Twarda czy miękka? Jaką walizkę wybrać?

Walizki twarde i miękkie mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. To, co w oczach jednych jest plusem, dla drugich jest minusem. Co jednak wybrać? Czym się kierować przy wyborze walizki? Postaramy się spojrzeć na ten problem jak najbardziej obiektywnym wzrokiem.

Walizki twarde

Twarde walizki lepiej chronią swoją zawartość. Jeśli przewozisz ze sobą coś cennego, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia. Przewożona rzecz nie musi być nawet cenna, wystarczy, że będzie krucha.

„Walizki twarde rzadziej ulegają zniszczeniu. Trudniej wyrwać w nich dziurę, jednak mogą pęknąć pod zbyt dużym naciskiem. Niektóre posiadają dodatkowe wzmocnienia, dzięki którym stają się praktycznie kuloodporne. Po prostu łatwiej znoszą trudy podróży. Są także wodoodporne, przez co nie grozi im zalanie wnętrza. W bagażu rejestrowanym sprawdzają się pierwszorzędnie.”- mówi Anna Pustizzi z Tanie-Loty.pl

W bagażu podręcznym również świetnie chronią przewożone rzeczy, jednak kłopotem może być znalezienie na nie miejsca w schowkach w kabinie. Nie da się ich ułożyć elastycznie, potrzebują określonej, wymiarowej przestrzeni, na co rzadko kiedy można liczyć w samolocie.

Monika Kwiatkowska z Lotaro.pl ma kilka sugestii dotyczących wyboru odpowiedniej twardej walizki: “Jeżeli zakupimy walizkę twardą z materiału ABS, to wybieramy najtańszy z możliwych wariantów. Materiał ten nie jest elastyczny i w wyniku uderzeń bądź dużych naprężeń może ulec uszkodzeniu. Jeżeli podróżujemy często, a nasz bagaż lata w luku, zdecydowanie polecam walizki z poliwęglanu. To materiał bardzo wytrzymały, odporny na nacisk i uderzania. W taką walizkę warto zainwestować jeżeli podróżujemy często.”

Walizki miękkie

Walizki miękkie są przede wszystkim elastyczne. Można je wypchać po brzegi, aż do granic rozsądku. Włożenie do nich niewymiarowych rzeczy też nie powinno być problemem, po prostu w niektórych miejscach będą bardziej wystawać. Łatwo wepchnąć je w schowek nad głową, bo w większości dopasują się do kształtu pozostawionej wolnej przestrzeni. Dzięki temu zawsze znajdzie się dla nich miejsce i nie trzeba się męczyć z walizką pod fotelem podczas lotu.

Niestety, stosunkowo łatwo ulegają zniszczeniom w trakcie transportu. Materiał może zostać pocięty przez inne walizki i ostre kąty lotniskowej sortowni. Bardziej kruche przedmioty mogą nie wytrzymać takiego traktowania i ulec zniszczeniu. Zawinięcie ich w warstwę ubrań może być niewystarczającym rozwiązaniem.

“Co do walizek miękkich to są do wyboru różne materiały..Z pewnością rzadziej dochodzi do pęknięć w wyniku nacisku na walizkę. Jednym z najlepszych materiałów z których wykonane są walizki miękkie jest nylon. Poliester jest także materiałem wytrzymałym, warto zwrócić uwagę na jego grubość – walizki dobrej jakości posiadają oznaczenie 650D, chodzi o grubość materiału. Im wyższa wartość przed literą D, tym grubszy materiał.”- podpowiada Monika Kwiatkowska z Lotaro.pl. “Jedną z bardzo ważnych cech walizek miękkich jest ich lekkość. Jednak zdecydowanie więcej sprzedaje się walizek twardych. Głównym powodem wyboru tego rodzaju bagażu jest jego wygląd. Walizki twarde lepiej się prezentują, mają bogatszą gamę kolorów i wzorów. Niestety rzadko myślimy o przeznaczeniu walizki, o tym jak często będziemy podróżować, jakimi środkami transportu. A to głównie powinno wpływać na naszą decyzję o wyborze jej rodzaju.” -dodała.

Jak widzicie, wszystko zależy od Waszych potrzeb i celu podróżowania. Najwyraźniej warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w dwie wersje walizek i korzystać z nich w zależności od sytuacji.

 

 

No posts found