Turystyka pielgrzymkowa w Łodzi?

Region łódzki może stać się faktycznym zagłębiem turystyki religinej – uważa prof. dr hab.

Antoni Jackowski z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Krakowski naukowiec wygłosił wykład na ten temat 3 października podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Łodzi, zorganizowanej z okazji 70. rocznicy śmierci św. Faustyny Kowalskiej, patronki miasta.

Prof. Jackowski ocenił, że Łódź i region łódzki posiadają warunki, które mogą sprzyjać rozwojowi turystyki religijnej. Już wiele w tym zakresie zdziałano, ale, jak dodał, ciągle jeszcze dominują przyjazdy turystów pragnących zobaczyć Łódź przemysłową i kulturalną.

“Wydaje się, że należy wykorzystać wielką popularność kultu Bożego Miłosierdzia i św. Faustyny dla uświadomienia światu rangi Łodzi w tym zakresie” – uważa naukowiec z UJ. Jego zdaniem może również pomóc wielka estyma, jaką cieszy się w świecie o. Maksymilian Maria Kolbe oraz “szeroki zasięg oddziaływania nekropolii żydowskich i unikatowa mozaika wyznaniowa”.

“Rozpatrując strukturę miejsc kultu w Kościele rzymskokatolickim można stwierdzić, że Łódź wraz z całym regionem stanowi swego rodzaju ‘zagłębie’ miejsc związanych z czcią świętych i błogosławionych lub osób zmarłych w opinii świętości. Stawia to region w wyjątkowej sytuacji, jako że powszechnie dominującym w sanktuariach polskich jest kult maryjny. Pod względem kultu świętych Łódź można porównać chyba jedynie z Krakowem i Warszawą” – twierdzi prof. Jackowski.

Atutem Łodzi są także żydowskie cmentarze, odwiedzane przez przedstawicieli religii mojżeszowiej. “Prowadzone badania wskazują, że obok grobów cadyków i sławnych rabinów najchętniej odwiedzają oni również miejsca i muzea martyrologii, zabytki architektury i zabytki działalności gospodarczej i technicznej, np. Muzeum – fabrykę Poznańskiego. Coraz popularniejszym wśród Żydów staje się ponadto Festiwal Czterech Kultur” – podkreśla prof. Jackowski.

Już teraz na szlakach turystyki religijnej znajdują się również obiekty sakralne wiernych innych wyznań chrześcijańskich. “Specyfiką regionu łódzkiego jest obecność wielu świątyń mariawickich” – przypomina naukowiec.

Według prof. Jackowskiego myśląc o rozwoju miasta jako centrum turystyki religijnej, trzeba odpowiedzieć m.in. na pytanie o możliwe scenariusze dotyczące przyszłości tej sfery życia – czy będzie to stagnacja, umiarkowany rozwój, czy też zdecydowany rozwój. Trzeba też zastanowić się, jaką liczbę turystów miasto jest w stanie przyjąć – czy chce ich gościć tylko przez kilka godzin, czy też przez kilka dni. W tej drugiej opcji niezbędne jest rozwinięcie infrastruktury. A jeśli tak, to trzeba uwzględnić potrzeby osób chorych i niepełnosprawnych. Niezbędna jest też ułatwiona dostępność komunikacyjna miasta, zwłaszcza kolejowa i lotnicza.

Źródło: www.ekai.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...