Po raz kolejny stajemy przed ważną decyzją. Tym razem wybór będzie dotyczył butów. Jakie przyjąć kryteria, by móc pokonywać pieszo kilometry szlaków i czuć się w nich dobrze? Kto choć raz tego doświadczył wie, że niewygodne buty mogą zepsuć wszystko – począwszy od zwykłego spaceru z psem po osiedlu, a skończywszy na wielodniowych wędrówkach po górach.
Komfort jest najważniejszy! Niestety wygoda jest często sprawą subiektywną. Model butów, który zachwala ktoś znajomy niekoniecznie będzie wygodny dla nas. Może zwyczajnie nie dopasować się do stopy, gdzieś uwierać… Nieco inne w budowie są również buty dla kobiet i mężczyzn. Z tych właśnie powodów zdecydowanie odradzam bezkrytyczne przyjmowanie opinii innych osób w sprawie obuwia. Decydując się na zakup butów należy koniecznie je przymierzyć, przejść się w nich po sklepie, a nawet poskakać.
Drugą istotną rzeczą, nad którą należy się zastanowić zanim pójdziemy na zakupy jest przeznaczenie butów. Trzeba określić, w jakim terenie najczęściej będziemy wędrować, w jakiej porze roku i ile czasu zamierzamy na to poświęcić. To podstawa. Obuwie całoroczne, przeznaczone do wędrówek po każdym terenie, to fikcja. Pewna mądrość mówi, że coś, co jest do wszystkiego, jest do… niczego. W tym przypadku sprawdza się to w stu procentach! Określmy więc: lato czy zima; teren górzysty czy nizinny; profesjonalnie czy amatorsko, na wiele sezonów czy tylko na kilkanaście dni w roku… Wszelkie oczekiwania mogą zostać zaspokojone w dużym stopniu, pod warunkiem, że jesteśmy ich świadomi.
Gdzie kupować? Jako turystka i jednocześnie obserwatorka rynku ze sprzętem turystycznym z pełnym przekonaniem polecić mogę wszelkie profesjonalne salony i sklepy firmowe zajmujące się sprzedażą markowych rzeczy. Dużo ryzykuje ten, kto kupuje obuwie w markecie – odparzenia, pęcherze, całkowity brak stabilności oraz mnóstwo innych przykrych niespodzianek. Najczęściej na pierwszy rzut oka takie buty wyglądają całkiem solidnie i zawodowo. Podobne są do tych, które widzieliśmy kilka sklepów dalej…, tylko ta cena diametralnie różna. Dlaczego są tak tanie – pytamy. Czyżby wyprzedaż? Mega promocja? Nie! Cóż – wiadomo nie od dziś, że za jakość trzeba płacić. Istotne więc są:
1. Parametry, czyli:
a) waga – w lżejszych chodzi się łatwiej
b) krój – wysokie (ponad kostkę), niskie (poniżej kostki)
c) sposób sznurowania – oczka, sprzączki, klamerki, haki…
d) wzmocnienia – np. oblewany specjalną gumą czubek buta lub rant okalający cały but powyżej podeszwy
2. Właściwości oraz technologie:
a) materiału zewnętrznego – dotyczy głównie wytrzymałości, wodoodporności, oddychalności, ma także wpływ na sposób czyszczenia, impregnacji i konserwacji
b) wyściółki
c) wkładki – wentylacja, amortyzacja, antybakteryjność
d) podeszwy – amortyzacja, przyczepność
O gustach się nie dyskutuje, choć wiadomo, że na ogólną ocenę butów, wygląd też ma wpływ. Czarne, pomarańczowe, brązowe…, z jednego kawałka materiału dla tradycjonalistów lub z kolorowymi wstawkami dla miłośników nowatorskich rozwiązań… Każda firma konstruuje inaczej. Ważne, by w zakupionych przez nas butach chodziło się wygodnie, sucho i bezpiecznie. Dobre obuwie, to bowiem gwarancja satysfakcji podczas pieszych wędrówek po cudnych krainach. Takiego zadowolenia życzę każdemu piechurowi!
Anna Kędzierska