Wakacje dla powodzian

Spustoszenie i zniszczenie, jakie zostawiła po sobie tegoroczna powódź, pokazuje bezsilność człowieka w walce z żywiołem. Wiele rodzin straciło dorobek całego życia. Dla dorosłego człowieka to ogromny cios, więc tym trudniej wyobrazić sobie cierpienia najmłodszych. Kiedy dzieci z innych części kraju korzystają z wakacji, one muszą patrzeć, jak woda zabiera im książki, zabawki i dach nad głową.

W całej Polsce już od dawna trwa zbieranie ubrań, żywności, środków czystości dla powodzian. Z całego kraju napływają również oferty bezpłatnego wypoczynku dla poszkodowanych dzieci. Wyjazd nad morze czy w góry pozwoli chociaż na chwilę zapomnieć o traumatycznych przeżyciach.  Wielu młodych powodzian wyjechało już na zorganizowane wakacje, gdzie pod opieką wychowawców i psychologów będą mogły odbudować poczucie bezpieczeństwa.

Samorządowcy zapewniają, że bezpłatne kolonie obejmą wszystkich chętnych. Rodzice wielu dzieci zajęci są sprzątaniem i usuwaniem strat, dlatego w rolę opiekunów wcielają się także babcie i dziadkowie. Dla młodych powodzian przygotowano wiele ofert wczasów nad morzem, w polskich górach czy innych atrakcyjnych miejscach, gdzie będą mogły choć trochę skorzystać z wakacji.

W obliczu katastrofy Polacy pokazują jedność i troskę o drugiego człowieka. Pomoc materialna i duchowa z pewnością wiele znaczy dla powodzian. Pomaga także rząd, który na czwartkowym posiedzeniu specjalnym uchwalił zmianę przepisów, dzięki którym specjalna pomoc dotrze także do ofiar ostatniej powodzi na Dolnym Śląsku. Najważniejszy cel to odbudowa zalanych terenów, powrót do normalności. Szczególnie ważne jest, by odbudować psychikę najmłodszych, ponieważ bez wsparcia dorosłych nie poradzą sobie z tym problemem.

KJ

Wakacyjna Ustka
Położona 19 km na północny zachód od Słupska Ustka to typowy nadmorski kurort. Poza uzdrowiskami działa...
Mierzeja Helska i Wejherowo
Kaszuby Północne, w których skład wchodzi Mierzeja Helska, zajmują północny kraniec Polski przylegający...
Największe atrakcje Zakopanego
Zakopane (woj. małopolskie), zimowa stolica Polski, jest wczasowiskiem i największym w kraju ośrodkiem...
Największe atrakcje Zakopanego
Zakopane (woj. małopolskie), zimowa stolica Polski, jest wczasowiskiem i największym w kraju ośrodkiem...
Aktywny wypoczynek w Górach Świętokrzyskich
Położone w centralnej części pasa wyżyn środkowopolskich Góry Świętokrzyskie należą do najniższych gór...
Ciekawe i spokojne wakacje nad Bałtykiem
Wybierając się nad polskie morze większość wybiera takie miejscowości letniskowe jak Ustka, Dębki czy...