W Pacanowie questing kują

W Pacanowie rozpoczęły się prace nad nową atrakcją turystyczną: questami. Do wytyczenia szlaków „turystyki z zagadkami” przystąpiło Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka wspierane przez młodych adeptów przedsiębiorczości społecznej z Bałtowa.

Questing łączy w sobie elementy podchodów z poznawaniem dziedzictwa regionu. Wyposażony w bezpłatnie dostępną ulotkę turysta samodzielnie pokonuje trasę, rozwiązując po drodze szereg zagadek związanych z historią i kulturą miejsca.

W Pacanowie powstaną cztery ścieżki tego typu. Piąta dostępna będzie w pobliskiej Wiślicy. – To będzie dodatkowa atrakcja dla naszych gości. Dzięki questom prócz wizyty w naszym Centrum będą też mogli w ciekawy sposób poznać Pacanów i jego okolice – wyjaśnia Karolina Kępczyk, dyrektor ECB.

Oficjalna inauguracja projektu miała miejsce w środę 21 sierpnia br. W ECB odbyło się szkolenie na temat questingu, w którym uczestniczyli pracownicy Centrum oraz mieszkańcy Pacanowa. Na miejsce charakterystycznym żółtym retro autobusem dotarła również młodzież z grupy JuniorBałt, która pomaga w wytyczaniu nowych szlaków.

Bałtowscy juniorzy mają już za sobą udział w tworzeniu kilkunastu ścieżek w swoim regionie. Są też przykładem pobudzania lokalnych społeczności poprzez tworzenie nowych atrakcji dla turystów. 

Wizyta JuniorBałta w Pacanowie rozpoczęła współpracę dwóch spośród znanych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. – W Pacanowie dzielimy się swoim doświadczeniem pobudzania przedsiębiorczości społecznej – mówi Edyta Lenart, opiekunka JuniorBałta. – W naszym rozumieniu questing to narzędzie zwiększenia ruchu turystycznego, ale też sposób angażowania mieszkańców w dzielenie się dziedzictwem regionu.

Questing pozwala odkrywać mniej znane miejsca. Ma także swój wymiar promocyjny. – Przyciąga specyficzny typ turystów, pragnących autentycznych przeżyć i poznania walorów miejsc poprzez ich osobiste doświadczanie – tłumaczy Łukasz Wilczyński, certyfikowany trener questingu z agencji Planet PR, który prowadził szkolenie w Pacanowie.

Powstanie ścieżek questingowych w Pacanowie i Wiślicy uzyskało dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Młodzież z Bałtowa bierze w nim udział dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na realizację programu „Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej”.

 

PR

Pacanów - świat bajki dla dzieci i dla dorosłych
Pacanów - niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, znana dobrze z bajki "Koziołek Matołek",...