Swojego nie znacie

Fot. Świnoujście M.Michalska

Turystyka krajowa nie jest szczególnie popularna. Wolimy pochwalić się wizytą w Egipcie niż w Kołobrzegu – a przecież Polska to zróżnicowany i fascynujący kraj, pełen prawdziwych turystycznych perełek. Czy wybieramy zagranicę, ponieważ Polska nie jest modna, czy może zwiedzanie kraju po prostu się nie opłaca?

To nie tyle kwestia statystyk, co ogólnego nastawienia wobec turystyki krajowej. Gdzie byłeś w tym roku? – zapyta kolega z pracy, a ty odpowiesz, niby od niechcenia: a, wiesz, zwiedziłem Hiszpanię i Portugalię. Pomimo maski, którą przyjmiesz, będzie cię rozpierała duma. Tyle widziałeś, tyle zwiedziłeś! A ty gdzie byłeś? – pytasz swojego kolegę, on natomiast mówi z nieśmiałością: w Świnoujściu. Fajnie było? Świetnie – odpowiada bez przekonania. Było naprawdę świetnie, bo Świnoujście to przepiękne miasto, ale jeżeli wyjedziesz właśnie tam, nie zrobisz na nikim wrażenia. W końcu czym jest Polska w porównaniu z Hiszpanią? Odpowiadamy: wspaniałym krajem.

Wycieczki zwykły imponować tym bardziej, im dłuższą są dystanse, na których się odbywają. Kupisz bilety autokarowe Eurolines, które zabiorą cię do dalekiej Francji? Wow, brawo, niezłe osiągnięcie. Francja – to robi wrażenie, choć bilety nie są szczególnie drogie, a kraj nie jest o wiele ciekawszy od Polski. Przekonasz się o tym, jeżeli odwiedzisz polskie parki narodowe, małe nadmorskie miasteczka, zabytki sprzed setek lat… Oczywiście, najpierw musisz chcieć. A przecież nie chcesz, bo zagranica jest bardziej prestiżowa.

Czy można powiedzieć, że to kwestia marketingu? Że Francja czy Egipt przyciągają nas, ponieważ więcej inwestują w reklamę? Pewnie tak. Polska nie jest modna; postrzegamy ją w szarych barwach. A przecież wcale taka nie jest – wybierz się choćby do Opola czy Wrocławia, aby się o tym przekonać. Jesteśmy znudzeni własnym krajem, którego tak naprawdę nie znamy. Tymczasem jest on pełen małych, wspaniałych zakątków, które wcale nie ustępują uroczym miasteczkom z południa Francji.

Ale może problem leży w czymś innym. Polska nie jest gorsza, ale również nie jest… tańsza. Ceny noclegów, zwłaszcza w sezonie turystycznym, potrafią być wyższe niż w Niemczech, natomiast dojazd albo nie jest zbyt wygodny, ani tani – objazdy, brak autostrad, niska jakość kolei – to wszystko wpływa na naszą decyzję o tym, gdzie spędzimy wakacje. Mimo wszystko warto zwiedzać Polskę, o czym przekonasz się, jeżeli przełamiesz początkową niechęć.

 

PM

 

Apartamenty Świnoujście - wakacje nad morzem
Wybór odpowiedniego noclegu to kluczowy element udanego urlopu, zwłaszcza gdy planujemy wypoczynek nad...
Francja - Katedra w Amiens
Gotycka katedra Najświętszej Marii Panny w Amiens, może nie jest tak popularna wśród turystów jak Notre...
Francja-kraj tysięcy obliczy
Francja jest jak mały kontynent o bardzo zróżnicowanych krajobrazach na dużym kontynencie Europy. Na...
Atrakcje Paryża - Panteon
Panteon, położony na grzebieniu góry Św. Ginewry, jest miejscem pochówku wielu sławnych Francuzów, wśród...
Jak odkryć Francję w Warszawie?
Każdy, kto spacerował paryskimi bulwarami lub próbował tradycyjnych specjałów potwierdzi, że klimat jaki...