Skyscanner poleca: 8 Niemuzycznych Festiwali

Jeśli ze słowem festiwal kojarzy ci się tylko Glastonbury, to czytaj dalej. Skyscanner przedstawia 8 festiwali, które nie mają wiele wspólnego z muzyką, a są dużo ciekawsze, dziwniejsze, a przy tym słynne na całym świecie.

Można na nich znaleźć niemal wszystko: kultowe filmy, fallusy, małpy, błoto – oto najbardziej warte odwiedzenia festiwale na świecie:

Festiwal Filmowy Motovun

Motovun, Chorwacja

27 -31 lipca 2009

Festiwal Filmowy Motovun organizowany jest od 10 lat w środkowej Chorwacji, w małej górskiej wiosce liczącej zaledwie 531 mieszkańców. Jest to niewielkie wydarzenie w niewielkiej miejscowości, ale prezentowane tu krótkie filmy niezwykle popularne w kręgu miłośników kina kultowego, gromadzą setki widzów, którzy rozbijają się z namiotami wokół okolicznych wzgórz za około 5 zł

Festiwal Motovun opisany przez brytyjski „The Guardian” jako skrzyżowanie Glastonbury i Sundance, jest obecnie najważniejszym festiwalem filmowym w byłej Jugosławii, obok festiwalu filmowego w Sarajewie. Znajdź tanie loty do Chorwacji.

Jarmark św. Dominika

Gdańsk, Polska

25 lipca – 16 sierpnia 2009

Jarmark Św. Dominika, odbywający się w Gdańsku od ponad 740 lat, jest największą tego typu imprezą targową i kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie. Każdego dnia ponad 70 000 osób odwiedza stoiska przygotowane przez ponad 1000 kupców i wystawców. Odwiedzając Jarmark Św. Dominika możesz posłuchać koncertów orkiestr dętych, kapel ludowych, zespołów rockowych, muzyki elektronicznej, uczestniczyć w spektaklach teatralnych, grach, konkursach, paradach, przedstawieniach historycznych a nawet turniejach rycerskich. Zatem odkurz swoją zbroję i weź udział w turnieju. Znajdź tanie loty do Gdańska.

Edynburski Festiwal Fringe

Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania

7-31 sierpnia 2009

Edynburg, siedziba Skyscanner, jest także kolebką największego festiwalu sztuki na świecie. Organizowany w Edynburgu festiwal Fringe narodził się w 1947 roku, kiedy to 8 grup teatralnych pojawiło się bez zaproszenia na festiwalu Edinburgh International Festival. Dla przybyłych bez zapowiedzi zespołów nie zarezerwowano sceny na występy, ale zamiast wracać do domów, aktorzy zorganizowali własne sceny, na których wystawiali sztuki równolegle do głównego festiwalu. Wtedy właśnie narodziła się nazwa „Fringe”, która w języku angielskim oznacza zarówno „skraj” czy „obrzeża”, jak i „teatr alternatywny”W ciągu trzech tygodni w różnych miejscach miasta występują tysiące teatrów, kabaretów, zespołów muzycznych i tanecznych.

W sierpniu ulice Edynburga zapełniają uczestnicy zespołów, aktorzy i tzw. „zachęcacze” i wręczają każdemu ulotki z zaproszeniem do wzięcia udziału w festiwalu. Bilety na przedstawienia kosztują w zależności od stopnia sławy teatru od 0 do 30 funtów za występy znancyh komików. W trakcie tygodnia inauguracyjnego dostajesz 2 bilety w cenie jednego. Bilety zarezerwuj wcześniej, jeśli chcesz mieć miejsce siedzące. Znajdź tanie loty do Edynburga.

Burning Man

Pustynia Black Rock, Nevada, Stany Zjednoczone

31 sierpnia – 7 września 2009

Burning Man (“Płonący Facet”) to coroczne wydarzenie na pustyni Black Rock w północnej Newadzie. Czerpie swoją nazwę od rytualnego podpalania kukły w sobotni wieczór.

Wydarzenie jest opisywane przez uczestnikow jako eksperyment w tworzeniu społeczności, radykalnej samo-ekspresji i radykalnemu poleganiu na samym sobie.

Wydarzenie jest otwarte przez osiem dni. Rozpoczyna się w ostatni poniedziałek sierpnia, a kończy w dni amerykańskiego święta pracy. Generalnie podobny jest do festiwalu Glastonbury, ale bez muzyki, za to z wszystkimi podobnymi ekscentrykami i dziwakami, których liczba sięga nieskończoności.

Burning Man jest imprezą wolną od sprzedaży – jak każda impreza o wydźwięku hippisowskim – poza sprzedażą kawy i lodu w Centre Camp Cafe, sprzedaż wszystkiego innego jest zakazana, możliwa jest natomiast wymiana na coś innego lub wręczanie podarunków, a uczestnicy muszą we własnym zakresie zaopatrzyć się w rzeczy potrzebne do przetrwania w trudnym pustynnym środowisku. Kulminacyjnym punktem festiwalu jest „Spalenie”, w czasie którego mieszkańcy namiotowego miasteczka Black Rock City podpalają, a następnie podziwiają płonącą ogromnych rozmiarów drewnianą kukłę. Znajdź tanie loty do Reno.

Małpi Bankiet

Lopburi, Tajlandia

Listopad 2009

Co roku w Tajlandii w miejscowości Lopburi mieszkańcy organizują miejscowym makakom ucztę. Około 600 małp zapraszanych jest do stołu uginającego się od mnóstwa owoców i warzyw, na stołach znajduje się ponad 3 tony ulubionych małpich przysmaków. Mówi się, że festiwal jest organizowany, aby mieszkańcy mogli w ten sposób podziękować małpom za ich wkład w przyciąganiu turystów do regionu.

Co dziwne, wydarzenie to samo w sobie przyciąga setki turystów, którzy przybywają, by zobaczyć jak mieszkańcy dziękują małpom za przyciąganie turystów, zapętlając łańcuch powiązań między małpami i turystami. Dzięki temu i turyści, i małpy, i mieszkańcy są bardzo zadowoleni. Znajdź tanie loty do Tajlandii.

Bitwa na pomarańcze

Ivrea, Włochy

Luty 2010

Każdego roku na północy Włoch w mieście Ivrea, mieszkańcy, przebrani w średniowieczne kostiumy i uzbrojeni jedynie w dobrze znaną średniowieczną broń: pomarańcze, odtwarzają starożytną bitwę. Dziewięć drużyn liczących w sumie 3000 osób walczy w soczystej bitwie, podjadając od czasu darmową fasolkę dla podtrzymania energii.

Oberwanie w twarz pomarańczą może być bolesne, zatem jeśli tylko chcesz być widzem nie biorącym udziału w bitwie, załóż czerwony kapelusz oznaczający twoją neutralność – powinien cię uchronić przed pomarańczowym atakiem. Mimo tego miej oczy dookoła głowy, na wypadek gdyby jakiś zabłąkany owoc leciał w twoją stronę. Znajdź tanie loty do Włoch.

Kanamara Matsuri (Festiwal Stalowego Fallusa)

Kawasaki, Japonia

Kwiecień 2010

Tylko w Japonii ogromny 2,5-metrowej długości penis mógłby być niesiony na ramionach mieszkańców wśród wiwatujących tłumów. Ale to właśnie co roku ma miejsce podczas Festiwalu Płodności Shinto organizowanym każdej wiosny w Kawasaki. Wszystko co można tu wtedy kupić związane jest z tematem penisa: słodycze w kształcie penisa, takiż brelok na klucze, pierogi penisokształtne, nawet sugestywne rzeźby warzywne.

Japonia jest także kolebką innego Festiwalu (Hadaka Matsuri)- Gołych, który jest organizowany w różnych miejscach w kraju: setki mężczyzn rozbierają się do naga i obrzucają wzajemnie błotem i wodą.

Zauważyć należy, że Festiwal Fallusa i Festiwal Gołych nie są organizowane w tym samym czasie. Znajdź tanie loty do Japonii.

Boryeong Mud Festival (Festiwal Taplania się w Błocie)

Boryeong, Południowa Korea

Lipiec 2010

Miejscowość Boryeong posiada piękne plaże i góry, ale nie to przyciąga każdego roku 1,5 miliona turystów, ale błoto. Każdego roku w lipcu miłośnicy błota z całej Południowej Korei i spoza niej zbierają się na plaży Daecheaon Beach, aby taplać się, siłować, ślizgać i masować wzajemnie w słynnym błocie z Boryeong, które jest tak wysoko cenione, że na jego bazie powstała cała linia kosmetyków.

Nocą zabawa jest kontynuowana przy koncertach, występach artystycznych i sztucznych ogniach. Festiwal ten jest bardzo kontaktową formą imprezy, więc jeśli nie chcesz się pobrudzić, lepiej zostań w domu. Znajdź tanie loty do Korei Południowej.

Źródło: 

Skyscanner

Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...