Skarby Sudetów i Karpat

Górzyste krajobrazy południowej Polski

Południe naszego kraju to turystyczny róg obfitości. Łańcuchy górskie Sudetów i Karpat stanowią najatrakcyjniejsze regiony w Polsce, a w tamtejszych miejscowościach uzdrowiskowych i wypoczynkowych sezon trwa cały rok. Dariusz Jędrzejewski w przewodniku „Polska wzdłuż i wszerz tom III. Góry i pogórza południowej Polski” przybliża turystyczne szlaki południa Polski – zarówno te znane, jak i wciąż nieodkryte. Książka ukazała się 22 października nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Góry to jeden z ulubionych kierunków Polaków na wypoczynek. Sława takich miejsc, jak Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba czy Krynica-Zdrój przyciąga również turystów zza granicy. Łańcuchom górskim towarzyszą równie piękne, a często mało znane obszary pogórzy – to również wspaniały teren na urlop, weekend czy wycieczkę. Góry i pogórza stanowią bowiem największe w Polsce skupisko parków narodowych i krajobrazowych, spośród których wiele należy do światowych rezerwatów biosfery. Bogactwu natury towarzyszą zaś miejsca związane z historią Polski i Europy Środkowej.

„Polska wzdłuż i wszerz tom III. Góry i pogórza południowej Polski” to przewodnik dla wszystkich, którzy pragną poznać piękne południe kraju. Dariusz Jędrzejewski prezentuje czytelnikom Sudety Zachodnie, z majestatycznym pasmem Karkonoszy, popularną Szklarską Porębą i zróżnicowanym Rudawskim Parkiem Krajobrazowym. Serce Sudetów stanowią Góry i Pogórze Wałbrzyskie, piękny Książański Park Krajobrazowy i potężne Góry Sowie. Warto też odwiedzić Kłodzko, jedno z najbardziej malowniczo położonych miast w Polsce oraz leżące nieopodal uzdrowiska i Masyw Śnieżnika. Autor oprowadza po Śląsku, z jego kominami, szybami i zabytkami, pokazując nieznane oblicze Katowic, Chorzowa i Mysłowic. Jeden z rozdziałów książki przybliża Kraków – jedno z najatrakcyjniejszych miast Starego Kontynentu, gdzie splatają się ze sobą historia i współczesność. Nie zabrakło także miejsca na „Wenecję północy”, czyli Wrocław z jego bogatą historią, piękną architekturą i psotnymi krasnalami. Autor przewodnika opisuje Tatrzański Park Narodowy z malowniczym Zakopanem czy urokliwe Pogórze Przemyskie. Miłośnicy historii powinni udać się do Świdnicy – największego i najcenniejszego po Wrocławiu zespołu zabytkowego.

W przewodniku czytelnicy znajdą wszelkie potrzebne informacje, takie jak opisy miejscowości wypoczynkowych, wizytówki miast, informacje o parkach narodowych, opisy zamków i pałaców czy wartych zobaczenia jezior i rzek.

O autorze:

Dariusz Jędrzejewski – jest fotografem oraz autorem książek historycznych i przewodników turystycznych, m.in.: „Rodzinne wakacje”, „Góry dla niecierpliwych”, serii Polska Lista Przebojów. Jego zdjęcia ukazały się w wielu przewodnikach i albumach.


Nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazały się również przewodniki: dwa tomy „Polski wzdłuż i wszerz“: „Wybrzeże Bałtyku i pojezierza“ i „Niziny i wyżyny między Odrą i Bugiem“, „Polska na wycieczkę”, „Polska na urlop”, „Polska cz. 1”, „Polska cz. 2”, „Agrowypas. Najlepsze miejsca na wakacje pod gruszą oraz „Góry dla niecierpliwych. Najpiękniejsze górskie szczyty na jeden dzień”.

Dane wydawnicze:

Autor: Dariusz Jędrzejewski, tytuł: „Polska wzdłuż i wszerz tom III. Góry i pogórza południowej Polski, Wydawnictwo Burda Książki, ISBN 978-83-7596-479-0, cena: 41,90 zł, format 120 x 192 mm,  liczba stron: 456, oprawa miękka,  data premiery:  22 października 2014 r.

O Wydawnictwie Burda Książki:

Wydawnictwo książkowe istnieje od ponad dziesięciu lat – wcześniej pod nazwą G+J Książki, od grudnia 2013 roku jako Burda Książki. W ofercie ma około 1200 tytułów (powieści, thrillery, poradniki, biografie, kulinaria i książki dla dzieci). To czołowy wydawca literatury pięknej i popularnej, rocznie wydaje 300 pozycji książkowych. W 2012 i 2013 roku wydawca otrzymał kolejno dwie statuetki Bestseller Empiku 2011 oraz statuetkę Bestseller Empiku 2012. Wydawnictwo książkowe National Geographic jest liderem w dziedzinie publikacji ilustrowanych. Katalog wydawniczy obejmuje literaturę podróżniczą, poradniki fotograficzne, przewodniki turystyczne, książki popularnonaukowe dla dzieci i dorosłych oraz albumy. W sprzedaży jest ponad 200 tytułów. Znakiem rozpoznawczym publikacji National Geographic jest nie tylko charakterystyczna żółta ramka, ale także doskonałej jakości zdjęcia najwybitniejszych fotografików na świecie. W styczniu 2014 Wydawnictwo Burda Książki otrzymało tytuł Wydawcy Roku 2013 w ramach corocznych nagród przyznawanych przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” – najstarsze i największe pismo dotyczące branży wydawniczej w Polsce.

 

No posts found