Turystyka pielgrzymkowa w Łodzi?

Region łódzki może stać się faktycznym zagłębiem turystyki religinej – uważa prof. dr hab.

Antoni Jackowski z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Krakowski naukowiec wygłosił wykład na ten temat 3 października podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Łodzi, zorganizowanej z okazji 70. rocznicy śmierci św. Faustyny Kowalskiej, patronki miasta.

Prof. Jackowski ocenił, że Łódź i region łódzki posiadają warunki, które mogą sprzyjać rozwojowi turystyki religijnej. Już wiele w tym zakresie zdziałano, ale, jak dodał, ciągle jeszcze dominują przyjazdy turystów pragnących zobaczyć Łódź przemysłową i kulturalną.

“Wydaje się, że należy wykorzystać wielką popularność kultu Bożego Miłosierdzia i św. Faustyny dla uświadomienia światu rangi Łodzi w tym zakresie” – uważa naukowiec z UJ. Jego zdaniem może również pomóc wielka estyma, jaką cieszy się w świecie o. Maksymilian Maria Kolbe oraz “szeroki zasięg oddziaływania nekropolii żydowskich i unikatowa mozaika wyznaniowa”.

“Rozpatrując strukturę miejsc kultu w Kościele rzymskokatolickim można stwierdzić, że Łódź wraz z całym regionem stanowi swego rodzaju ‘zagłębie’ miejsc związanych z czcią świętych i błogosławionych lub osób zmarłych w opinii świętości. Stawia to region w wyjątkowej sytuacji, jako że powszechnie dominującym w sanktuariach polskich jest kult maryjny. Pod względem kultu świętych Łódź można porównać chyba jedynie z Krakowem i Warszawą” – twierdzi prof. Jackowski.

Atutem Łodzi są także żydowskie cmentarze, odwiedzane przez przedstawicieli religii mojżeszowiej. “Prowadzone badania wskazują, że obok grobów cadyków i sławnych rabinów najchętniej odwiedzają oni również miejsca i muzea martyrologii, zabytki architektury i zabytki działalności gospodarczej i technicznej, np. Muzeum – fabrykę Poznańskiego. Coraz popularniejszym wśród Żydów staje się ponadto Festiwal Czterech Kultur” – podkreśla prof. Jackowski.

Już teraz na szlakach turystyki religijnej znajdują się również obiekty sakralne wiernych innych wyznań chrześcijańskich. “Specyfiką regionu łódzkiego jest obecność wielu świątyń mariawickich” – przypomina naukowiec.

Według prof. Jackowskiego myśląc o rozwoju miasta jako centrum turystyki religijnej, trzeba odpowiedzieć m.in. na pytanie o możliwe scenariusze dotyczące przyszłości tej sfery życia – czy będzie to stagnacja, umiarkowany rozwój, czy też zdecydowany rozwój. Trzeba też zastanowić się, jaką liczbę turystów miasto jest w stanie przyjąć – czy chce ich gościć tylko przez kilka godzin, czy też przez kilka dni. W tej drugiej opcji niezbędne jest rozwinięcie infrastruktury. A jeśli tak, to trzeba uwzględnić potrzeby osób chorych i niepełnosprawnych. Niezbędna jest też ułatwiona dostępność komunikacyjna miasta, zwłaszcza kolejowa i lotnicza.

Źródło: www.ekai.pl

Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
5 Europejskich Destynacji na tani kilkudniowy wyjazd
Podróże po Europie nie muszą być drogie, nawet jeśli planujesz kilkudniową wycieczkę bez długiego urlopu....
Trzygwiazdkowe hotele - jakość i komfort ponad stereotypami
Hotele trzygwiazdkowe często są błędnie postrzegane jako obiekty o niższym standardzie usług i wyposażenia,...
Concordia Design. Nowoczesne centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu
Concordia Design, zlokalizowane w sercu Poznania, to unikalne miejsce, które łączy funkcje centrum konferencyjnego,...
Hotele na imprezy - dlaczego warto je wybierać do organizacji swojej imprezy
Hotele na imprezy to strzał w dziesiątkę. Czemu? Bo to po prostu działa. Nie musisz się martwić o milion...
Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....