Via Regia. Trasa, która wciąga na dłużej.

Via Regia, lepiej znana jako Droga Królewska, jest bez wątpienia najbardziej obleganą przez turystów trasą spacerową w Krakowie. Choć jej długość nie imponuje, na zwiedzenie tego krótkiego odcinka należy poświęcić cały dzień. Ci, którzy chcą dokładniej poznać znajdujące się na trasie zabytki i zwiedzić wybrane muzea, przybywają do dawnej stolicy Polski na dłużej. W sercu Starego Miasta czeka na nich niejeden hotel Kraków też może pochwalić się licznym apartamentami hotelowymi urządzonymi w starych kamienicach. Bo tu wszystko, nawet baza noclegowa, musi mieć swą historyczną atmosferę.

Krótka, lecz pełna atrakcji


Trasa, którą niegdyś podążali władcy Polski podczas swych koronacji, rozpoczyna się poza murami Starego Miasta, przy kościele św. Floriana na Kleparzu. W jej sąsiedztwie znajduje się plac Matejki, oddzielony od Barbakanu i Plant jedynie ulicą. Via Regia prowadzi przez Bramę Floriańską w stronę Rynku Głównego, dalej zaś ulicą Grodzką aż do stóp wawelskiego wzgórza. Ten krótki, 2 kilometrowy odcinek można pokonać w godzinę, można też delektować się jego atrakcjami przez cały weekend. Same Sukiennice i mieszczące się w nich muzea (Galeria Malarstwa Polskiego oraz Podziemia Rynku) pochłaniają uwagę turystów na kilka godzin. A przecież jest jeszcze Kościół Mariacki i Zamek Królewski na Wawelu, które również zasługują na dokładne zwiedzenie.

Zabytki mniej znane


Tych mniej znanych zabytków, na które wielu turystów w pośpiechu nie zwraca uwagi, jest wiele. Większość z nich to kamienice – dawne pałace mieszczańskie, z których dziś większość służy jako restauracja czy hotel Kraków to również liczne świątynie, z których wiele znajduje się właśnie przy Drodze Królewskiej. Ten najważniejszy to Kościół Mariacki, jednak warto zwrócić uwagę na niewielkie, skromne i nieco zapomniane kościółki. Jest wśród nich kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym oraz kościółek św. Idziego sąsiadujący z Zamkiem Królewskim. Przy ulicy Grodzkiej zaś koniecznie trzeba zwrócić uwagę na barokową świątynię św. św. Piotra i Pawła oraz jego sąsiada – obronny kościół św. Andrzeja, będący jednym z najstarszych zabytków sakralnych na terenie Krakowa.

Piękny hotel w sercu Torunia
Wybierając się do Torunia, warto zawczasu zarezerwować hotel położony w centrum miasta, bo dzięki temu...
Apartament, hotel przy promenadzie z widokiem na morze
Polskie wybrzeże każdego roku przeżywa prawdziwe oblężenie i pojawia się tam wielu turystów szukających...
Blisko połowa gości hotelowych już płaci bonem turystycznym
Pierwsze dwa dni działania Polskiego Bonu Turystycznego za nami. Czy turyści już korzystają z tej formy...
Kraków - perła małopolski magnesem dla biznesu. Wynajem sal w tym mieście
Nie potrzeb nikogo przekonywać, że Kraków to jedno z największych polskich miast. Jest ono także jednym...
Gwiazdkowy system oceny hoteli. Co oznaczają gwiazdki hotelowe?
Liczba hotelowych gwiazdek jest często wyznacznikiem standardu oferowanych warunków. Przynajmniej taki...
Q Hotel Kraków Bronowice
W Krakowie znajdują się dwa Q Hotele - jeden w samym centrum miasta, a drugi w dzielnicy Bronowice. Drugi...