Slajdy z podróży na wielkim ekranie – 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych – TERRA

W dniach od 3 do 4 grudnia odbędzie się 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra, organizowany przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów – znanych podróżników fotografów, organizatorów wypraw eksploracyjnych do Azji.

Przez dwa dni sale warszawskiego kina Wisła wypełnią miłośnicy podróży. Zobaczą zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie, usłyszą pełne emocji opowieści fotografujących podróżników i posłuchają muzyki świata.    

O tegorocznej edycji:

W czasie Festiwalu powędrujemy ulicami Hawany i Trynidadu, zanurkujemy w Zatoce Świń, odwiedzimy plantację trzciny cukrowej i zatańczymy salsę.  Anna-Olej Kobus i Krzysztof Kobus – autorzy pokazu,  w poszukiwaniu kolonialnych i socrealistycznych klimatów  wybrali się na Kubę wraz z  sześcioletnim Michasiem i czteroletnim Stasiem. Spotkamy też wielu dobrych ludzi i przeżyjemy niemało przygód wyruszając z Anią i Robbem Maciągami na ośmiomiesięczną rowerową wyprawę Jedwabnym Szlakiem  – z Turcji przez Syrię, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan aż do Chin. Marek Tomalik od wielu lat zafascynowany australijskim outbackiem odkryje niektóre tajemnice Aborygenów – rdzennych mieszkańców Australii żyjących w zgodzie z naturą. Natomiast przyrodnik i fotograf Grzegorz Leśniewski w przepięknej diaporamie zadziwi  fascynującym światem przyrody wschodniej Polski. Zobaczymy m.in. jesienne zlotowiska orłów, tokowiska cietrzewi i głuszców, godowe obyczaje saren, bieszczadzkie wilki. Monika Witkowska zabierze nas na polarną wyprawę jachtem wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki, próbując odpowiedzieć na pytania: czy Eskimosi rzeczywiście całują się nosami i dlaczego penis morsa kosztuje kilkaset dolarów?

Bogatą historię i różnorodne krajobrazy zachodniej Turcji przedstawią Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie. Obejrzymy ślady wielkich antycznych kultur i piękne meczety, powędrujemy szlakiem licyjskim, dotrzemy w góry Taurus, zachwycimy się baśniową Kapadocją. Podróżując śladami Marco Polo z Anną i Marcinem Szymczakami oraz 4-letnią Igą dotrzemy do mało znanych zakątków Chin Zachodnich. Przemierzymy pustynię Badai Jaran, powędrujemy przez góry Bogda Shan, odwiedzimy tybetańskie klasztory. I w końcu, przez tajemniczy, egzotyczny i wciąż mało znany Sudan poprowadzi nas swoimi nastrojowymi zdjęciami i opowieścią Marcin Jamkowski, który był świadkiem odkrywania nubijskich grobowców i kościołów, tańczył z derwiszami i wspinał się w górach Taka.

 

O Festiwalu:

Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA odbywający się od 2001 roku w pierwszy weekend grudnia w Warszawie to przegląd staranie wybranych, profesjonalnych pokazów slajdów z różnych zakątków świata.

Kluczem doboru pokazów nie są ekstremalne wyczyny podróżnicze – chyba, że są dobrze sfotografowane i opowiedziane – ale bardzo dobre prezentacje fotograficzne, z ciekawym komentarzem, przemyślaną kompozycją pokazu, ilustrowanych muzyką, pokazujące pasje autorów i emocje im towarzyszące. Organizatorzy tak dobierają prezentacje, by widzom pozostawiły piękne obrazy pod powiekami, zaciekawiły, zachwyciły, czy w końcu skłoniły do refleksji, a czasem także zainspirowały do własnych podróży. Festiwal TERRA  ma  za zadanie przekonać widzów o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu.

Pierwsza edycja TERRY, która odbyła się w grudniu 2001 w  Muzeum Etnograficznym w Warszawie okazała się sukcesem, festiwal co roku  gromadzi  liczną publiczność. Od czwartej edycji festiwal zmieniał miejsce w poszukiwaniu coraz większej sali i tak z Muzeum Etnograficznego przez Centrum Olimpijskie, Kinotekę i Kino Luna dotarł w 2010 roku do kina Wisła.

Data i miejsce:

Festiwal odbędzie się w dniach od 3-4 grudnia 2011 w kinie Wisła w Warszawie, pl. Wilsona 2.

Program:

sobota 3 grudnia 2011

 • godz. 11.00 – 12.30 – KUBA – MUZEUM NIESPEŁNIONYCH MARZEŃ – Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus
 • godz. 13.30 – 15.00 – TYSIĄC SZKLANEK HERBATY – ZAPISKI Z JEDWABNEGO SZLAKU -Ania i Robb Maciąg
 • godz. 16.00 – 17.30 – AUSTRALIA – GDZIE KWIATY RODZĄ SIĘ Z OGNIA – Marek Tomalik
 • godz. 18.30 – 20.00 – PRZEZ PUSZCZE I BAGNA – PRZYRODA POLSKI WSCHODNIEJ – Grzegorz Leśniewski

 

niedziela 4 grudnia 2011

godz. 11.00 – 12.30 – TURCJA ZACHODNIA – NA STYKU EUROPY I AZJI – Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

godz. 13.30 – 15.00 – ARKTYCZNY REJS – JACHTEM U CZUKCZÓW, ESKIMOSÓW I INUITÓW – Monika Witkowska

godz. 16.00 – 17.30 – ŚLADAMI MARCO POLO – CHINY POZA UTARTYMI SZLAKAMI – Anna i Marcin Szymczakowie

godz. 18.30 – 20.00 – SUDAN – POTOP W KRÓLESTWIE KUSZ – Marcin Jamkowski

 

Bilety:

Bilet na jeden pokaz – 15 zł

Karnet na jeden dzień – 45 zł

Przedsprzedaż biletów i karnetów od 5 października przez Internet za pośrednictwem formularza na stronie http://festiwalterra.pl/

 

Organizatorzy:

Organizatorem Festiwalu jest Terra Incognita Agencja Podróżnicza  prowadzona przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów – podróżników, autorów wystaw fotograficznych i książek, prekursorów profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce.

Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję.

Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1995 r. organizują wyprawy trekkingowe w Himalaje.

Sponsorzy:

 • Klub Podróży HORYZONTY
 • JanySport
 • Wings Platinum 4
 • Ceneria.pl
 • Perfect

Patroni Medialni:

 • Magazyn NPM
 • Geoblog.pl
 • Fotogea.com
 • ImprezyPodroznicze.pl
 • plFoto.com
 • GoPlanet.pl
 • Travel Channel
 • Fotoblogia.pl

 

Kontakt z Organizatorami:

Terra Incognita Agencja Podróżnicza, K.+A. Mazurkiewicz

ul. Wolska 115 A/6, 01-235 Warszawa

Katarzyna Mazurkiewicz

terra@terra.waw.pl, tel.: +48 22 836 65 51, tel. kom.: +48 600 193 298

 

Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...