W górach też są karuzele!

 

Góry – to słowo potrafi przyspieszyć bicie serca, a kiedy jeszcze dodamy do tego – góry w zimie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki widzimy czarne szczyty, delikatnie oprószone śniegiem, a wokół bezkresną przestrzeń i biel. No ale – karuzela w górach? To już brzmi niemal egzotycznie. Tymczasem właśnie karuzela, górska karuzela, stoi dumnie w sercu włoskich Dolomitów.

Jak wygląda idealny, zimowy krajobraz? Może tak… Wyobraźmy sobie słoneczne szczyty pokryte grubą warstwą śniegu. Do tego duża ilość poszarpanych grani, a pomiędzy nimi malownicze doliny wtulone w majestatyczne szczyty gór. I setki kilometrów zróżnicowanych tras narciarskich. Oto Dolomity. Ich główny łańcuch rozciąga się w północnych Włoszech na długości ok. 80 km i jest zupełnie inny niż Alpy, choćby w sąsiedniej Austrii. Wyróżnia go przede wszystkim bogactwo form związane z odmiennością geologiczną. Ale to co dla tych gór znamienne, leży u podnóży górskich szczytów. To właśnie doliny, oddzielające od siebie poszczególne skalne grupy, skupione w charakterystyczne „gniazda”.

Jedną z takich grup jest Gruppo Sella. Najwyższe szczyty osiągają tu 3152 metrów n.p.m. Masyw Sella oplata swymi ramionami unikalna na skalę światową – narciarska karuzela, którą tworzą cztery ośrodki narciarskie i ponad 500 km tras, zwana Sella Ronda. Nazwa nadana została jeszcze przez Ladinów, rdzenną ludność, która w zamierzchłych czasach wokół masywu Sella wytyczyła szlaki łączące osady. A dlaczego karuzela? Wyjątkowy układ skał sprawia, że wokół jednego szczytu można jeździć na nartach praktycznie przez cały dzień, zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub w przeciwnym. W sumie mamy do pokonania cztery przełęcze, czyli Passo Sella, Passo Gardena, Passo Campolongo i Passo Pordoi, z których zjeżdżamy do czterech dolin: Val Gardena, Val di Fassa, Val di Alta Badia i Val di Livinallongo.

Jedną z najciekawszych jest Val Gardena. Ta malownicza dolina, otoczona dziko postrzępionymi górskimi wierzchołkami tworzy Sella Rondę. Można tu dojechać wybierając dwa warianty: trudniejszy przez Ponte Gardena lub łatwiejszy przez Chiusa i Lajener Reid. Bez względu na to jaką trasę wybierzemy naszym oczom ukarzą się prawdziwe alpejskie olbrzymy: Sasso Lubgo (3181 m n.p.m.), Sassopiatto (2958 m n.p.m.) oraz Piz de Sella (2284 m n.p.m.). Val Gardena jest jedną z najpiękniejszych dolin Dolomitów. Słoneczne  stoki, doskonałe warunki i  rozgrywające się tu zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim sprawiają, iż dolina cieszy się popularnością wśród sympatyków narciarstwa w całej Europie.

Val Gardena to także dobre miejsce do jazdy, ze względu na szeroką ofertę stoków o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy narciarskie sięgają wysokości 2518 m n.p.m., a szczyty górskie 3181 m n.p.m. Łącznie do dyspozycji narciarzy jest 175 km tras obsługiwanych przez łącznie 77 (9 gondol, 31 wyciagów krzesełkowych, 37 orczyków) wyciągów. Za najpiękniejszą trasę tej doliny uważa się 3 km odcinek „Dreier”, prowadzący z Ciampinoi. Urzekające widoki, specyficzne nastrój, sprawiają iż zjazd staje się czymś więcej niż tylko typowym zjazdem na nartach.  W jednym z miast na trasie Selva Val Gardena, znajduje się kościół z ciekawym ołtarzem w stylu gotyku płomienistego.

W niemal bezpośrednim sąsiedztwie Val Gardeny znajduje się stacja Alpe Di Siusi. Ta licząca 60 km tras stacja narciarska, będąca największym wysokogórskim płaskowyżem (57 km²) w Europie, słynie z wyjątkowego nasłonecznienia (250 słonecznych dni w roku) oraz dużej liczby tras łatwych (34%) i średnich (63%). Szczególnie można ją polecić rodzinom z dziećmi i początkującym narciarzom. Atrakcją tego miejsca jest trasa Alpe di Siusi Witch Router, prowadząca przez najbardziej widokowe zakątki regionu, w których według legendy niegdyś odbywały się sabaty czarownic zamieszkujących rejony gór Schlern. Stację obsługują w sumie 21 wyciągi: 1 gondola, 14 wyciągów krzesełkowych i 6 orczyków).

Wracając na samą Sella Rondę musimy pamiętać, aby mieć odpowiedni ski-pass. W każdej z miejscowości leżącej na szlaku Sella Rondy możemy kupić ski-pass na daną dolinę. Ale jeśli będziemy chcieli przejechać do sąsiedniej – nie będzie on już przydatny. Jedynym właściwym rozwiązaniem jest zakupienie ski-passu zwanego Dolomiti Superski, ważnego zresztą nie tylko wokół Sella Rondy, ale w ponad 50 centrach narciarskich, na 1220 km tras i 460 wyciągach. Taki karnet można zakupić przygotowując się do wyjazdu także w Polsce, np. w biurze podróży Wygoda Travel Group.

Wyprawę na Sella Rondę najlepiej rozpocząć jak najwcześniej (wyciągi ruszają już o 8.30), by wrócić bezpiecznie w okolicę hotelu nie później niż o 15.00. Karuzela dostarcza poza atrakcjami narciarskimi, niezwykłe przeżycia estetyczne. Można wjechać kolejką linową na halę Belvedere, by móc podziwiać z jednej strony słynną Gruppo Sella, a z drugiej masyw Marmolady, najwyższego szczytu Dolomitów (3342 m n.p.m.). Możemy także  płynnie przedostać się do Południowego Tyrolu, gdzie szczyty gór sięgają 3 tys. n.p.m. i są dwujęzyczne – włoskie i niemieckie. Z  kolei w Corvara, jednym z miasteczek położonych na trasie Sella Ronda jest kilka wodospadów, które po zamarznięciu są wykorzystywane do wspinaczki (tzw. ice climbing).

Nie sposób nie wspomnieć też o kurorcie Alta Baldia. Usytuowany wokół miejscowości Corvara u podnóża masywu Sella jest jednym z najciekawiej położonych w regionie. Łącznie powstało tu 130 km urozmaiconych tras zjazdowych obsługiwanych przez 52 wyciągi (30 krzesełkowych, 13 orczyków i 8 gondol). Trasy Alta Badii są połączone z jednej strony z trasami regionu Arabba/Marmolada z drugiej zaś z Val Gardeną, a wraz z położonymi po przeciwnej stronie masywu wyciągami Val di Fassa tworzą właśnie Sella Rondę. Przeważająca liczba tras łatwych (70 km) i średnich (53 km) sprawia, iż Alta Badia jest dobrym miejscem do ćwiczeń techniki carvingu, czyli jazdy na krawędziach nart. Alta Badldia znajduje się niecałe 20 km od stacji Kroplantz, prawdziwego raju dla rodzin z dziećmi, gdzie można zleźć specjalnie przygotowane trasy a nawet przedszkola dla dzieci od lat 3. Ale to już materiał na zupełnie inną opowieść.

Ostatni zakręt na karuzeli, kierunek Arabba, gdzie dominują szlaki czerwone i czarne, polecane raczej dla wytrawnych narciarzy. Jeśli zbliża się 15.00, to znak że należy powoli wracać, bo Dolomity choć piękne, są również potężne i lepiej nie narazić się na problemy z powrotem do  miejsca zakwaterowania.

Sella Ronda może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Opis wszystkich tras i miejsc to  materiał na dobry przewodnik. Ale wrażenia, niezapomniane! Nie dziwi zatem fakt, że wkrótce po zejściu z karuzeli, pojawia się dobrze znane uczucie z dzieciństwa, aby jak  najszybciej na nią wrócić..

Więcej informacji na: www.wygodatravel.pl.

 

O firmie Wygoda Travel Group

Wygoda Travel Group to wiodący touroperator zimowy i agent turystyczny rekomendowany przez Krakowską Izbę Turystyki. Istnieje na rynku od 2001 roku. Zapewnia profesjonalną obsługę w zakresie turystyki wyjazdowej, przyjazdowej i biznesowej. Firma otrzymała w 2005 i 2008 roku tytuł Lidera Polskiej Turystyki przyznawany przez miesięcznik Rynek Podróży oraz Różę Kolumba przyznaną przez redakcję “Wiadomości Turystycznych”.

Źródło: PR

Wielka grecka przygoda: poradnik dla podróżujących
Grecja, kraj o bogatej historii, kulturze i niezwykłych krajobrazach, jest jednym z najbardziej pożądanych...
Wakacje nad jeziorami
Spędzanie wakacji nad jeziorem to nic innego jak marzenie o beztroskim lenistwie, które nagle materializuje...
Podróże zagraniczne: Praktyczne porady i wskazówki dla podróżujących
Podróże zagraniczne to nie tylko okazja do zwiedzania niezwykłych miejsc, ale także do poznawania nowych...
Praga: Tętniąca życiem korona Europy
Praga, znana również jako “Złote Miasto”, “Miasto Stu Wież” czy “Korona...
Męska kurtka przejściowa? Czym się wyróżnia?
Powrót ciepłych czasów zbliża się coraz większymi krokami, przez co niejedna osoba zastanawia się, jak...
Przyciągający magnetyzm gór? Celebrowanie górskich wędrówek po odpowiednim przygotowaniu
Góry od zarania dziejów były symbolem niedostępności i wyjątkowości. Przyciągają wędrowców szukających...