TRAVELERY przyznane po raz ósmy!


Wyczyn roku Trango Tower

Grand Prix dla fotografa Tomka Tomaszewskiego.

Nagroda Specjalna dla himalaisty Artura Hajzera.

INFORMACJA PRASOWA, WARSZAWA, 22 MAJA 2014

 

8. EDYCJA KONKURSU TRAVELERÓW ZA NAMI

Grand Prix dla fotografa Tomka Tomaszewskiego

Nagroda Specjalna dla himalaisty Artura Hajzera

 

Travelery to najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce, przyznawane co roku przez redakcję miesięcznika National Geographic Traveler. Wręczane są najwybitniejszych polskim podróżnikom, naukowcom, pisarzom i odkrywcom, aby uhonorować ich dokonania w minionym roku.

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie 22 maja br.

Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa, ponieważ zbiegła się z 10. urodzinami miesięcznika National Geographic Traveler. Grand Prix tegorocznej edycji konkursu otrzymał światowej sławy fotograf Tomasz Tomaszewski.Po raz pierwszy w historii jury przyznało też Nagrodę Specjalną. Uhonorowano nią tragicznie zmarłego w górach, wybitnego himalaistę Artura Hajzera.

Dr Łukasz Miechowicz zdobył Bilet na przyszłość, czyli grant w wysokości 10 000 zł na projekt badawczy „Rzeki – zapomniane dziedzictwo. 111 lat później wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy”.

W kategoriach: Wyczyn Roku, Społeczna Inicjatywa Roku, Naukowe Odkrycie Roku, Podróżnicza Książka Roku i Blog Travelerowca zwycięzców wytypowała Kapituła:

 Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna Travelera, przewodnicząca Jury

 Agnieszka Franus – zastępczyni redaktor naczelnej Travelera

Laureaci nagrody Grand Prix w ubiegłych edycjach konkursu:

 Elżbieta Dzikowska – podróżniczka, twórczyni legendarnego programu „Pieprz i wanilia”

 Krzysztof Wielicki – wybitny himalaista, zdobywca Korony Ziemi

 Marek Kamiński – pisarz, podróżnik, polarnik i filozof

 Janina Ochojska – założycielka i przewodnicząca Polskiej Akcji Humanitarnej

 prof. Aleksander Wolszczan – astronom, odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych

Oraz przedstawiciele partnerów konkursu:

 Łukasz Głombicki (Gazeta.pl)

 Rafał Ponewczyński (AXA Polska)

 Rafał Szmytke (Polska Organizacja Turystyczna)

Partnerem konkursu TRAVELERY 2013 jest AXA Polska.

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.travelery.national-geographic.pl/ranking

 

GRAND PRIX

Tomek Tomaszewski

Jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich fotografów. Pierwszy Polak, którego magazyn National Geographic zaprosił do współpracy, a od 1999 r. jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Tomasz Tomaszewski nie tylko dokumentuje świat, ale pokazuje też innym, jak to robić. Wykłada fotografię w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Fotografie, które robi Tomaszewski, od zawsze tłumaczą nam świat. Pomagają zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Pokazują nie tylko ciekawe sytuacje, ale przede wszystkim ludzkie emocje. Sztuka ta udaje się tylko kilku fotografom na świecie. Dlatego jury jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu Grand PrixTomaszewskiemu mówi Martyna Wojciechowska, redaktor

naczelna Travelera i przewodnicząca Kapituły konkursu.

NAGRODA SPECJALNA

Artur Hajzer

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano nagrodę specjalną, którą uhonorowano Artura Hajzera (1962–2013) za całokształt dokonań eksploracyjnych. Wybitny polski himalaista, zdobywca sześciu ośmiotysięczników, twórca projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, zginął tragicznie w ubiegłym roku na stoku Gaszerbrum I w Karakorum.

– Artur przesunął granicę ludzkich możliwości – wspinał się zimą i wyznaczał w górach nowe drogi. Był jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów. Przede wszystkim jednak inspirował innych i stwarzał młodym warunki do realizacji marzeń. Udowodnił, że warto być wiernym swoim pasjom – mówi Martyna Wojciechowska.

 

BILET NA PRZYSZŁOŚĆ

dr Łukasz Miechowicz

Archeolog i etnograf związany z Polską Akademią Nauk. Grantowi w wysokości 10 000 zł zorganizuje wyprawę wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy, by zrealizować projekt badawczy „Rzeki – zapomniane dziedzictwo. 111 lat później wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy”.

 

PODRÓŻ ROKU

Za realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej.

W kategorii Podróż Roku zwycięzcy zostali wybrani przez Czytelników poprzez głosowanie online. Liczba głosów przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania! W aplikacji konkursowej stworzonej specjalnie na potrzeby tegorocznego konkursu oddano ponad 100 tys. głosów!

Przemek Bucharowski, Agata Włodarczyk, Diuna

TREKKING Z PSEM W HIMALAJACH GARHWALU W INDIACH

Z psem do Indii? Nie wiecie, na co się porywacie – tak ich pomysł podróży z psem do Delhi skwitował przyjaciel z Indii. A jednak pojechali, bo bez Diuny, suki rasy wilczak czechosłowacki, nigdzie się nie ruszają. Pies przewrócił ich wyjazd do góry nogami. Z Delhi uciekli w góry, gdzie nie dokuczały upał i tłumy, a miejscowi traktowali psa jak ciekawostkę. W cieniu siedmiotysięcznych szczytów spędzili 55 dni, przechodząc 500 km. Było ciekawie, momentami dramatycznie, ale finał okazał się pomyślny.

Warto się zdać na wilczy instynkt. www.3wilki.pl

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

Krzysztof Potaczek i ekipa wyprawy Grand Canyon Colorado 2013 – Spływ Wielkim Kanionem Kolorado

Piotr Kuryło – Rowerem z Lizbony do Władywostoku

Arkadiusz Mytko i Marcelo Zanotti – Zimowy kajakowy trawers Patagonii

Kpt. Maciej Sodkiewicz i załoga Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013, Rekord Polskiego Żeglarstwa Polarnego: 82° 10, 554 N

 

WYCZYN ROKU

Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych Marcin “Yeti” Tomaszewski, Marek “Regan” Raganowicz

WYTYCZENIE NOWEJ DROGI NA GREAT TRANGO TOWER

(6.286 M) W KARAKORUM

Great Trango Tower to jedno z największych i najtrudniejszych technicznie skalnych urwisk na świecie. Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz wytyczyli tam nową drogę, którą nazwali Bushido. W ścianie spędzili 19 dni, dwóch potrzebowali na zjechanie do podstawy urwiska. Mieli ze sobą 400 m lin oraz ok. 150 kg sprzętu i żywności niezbędnych do działania w tak trudnych warunkach. Droga Bushido jest uważana za jedno z najbardziej liczących się na świecie przejść wytyczonych w 2013 r. www.marcintomaszewski.com

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

Andrzej Bargiel – Zjazd na nartach z Sziszapangmy w Himalajach

Marcin Gala i Phil Short z zespołem – Przepłynięcie syfonu 4 w jaskini J2 w Meksyku

Grzegorz Michałek z ekipą – pokonanie przez jednego człowieka największej różnicy wysokości (10 380 m)

Kpt. Ryszard Wojnowski z załogą – Pierwsze polskie pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego

SPOŁECZNA INICJATYWA ROKU

Dla osób/instytucji, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej, ocalenia dzikiej przyrody lub dziedzictwa kulturowego

BUDOWA SZKOŁY W GHANIE

Anna Goworowska

 

Wystarczyło 5 tys. euro, by w ubogiej wiosce Bundoli w Ghanie wybudować szkołę. Ale nie udałoby się to bez Anny Goworowskiej, wolontariuszki z Fundacji Dzieci Afryki, pomysłodawczyni akcji. Zadeklarowała, że jeśli pieniędzy wystarczy tylko na budynek, to szkołę wyposaży za własne pieniądze. Dzięki ogólnopolskiej akcji na konto wpłynęło ponad dwa razy więcej pieniędzy! I tak we wrześniu 2013 r. nie tylko otwarto szkołę, ale też postawiono na jej dachu kolektor słoneczny, dzięki któremu w Bunduli pojawił się prąd, oraz wybudowano studnię. Melduję wykonanie zadania. Szkoła wybudowana – napisała do redakcji Travelera. www.gowografia.wordpress.com

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

Cinemaya Panamericana

Czujczuj Kurdystan

Fotografia dla Nairobi

WWF Polska za walkę z nielegalnym handlem zwierzętami

 

NAUKOWE ODKRYCIE ROKU

Za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury

Dr Miłosz Giersz

ODKRYCIE PIERWSZEGO NIESPLĄDROWANEGO GROBOWCA WARI

Odkryty przez archeologa z Uniwersytetu Warszawskiego grobowiec zawierał 63 szkielety (w tym trzech królowych) i 1200 artefaktów. Cywilizacja Wari długo pozostawała w cieniu późniejszego imperium Inków. Od VII do X w. zbudowali oni jedno z najsilniejszych ówczesnych imperiów. Jego terytorium obejmowało większość dzisiejszego Peru, a Huari – położona w Andach stolica – należała do największych miast na świecie. Ich grobowce były łupione od wieków, dlatego do tej pory po Wari zachowały się jedynie pozostałości architektoniczne i pojedyncze eksponaty, które znajdują się w muzeach całego świata.

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

Polscy naukowcy pracujący w CERN – Współudział w zaobserwowaniu bozonu Higgsa

Prof. Sławomir Ruciński – Opracowanie koncepcji nanosatelitów BRITE

Prof. Jan Szopa-Skórkowski – Opracowanie transgenicznego lnu o wielorakim zastosowaniu

Prof. Sławomir Tułaczyk – Odkrycie bakterii na dnie antarktycznego lądolodu

 

PODRÓŻNICZA KSIĄŻKA ROKU

Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe

Maciej Wasielewski

 „JUTRO PRZYPŁYNIE KRÓLOWA”, WYD. CZARNE

Główną bohaterką książki jest Pitcairn, miniaturowa wyspa na Pacyfiku oddalona od lądu o dwa dni żeglugi. To tam ponad 200 lat temu osiedlili się buntownicy z Bounty. Dziś mieszka na niej jedynie 58 osób, w większości ich potomków. Niestety goście nie są na niej mile widziani, zwłaszcza dziennikarze. Aby się tam dostać, Maciej Wasielewski musiał podać się za antropologa badającego żeglarskie sagi. To, co odkrył, było dużo bardziej mroczne, niż mógł przeczuwać. „Jutro przypłynie królowa” to literatura faktu najwyższych lotów.

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

Wojciech Jagielski „Trębacz z Tembisy” – wyd. Znak

Marcin Kydryński „Lizbona. Muzyka moich ulic” – wyd. Burda Książki

Adam Leszczyński „Zbawcy mórz oraz inne afrykańskie historie” – wyd. Wielka Litera

Małgorzata Rejmer „Bukareszt. Kurz i krew” – wyd. Czarne

 

BLOG TRAVELEROWCA

Dla podróżnika, który za pomocą bloga najefektowniej przeniósł swą podróż przez świat realny do świata wirtualnego

Marcin “Mosak” Mossakowski

WWW.LIVEALIFE.PL

Opis wyprawy plus kilka zdjęć. Tak większość z nas wyobraża sobie bloga podróżniczego. Autorzy livealife.pl, czyli Mosak i Godzio, zrywają z tym stereotypem. Zamiast liter i fotografii posługują się filmem. Zamiast pisać posty, montują filmy. Niektóre są śmieszne, inne trzymają w napięciu. Wszystkie są bardzo profesjonalnie zrobione. Większość dzieje się w Azji, bo to tu najwięcej podróżują. No i tu kręcą bez wytchnienia. Za to redakcję bardzo kręci niebanalna forma tego bloga. Do oglądania zatem!

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

www.cuba-miamor.blogspot.com

www.paczkiwpodrozy.pl

www.paragonzpodrozy.pl

www.przepisnaameryke.blogspot.com

 

National Geographic Traveler w Polsce ukazuje się od 2004 r., zaś na świecie od 1984 r. Początkowo był wydaniem specjalnym miesięcznika National Geographic Polska, od kwietnia 2010 r. ukazuje się jako miesięcznik. To praktyczny magazyn o podróżach, który inspiruje i informuje. Skierowany do osób aktywnych, ambitnych, ciekawych świata. Dostarcza gotowe przepisy na fascynujące wyprawy, także rodzinne. Mocną stroną magazynu są rzetelne informacje, mapy i testy sprzętu przeprowadzane przez ekspertów. Dodatkowy atut stanowią autorzy, uznani globtroterzy. Raz w roku redakcja oraz czytelnicy przyznają prestiżową nagrodę TRAVELERY promującą polskich naukowców i podróżników.

 
PR

 


MORDERCZA GÓRA (premiera 12 sierpnia 2015)
PAT FAVLEY, PEMBA GYALJE SHERPA MORDERCZA GÓRA(premiera 12 sierpnia 2015) Wyczerpująca interpretacja...