszej ok. 40-osobowej ekipy postanowił sfinansować Samorząd Województwa Dolnośląskiego poprzez wrocławską instytucję kultury, która nas na ten koncert zaprosiła.

Wyjaśniamy też, że od Wielkiej Orkiestry nie braliśmy i nie zamierzamy brać żadnych pieniędzy!

(…)

My popieramy to, co robi Jurek z Orkiestrą, dlatego zagramy we Wrocławiu i zaśpiewamy z nowej płyty: „Uwaga na zęby jadowitego węża, lepiej mówić prawdę ona zawsze zwycięża”.

Podobne oświadczenie pojawiło się na oficjalnej stronie zespołu Szymona Wydry, który również został pomówiony o chęć zarobienia na WOŚP.

TAK TO SIĘ ZACZĘŁO

Pierwszy Finał datuje się na 3 stycznia 1993 roku. Uzbierane pieniądze przeznaczono wtedy na kardiochirurgię dziecięcą Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Początkowo myślano o jednorazowym happeningu, jednak sukces, jaki został odniesiony, sprawił, że akcja nabrała znaczenia ogólnopolskiego i powołano do życia Fundację. Zebrano wówczas kwotę w wysokości 1 535 440,68 USD.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została zarejestrowana w Warszawie 2 marca 1993 roku z inicjatywy Jurka Owsiaka, Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego i Beaty Bethke.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest największą pozarządową organizacją charytatywną w Polsce, która ratuje życie wyposażając publiczne szpitale dziecięce w wysoce specjalistyczny, nowoczesny sprzęt medyczny. Fundacja WOŚP kupuje sprzęt dla oddziałów kardiochirurgicznych, neonatologicznych, onkologicznych, nefrologicznych, a także młodszych i intensywnej terapii – czytamy na stronie Fundacji.

Ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w atrakcjach, jakie zostały przygotowane w większych miastach, mają możliwość obejrzenia transmisji, którą w tym roku pokaże kanał TVN, TVP2, CANAL+. Ukoronowaniem akcji będzie tradycyjne już Światełko do nieba. Pokaz sztucznych ogni rozpocznie się o godzinie 20.00.

Co się robi? Się pomaga!

PF

No posts found