Wakacje za granicą

W związku z sezonem wakacyjnym uprzejmie przypominamy o istniejących narzędziach i serwisach Ministerstwa Spraw Zagranicznych skierowanych do podróżujących za granicę oraz o obowiązkach biur podróży:

1. Ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla podróżnych

W ostrzeżeniach MSZ znajdują się informacje dotyczące stanu zagrożenia w różnych krajach, jak i w poszczególnych miastach czy kurortach (niektóre komunikaty wskazują miejsca, które objęte są wyższym stopniem ostrzeżenia niż generalnie cały kraj). Treść każdego komunikatu pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu, zaś na stronie http://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ można z rozwijanej listy wybrać bezpośrednio konkretne państwo. W przypadku niektórych krajów pojawiają się także mapy z zaznaczeniem miejsc, które objęte są wyższym lub niższym stopniem ostrzeżenia.

Ostrzeżenia są także dostępne na portalu Polak za granicą http://polakzagranica.msz.gov.pl/, zawierającego aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi kraju do którego się Państwo wybierają. Można także pobrać bezpłatną aplikację iPolak  http://www.msz.gov.pl/pl/ipolak, która zawiera opisy krajów świata oraz dane kontaktowe do najbliższych placówek dyplomatycznych.

2. Portal Odyseusz

Wszystkim wyjeżdzającym lub planującym wyjazdy zagraniczne zalecamy korzystanie z portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Odyseusz https://odyseusz.msz.gov.pl/. W serwisie każdy, kto podróżuje za granicę może zgłosić swoją podróż. Dzięki temu, w sytuacjach nadzwyczajnych Ministerstwo Spraw Zagranicznych może podjąć kontakt z podróżnym i udzielić niezbędnych informacji np. poprzez wysłanie smsa lub nawiązanie kontaktu telefonicznego. Zachęcamy Państwa do rejestracji swojego wyjazdu w tym serwisie.

3. Obowiązki biura podróży

Jeśli podróżują Państwo z biurem podróży, przypominamy, że zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o usługach turystycznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 196 z późn. zm.) organizator turystyki jest obowiązany poinformować klienta o szczególnych zagrożeniach życia i zdrowia na odwiedzanych obszarach oraz o możliwości ubezpieczenia z tym związanego. Dotyczy to także zagrożeń powstałych po zawarciu umowy.

 

MSPORT.GOV.PL

Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Jak wybrać odpowiednią pojemność plecaka turystycznego?
Podróżowanie to pasja, która pozwala nam odkrywać nowe miejsca, poznawać różne kultury i tworzyć niezapomniane...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...