Smaki Afryki

Kuchnia afrykańska wciąż jest mało znana w Polsce i niewiele wiemy o tradycjach kulinarnych Czarnego Lądu. Z pewnością jednak warto poznać imponujące bogactwo smaków i aromatów, opartych na najprostszych, naturalnych składnikach.

Wbrew pozorom trudno jest mówić o kuchni afrykańskiej w sposób ogólny. W Afryce żyje ogromna ilość grup etnicznych, z których każda posiada własne tradycje. Można jednak znaleźć „wspólny mianownik” tj. charakterystyczne cechy kuchni tego rejonu świata. Afrykańskie dania oparte są na prostych składnikach, naturalnego pochodzenia, tj. zbożach, warzywach i owocach i mięsie. Potrawy są niezwykle aromatyczne (używa się dużej ilości przypraw) i zazwyczaj pikantne.

Najczęściej wykorzystywanymi składnikami są: maniok (służy do wyrobu m.in. mąki, oleju, stosowany jest także jako przyprawa), pochrzyn (warzywo podobne do ziemniaka, spożywane w postaci pieczonej lub gotowanej), brązowy ryż, sorgo, proso, fasola, banany, owoce morza, dziczyzna. W krajach afrykańskich bardzo popularny jest kuskus, który jada się na różne sposoby: z mięsem i warzywami bądź na słodko z rodzynkami i migdałami.  Tradycyjnym przysmakiem w Afryce Zachodniej i Środkowej jest fufu, przypominające purée. Powstaje ono z mączki kassawa otrzymywanej z bulw manioku, zielonych bananów plantain, ryżu i słodkich ziemniaków. Odpowiednikiem fufu w Afryce Wschodniej jest ugali – przyrządzane z mąki kukurydzianej z dodatkiem wody i podawane wraz z warzywnym gulaszem lub mięsnym sosem. W tym rejonie kontynentu widać też wyraźnie wpływy kuchni azjatyckiej. W Kenii popularne są sambusas (indyjskie samosy), czyli pierożki faszerowane mięsem i warzywami. Inne przysmaki to chapati – okrągłe placki z mąki, mishkaki – małe szaszłyki z wołowiny, wątróbki lub kurczaka oraz githeri – gorące danie warzywne na bazie czerwonej fasoli i kukurydzy.

Chcąc poznać dogłębniej bogate zwyczaje kulinarne Afryki nie trzeba wyjeżdżać na inny kontynent. Jeżeli nawet nie ma w okolicy restauracji serwującej tradycyjne dania z Czarnego Lądu, można posłuchać opowieści Rezy Mahammada, który w swoim programie „Afrykańska kuchnia Rezy” na Travel Channel, odkrywa tajemnice sztuki kulinarnej Afryki Subsaharyjskiej.

Przemierzając Namibię, Zambię, Botswanę, Afrykę Południową i Zanzibar, Reza poznaje niezwykłych ludzi, którzy opowiadają fascynujące historie i częstują go wyśmienitym jedzeniem. Od wybrzeża aż po góry, od stepu po tętniące życiem miasta, Reza na każdym kroku wynajduje ukryte kulinarne perełki. Inspiracje z tych podróży wykorzystuje do tworzenia własnych, pysznych potraw z pikantną nutą.

„Afrykańska kuchnia Rezy”

W grudniu w każdy wtorek o godz. 20:00 i sobotę o 17.00

 

O Travel Channel

Travel Channel jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych kanałów podróżniczych w Europie, Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie. Kanał istnieje od 1994 roku. Nadaje w 21 językach, w 130 krajach na świecie, przez 24 godziny.

Rozrywkowy, pełen informacji i inspirujący, Travel Channel przedstawia wyjątkowo szeroką i bogatą ofertę dla każdego, kto lubi i chce podróżować. Programy przenoszą widzów w każdy zakątek globu, od luksusowych wyjazdów przez przygody z plecakiem, poszukiwania kulinarnych inspiracji, ekoprzyjazne wakacje, niezapomniane podróże i wiele wiele innych! Do najbardziej popularnych programów należą: Największe wyścigi motocyklowe na świecie, Luksusowe Podróże Varuna Sharmy, Obieżyświat, Esencja smaku, Smaki…
oraz Travel 2012.

Travel Channel International jest częścią grupy Scripps Networks Interactive, Inc., Scripps Networks International. W portfolio firmy znajdują się również popularne kanały lifstylowe i znane internetowe marki tj. Food Network, HGTV, DIY Network, Cooking Channel oraz serwis internetowy z muzyką country, Great American Country.

 

PR

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...