W listopadzie zwiedzaj za darmo

„Darmowy listopad w narodowych instytucjach kultury” to nowa inicjatywa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która od tego roku na stałe zagości w kulturalnym kalendarzu Polski. Minister Bogdan Zdrojewski zaprosił do udziału w niej cztery muzea: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałac w Wilanowie.

Jest to pierwsza wspólnie podjęta akcja tych placówek, której celem jest zachęcenie Polaków do czerpania z bogactwa, jakim jest dziedzictwo narodowe. Z bezpłatnej oferty kulturalno-edukacyjnej będą mogli skorzystać wszyscy – począwszy od seniorów po kilkuletnie dzieci. 

Kilka słów o projekcie

Przez cały listopad wszyscy będą mogli zwiedzać za darmo cztery największe narodowe instytucje kultury. Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałac w Wilanowie – instytucje podpisały 21 sierpnia bieżącego roku Porozumienie o Współpracy. Celem akcji jest zwiększenie dostępności do oferty kulturalnej i edukacyjnej w muzeach – Rezydencjach Królewskich.

Organizowane po raz pierwszy przedsięwzięcie zostanie zainaugurowane 31 października wystawą prezentującą cztery muzea – Rezydencje Królewskie oraz ich programy edukacyjne. 50 wielkoformatowych fotografii będzie można oglądać do 15 listopada 2012 roku w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich. Szef resortu kultury podkreśla, że nie będzie to jednorazowa akcja i że w najważniejszych narodowych instytucjach kultury jeden miesiąc powinien być wolny od opłat.

“Po obliczeniach ekonomicznych i sprawdzeniu frekwencji w najważniejszych muzeach i instytucjach narodowych podjąłem decyzję, że listopad na stałe będzie miesiącem wolnym od opłat dla zwiedzających” – poinformował minister Bogdan Zdrojewski.

Oferta edukacyjna – warsztaty dla małych i dużych

W ramach nowej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wybranych czterech muzeach zaplanowano 800 lekcji muzealnych, które również będą wolne od opłat.  Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników instytucji,  skierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, nawiązywać będą m.in. do idei nowoczesnego patriotyzmu.

Pełny wykaz zajęć edukacyjnych oraz godziny otwarcia są dostępne na stronach poszczególnych placówek:

www.lazienki-krolewskie.pl

www.wilanow-palac.pl

www.zamek-krolewski.pl

www.wawel.krakow.pl

___________________________________________ 

 

Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Pan Bogdan Zdrojewski. Główne zadania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to wspieranie i popularyzacja działalności kulturalnej i artystycznej – realizowane przede wszystkim przez nadzór nad instytucjami z obszaru teatru, muzyki, plastyki i filmu.

PR

No posts found