Turystyka made in Poland

Polska to kraj, który warto odwiedzać o każdej porze roku. Coraz szersze bogactwo „produktów turystycznych” kusi obszerniejsze rzesze turystów z całego świata. Co warto zobaczyć? Dokąd się wybrać? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Zagraniczni turyści po wizycie w Polsce są pod dużym wrażeniem, choć prawdopodobnie widzieli jedynie mały ułamek atrakcji turystycznych, których nie brakuje w naszym pięknym kraju. W poniższym artykule przedstawiamy kilka miejsc, które warto odkryć, odwiedzić. Polacy, wymieniając atrakcje turystyczne Polski, najczęściej zachwalają plaże Bałtyku, jeziora Warmii i Mazur oraz Kraków czy Tatry. Atrakcje te są doskonale znane, dlatego my proponujemy alternatywne kierunki wycieczek.

Punkt pierwszy. Oświęcim.

To miejsce, które pobudzi wyobraźnię każdego turysty – zwłaszcza zagraniczni goście są pod wrażeniem. Odwiedzając obóz Auschwitz po raz pierwszy, większość z nich doznaje szoku, gdyż teoria znana jedynie z kart książek nie oddaje powagi i koszmaru tego miejsca. Ponura i krwawa przeszłość nie należy do najłatwiejszych, a mimo to wciąż Oświęcim jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem w Polsce.

Punkt drugi. Wieliczka.

To tu znajduję się zabytkowa kopalnia soli „Wieliczka” umieszczona na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO (w 1978 roku). Podziemne jeziora i wyrobiska, wykute w soli kaplice, rzeźby i płaskorzeźby przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Zespół podziemnych wyrobisk tworzy 3 tysiące komór, które połączone są chodnikami o długości 300 km. Wszystko to na 9 poziomach na głębokości od 64 do 327 metrów. Jest to jedyny na świecie czynny nieprzerwanie od średniowiecza obiekt górniczy, a rocznie kopalnię odwiedza ponad milion turystów. Za sprawą wyjątkowej i atrakcyjnej scenerii zabytkowa kopalnia to także miejsce wykorzystywane do organizacji imprez, przyjęć, wystaw czy konferencji.

Punkt trzeci. Kalwaria Zebrzydowska.

Osoby uduchowione powinny zaplanować także wizytę w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie znajduję się słynne sanktuarium Pasyjno-Maryjne. Ciekawa historia wiąże się z powstaniem drogi krzyżowej, która związana jest z osobą wojewody krakowskiego i starosty lanckorońskiego Mikołaja Zebrzydowskiego. Podczas wizyty w Kalwarii dopatrzył się podobieństw do Jerozolimy, a jego żona Dorota Herburtówna wskazała górę Żar jako miejsce budowy kościółka Ukrzyżowania. Było to spowodowane jej wizją trzech płomienistych krzyży na szczycie góry. Niedługo potem powstał kościół i klasztor dla bernardynów -opiekunów drogi krzyżowej, a także pierwsze stacje w formie kaplic. Inspiracją wciąż była Jerozolima, o czym świadczą późniejsze przemiany: góra Żar zamieniła się w Golgotę, Lanckorońska Góra przemianowana została na Górę Oliwną, a rzeka Skawinka została potokiem Cedron. Potem jeszcze przez wiele lat powstawały nowe kapliczki i budowle, która ukształtowały późniejszą drogę krzyżową. Zespół klasztorny i kalwaria w grudniu 1999 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Zmiana kierunku.

W województwie pomorskim, 50 km od Gdańska, leży Malbork, związany z dawnym Zakonem Krzyżackim. Turyści odwiedzają to miejsce, by podziwiać największą twierdzę w Europie zbudowaną w stylu gotyckim. Miasto położone jest nad rzeką Nogat, wokół której także koncentruje się życie turystyczne. W okresie od maja do września na zamkowych dziedzińcach

odbywają się niesamowite przedstawienia audiowizualne, ciekawa propozycją jest także nocne zwiedzanie zamku wraz z przewodnikiem. Zespół zamkowy w Malborku w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

W województwie kujawsko-pomorskim znajduję się jeden z najbardziej znanych rezerwatów archeologicznym w Europie Środkowej. To Biskupin, który przed wojną nazywany był polskimi Pompejami. Osadę odkryto w latach 30 ubiegłego wieku, a w 1994 roku uznano ją za Pomnik historii. W skali roku Biskupin odwiedza ponad 250 tysięcy gości – w regionie znajduje się wiele obiektów historycznych oraz jezior a dodatkowa zachęta do wycieczki to nieskażone środowisko przyrodnicze. Podczas obchodów europejskich dni dziedzictwa kulturowego organizuje się tu jeden z największych festynów w Europie- festyn archeologiczny. Impreza ma charakter cykliczny – odbywa się w trzecim tygodniu września. Podczas festynu na turystów czeka wiele atrakcji – można zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie w osadzie, walki legionistów z barbarzyńcami, postrzelać z łuku i kuszy, lepić naczynia, tkać, rzucać oszczepem czy popływać zrekonstruowaną łodzią słowiańską.

Kierunek obowiązkowy. Warszawa i Częstochowa.

Obowiązkowym punktem dla każdego turysty jest wizyta w Warszawie. Miasto niemal całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej odrodziło się ze zgliszczy i dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków finansowych, kulturalnych, gospodarczych i przemysłowych w Polsce. Pamięć o historii jest tu jednak niezwykle ważna, dlatego w 2004 roku powstało Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to hołd dla wszystkich Polaków, którzy walczyli o niepodległą ojczyznę i zapłacili za to najwyższą cenę. Muzeum znajduje się w dawnej zabytkowej elektrowni tramwajowej. Dotychczas odwiedziło je ponad 27000 gości. To znakomita lekcja historii dla wszystkich turystów – zarówno tych z Polski, jak i zagranicy.

Prawdziwą furorę robi jedna z najnowszych atrakcji turystycznych stolicy – Centrum Nauki Kopernik. Dotychczas obiekt odwiedziło ponad 200 tysięcy osób- a o popularności i trafności tego przedsięwzięcia świadczy fakt, że podobną inicjatywę przeprowadzono w Katowicach, gdzie powstanie Centrum Nauki Skłodowska-Curie.

Warszawa to miasto, gdzie życie toczy się na wysokich obrotach, dlatego turyści zza zagranicy szybko je doceniają – oprócz zabytków, jest tu wiele kin, teatrów, galerii czy muzeów, a także nocnych klubów, restauracji czy pubów.

Polacy to bardzo religijny naród – by przekonać się o tym, zapraszamy do Częstochowy, która jest głównym ośrodkiem kultu maryjnego i pielgrzymowania w naszym kraju. Celem wycieczek, pielgrzymek i wizyt turystycznych jest bazylika i klasztor na Jasnej Górze. Znajduje się tu uważany za cudotwórczy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Miasto zdobią także inne budynki jak m. in. neogotycka archikatedra Świętej Rodziny, kościoły św. Jakuba, św. Zygmunta i św. Barbary, Katedra Matki Boskiej Królowej Apostołów czy Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej. Ważnym zabytkiem jest także cmentarz żydowski przy ulicy Złotej.

To zaledwie kilka propozycji – w następnych artykułach przedstawimy kolejne miejsca warte odwiedzenia – m. in. Toruń, Bydgoszcz, Wrocław czy Poznań. Zapraszamy do odwiedzania serwisu www.turystyka24h.pl!

KJ


Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Jak wybrać odpowiednią pojemność plecaka turystycznego?
Podróżowanie to pasja, która pozwala nam odkrywać nowe miejsca, poznawać różne kultury i tworzyć niezapomniane...