Trwa kampania Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj!

 

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” pokazuje, jak istotne jest zachowanie ostrożności na przejazdach kolejowo – drogowych. Weekend majowy zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku na polskie drogi w tym czasie wyruszy mnóstwo kierowców. W ciągu roku na polskich przejazdach dochodzi średnio do 250 wypadków, w których życie traci kilkadziesiąt osób. Przejazd kolejowo-drogowy  to skrzyżowanie linii kolejowej z drogą. Pierwszeństwo na nim ma zawsze pociąg ponieważ droga hamowania pociągu jest zawsze dłuższa.

Kampania Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” ma na celu uświadomienie społeczeństwu zagrożenia wynikającego z niezachowania ostrożności na przejazdach kolejowo-drogowych. – Naszym celem jest utrwalenie wśród użytkowników dróg nawyku zatrzymywania się przed każdym przejazdem, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa. Akcja jest skierowana do wszystkich kierowców, pasażerów, pieszych i również  tych najmłodszych użytkowników dróg – komentuje Pan Damian Górski – przedstawiciel PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”  trwa już nieprzerwanie od 2005 roku. Z roku na rok powiększa się grono instytucji wspierających akcję. W tym roku do akcji dołączył również system Yanosik, który umożliwia kierowcom wzajemne ostrzeganie się przed nieprzewidywanymi zdarzeniami drogowymi. Dostępny jest w formie terminala oraz bezpłatnej aplikacji z nawigacją samochodową na telefony z systemem IOS, Android, Windows Phone 7.

Yanosik z odpowiednim wyprzedzeniem poinformuje kierowcę o zbliżaniu się do przejazdu– mówi Agnieszka Kaźmierczak przedstawiciel systemu Yanosik.pl

Kampanię, której organizatorem są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają:  Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Związek Harcerstwa Polskiego, Polskie Radio S.A., Komenda Główna Straży Granicznej, Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, PKP Intercity S.A., Koleje Mazowieckie Sp. z o. o., Urząd Transportu Kolejowego, Polski Czerwony Krzyż, TVP Info, Clear Channel Poland Sp. z o. o., PKN Orlen S.A. oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Źródło: Creandi.pl

No posts found