Tomasz Tomaszewski o fotografii na 125-lecie National Geographic Society

W październiku bieżącego roku mija 125 lat od ukazania się pierwszego numeru National Geographic. Tym co do dziś niezmiennie wyróżnia magazyn są wyjątkowe fotografie. Dlatego gościem honorowym jubileuszowego wydania pisma jest Tomasz Tomaszewski, jeden z najbardziej utytułowanych polskich fotografów, współpracujący z National Geographic od blisko ćwierć wieku. W rozmowie z Martyną Wojciechowską opowiedział m.in. o specyfice współczesnej fotografii.


Tomasz Tomaszewski jest konsultantem generalnym polskiej edycji miesięcznika, wykładowcą fotografii w Polsce, Stanach Zjednoczonych, w Niemczech i we Włoszech oraz zdobywcą wielu prestiżowych, międzynarodowych nagród. Jako dziesiąty dołączył do grona osób, z którymi polska redakcja świętuje jubileusz 125-lecia powstania National Geographic Society.

Podczas spotkania z Martyną Wojciechowską, Tomasz Tomaszewski otrzymał jubileuszową flagę, której trzy kolory symbolizują: niebieski – niebo, brązowy – ziemię, a zielony – morza i oceany. Relację wideo z tego spotkania można obejrzeć na stronie: www.125lat.national-geographic.pl. W rozmowie opublikowanej w rubryce „Pod flagą NG” podkreślił, jak ważne wyzwanie stoi przed fotografem, którego prace trafiają na łamy National Geographic.

Żeby fotografię nazwać dobrą, poza swoją wizualną komplikacją musi zawierać jakąś treść. Jest bardzo mało takich publikacji, w których ja, ze swoim doświadczeniem, potrafię wyłowić rzeczy nadzwyczajne. (…) Fotografa wysyła się w teren, by przyniósł zdjęcia, które będą prowokowały pytania, pobudzały do refleksji. To wielka odpowiedzialność, bo ten magazyn dociera do 10 mln osób na świecie.

Z okazji jubileuszu okładki październikowych wydań magazynu na całym świecie, w tym polskiego, zdobi legendarne zdjęcie Afganki z obozu dla uchodźców w Pakistanie, wykonane w 1984 roku przez Steve’a McCurry’ego.

Jak co roku na łamach numeru ogłoszone zostały wyniki Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Zwycięskie zdjęcia 9. edycji konkursu można znaleźć na stronie www.wkf.national-geographic.pl. W magazynie opublikowany został również fotoreportaż Tomasza Tomaszewskiego z fabryk cukru na Jawie. Cukrownie z maszynami i technologią sprzed stu lat funkcjonują na tej indonezyjskiej wyspie od czasów kolonialnych. Materiał zatytułowany “Słodka Jawa” został przygotowany na zlecenie prestiżowej holenderskiej fundacji Noordelicht.

W ubiegłych miesiącach jubileuszową flagę National Geographic otrzymali: Ewa Ewart, Robert Lewandowski, profesor Aleksander Wolszczan, generał Mirosław Hermaszewski, Janina Ochojska, Krzysztof Wielicki, profesor Norman Davies, Elżbieta Dzikowska oraz Jerzy Owsiak.

National Geographic Polska

National Geographic to legenda wśród magazynów, z historią sięgającą 125 lat wstecz. Za tytułem stoi największe towarzystwo naukowe na świecie, które do tej pory sfinansowało 10 tysięcy grantów. To dzięki National Geographic Society odkryto między innymi legendarne miasto Inków Machu Picchu, wrak Titanica, szkielet superkrokodyla w piaskach Nigru. National Geographic to pismo dla ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach, poszukujących rzetelnych i aktualnych informacji, ceniących wybitną fotografię i dbających o ochronę środowiska. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych.

www.national-geographic.pl

W 2013 roku Towarzystwo National Geographic obchodzi 125. rocznicę powstania. To największe towarzystwo naukowe na świecie i wydawca magazynów pod marką National Geographic

Towarzystwo zostało założone 13 stycznia 1888 r. w Waszyngtonie, a jego celem było działanie na rzecz „rozwoju i upowszechniania wiedzy geograficznej”. Przez 125 lat Towarzystwo przeszło ewolucję od niewielkiego organu naukowego do jednej z największych na świecie organizacji edukacyjnych i naukowych typu non profit. Z okazji 125. rocznicy Towarzystwo National Geographic pragnie zapowiedzieć „Nowy wiek eksploracji”.

www.125lat.national-geographic.pl

No posts found